Ten temat ma 3 uczestników i 4 odpowiedzi. Ostatnio zaktualizowane przez  webster, 1 rok, 7 miesiące temu.

Czas w ŚLiO

Wyświetlono 5 (z 1 ogółem)
 • Autor
  Posty
 • #12866

  kazeta
  Participant

  Najbardziej „nieludzka” w ŚLiO wydaje mi się perspektywa czasowa. Na czym oparta tam jest miara czasu? Ziemski rok oparty jest na cyklu słonecznym, ale jak mierzone są lata TAM? Co oznacza stwierdzenie, że Maester Aemon miał ponad 100 lat – jakich lat?
  Myślę, że różnica w określaniu czasu implikuje tak głębokie różnice kulturowe, że niektóre elementy mogą stać się nieprzekładalne z westeroskiego na nasze.
  Kultura Westeros prezentuje ciągłość od dziesiątka tysięcy lat. Dokumenty pisane istnieją co najmniej tak długo, jak Mur, czyli od Brana Budowniczego. To 8000 lat, a jednak można je przeczytać. W takim czasie w Europie i Afryce powstawało i ginęło setki kultur i języków. Przy założeniu, że Cytadela jest osią dziedzictwa kulturowego trudno nam sobie uzmysłowić, jak olbrzymią wiedzę muszą posiadać arcymaesterzy, by to wszystko ogarnąć.
  Jednocześnie kultura Westeros jest niezwykle konserwatywna, prawie nie ewoluuje (co nie stoi w sprzeczności z tym, co napisałam wyżej). Jak myślicie, jak ŚLiO może wyglądać za, powiedzmy, kolejne 2000 lat? Ja myślę, że jeśli nadal będzie istnieć Cytadela, to niewiele się zmieni…

  #12912
  Zyta
  Zyta
  Participant

  Pojęcie czasu w ŚLiO wydaje się trochę nierealne. Wręcz nieprawdopodobne jest aby jakaś formacja wojskowa trwała 8000 lat jak np. Nocna Straż. Poza tym, sam fakt, że nie dochodzi do postępu technicznego jest niemożliwe. Nawet Tolkien nie przesadzał w ten sposób. Bitwa Ostatniego Sojuszu, rozgrywała się 3000 lat przed wydarzeniami z Drużyny Pierścienia i te odległości czasowe są do przejścia. Gdyby Długa Noc miała miejsce maxymalnie 3000 lat wcześniej, byłoby realne, że ludzie o tym zdarzeniu mogliby jeszcze pamiętać.

  #13012

  kazeta
  Participant

  Całkowicie się zgadzam. Właśnie to mnie gryzie – rozumiem licentia poetica, ale tego czasu zupełnie nie potrafię sobie przełożyć, a przecież to podstawa dla zrozumienia kultury. I świata, w konsekwencji. Uwielbiam Westeros, ale irytuje mnie, że nie do końca go ogarniam… Masz może jakiś pomysł nt. miary czasu?

  #13013
  Zyta
  Zyta
  Participant

  Maester Aemon miał 100 lat i na 100 wyglądał. Więc wydaje mi się, że rok trwa podobnie jak w naszym świecie. Co innego pory roku. Mamy tylko Lato i Zimę. Lato trwać może kilka lat, tak jak i zima.

  #19338

  webster
  Participant

  Czy oni mają jakieś zaklęcia na przedrukowywanie ksiąg? są słabo zaawansowani a jednocześnie zaopatrzeni w to co ulotne.

Wyświetlono 5 (z 1 ogółem)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.

Odliczamy

Premiera finałowego sezonu

dni
godz
min
sek

Świat