Ten temat ma 1 uczestnika i 0 odpowiedzi. Ostatnio zaktualizowane przez  Gaido, 3 lat, 4 miesiące temu.

Historia duża i mała

Wyświetlono 1 (z 1 ogołem)
 • Autor
  Posty
 • #8596

  Gaido
  Participant

  To żadna nowina, że George R.R. Martin tworząc swoją opowieść inspiruje się historią. Dotyczy to nie tylko „dużych” rzeczy jak krytyczne dla fabuły zwroty akcji i postacie, ale też i skromniejszych elementów. Detali jakie większość osób z niewiedzy pominie, a dla osób interesujących się tematem stają się dodatkowym smaczkiem. Nie jestem w żadnym wypadku ekspertem, który mógłby znaczną ich część omówić, niemniej czytając pierwszą część „Nawałnicy Mieczy” zwróciły moją uwagę różnego rodzaju konopne wytwory. Wspomina się o konopnym stryczku. Inne zaś wspinają się na Mur po konopnych drabinach. Konopne wytwory wielokrotnie pojawiają się w Westeros.

  Nie jest to wymysł Martina by połączyć konopie z praktycznym wytwórstwem. W rzeczywistości wcześniej cannabis sativa była wykorzystywana w bardzo szerokim zakresie. Nie wiemy kto i kiedy wpadł na pomysł, że nici z łodygi tej rośliny można z sobą splątać tworząc bardzo silny materiał. Wiemy jednak, że było to bardzo dawno, gdyż konopne włókna przyozdabiały gliniane naczynia datowane na 8000 rok p. n. e. Dzięki ich wytrzymałości, liny z konopi znalazły się na włoskich statkach, jakie tysiąc lat temu zdominowały morza.

  Liny oczywiście to nie jedyne zastosowanie konopi. Były wykorzystywane do tworzenia ubrań, żywności (nawet w Polsce, jedną z tradycyjnych wigilijnych potraw była siemieniotka na bazie jej nasion), lekarstw, papieru czy broni. W końcu tak dobre włókno idealnie sprawdzało się jako cięciwa łuku. Surowiec potrzebny do wyrobu tylu rzeczy wymaga ogromnej produkcji. I faktycznie o ile dziś za posadzenie jednego kwiatka konopi wiąże się z poważnymi konsekwencjami, tak w 1533 król Henryk VIII ustalił karę na rolników którzy jej nie uprawiali.

  Wiedząc o tym jak powszechnie konopie były wykorzystywane, nie dziwi, że i w powieściach George’a niejednokrotnie ja umieścił. Zastanawiam się więc, jakie inne detale z świata Westeros mają swoje odzwierciedlenie w naszej historii? Coś zwróciło Waszą uwagę?

Wyświetlono 1 (z 1 ogołem)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.