Strona Główna Forum Serial – Gra o Tron Sezon 5 S05E01 – 'The Wars to Come'

Ten temat ma 2 uczestników i 2 odpowiedzi. Ostatnio zaktualizowane przez Jasiek Sosnowski Jasiek Sosnowski, 3 lat, 2 miesiące temu.

S05E01 – 'The Wars to Come'

Wyświetlono 3 (z 1 ogółem)
 • Autor
  Posty
 • #5375

  Cóż, jako że piąty sezon już rozpoczęty, to może wypowiedzielibyście się na jego temat? :)
  W mojej wypowiedzi będę się odwoływał do książek, nie sądzę, żeby były to spoilery, aczkolwiek mogą one zdradzać co nieco z Pieśni.
  Moim zdaniem, już początek odcinka zaczyna się ciekawie, a mianowicie retrospekcja Cersei. Był to mały smaczek dla czytelników, jednak zdecydowanie zabrakło mi w owej przepowiedni słów:
  „— A kiedy już utoniesz we łzach, valonqar zacisnie dłonie na twojej białej szyi i wycisnie z ciebie życie”
  Nie od dziś, wśród czytelników toczy się zacięty bój kto jest owym Valonqarem. Kontynuując, następną sceną godną uwagi jest scena, kiedy to
  Jaime i Cersei stoją nad ciałem swojego ojca. Kolejnym odstępstwem było to, że najwidoczniej, ciało Tywina było w jak najlepszym stanie, oraz nie było ono w stanie przyśpieszonego rozkładu, jak to rzecze książka:
  „— Mamo — Tommen pociągnął ją za rękaw. — Co tak nieładnie pachnie?
  Mój pan ojciec.
  — Śmierć.
  Ona również czuła jej odór, słaby powiew rozkładu, który sprawiał, że miała ochotę zmarszczyć nos. Nie zwracała jednak na to uwagi.”
  W następnej sceny, wychodzimy razem z Tyrionem ze skrzynki, w której to podróżował od dłuższego czasu z Westeros do Essos.
  Tutaj o odstępstwach to nie ma co pisać, bo do jutra bym nie skończył :) W każdym bądź razie, mnie osobiście się ta scena podobała, kiedy to Varys przekonywał Tyriona, żeby wyruszył z nim do Daenerys i pomógł jej w zdobyciu tronu. Mądre posunięcie, gdyż prawdą, jest, że Dany, taki człowiek by się przydał. Dalej mamy Nieskalanego, który postanowił się udać do Zamtuzu, jednak w jakim celu? Moim zdaniem, najbardziej prawdopodobną teorią jest to, że po prostu panowie chcieli poczuć się jak w domu, kiedy to byli otuleni matczyną opieką. No i w tym momencie pojawia nam się nowy wątek – Synowie Harpii, którzy to nie są zbyt przychylni nowej królowej oraz jej żołnierzom. Później przenosimy się daleeeko na północ, gdzie właściwie nic się nie dzieje, tu Lord Snow ćwiczy rekrutów, tam Goździk robi na drutach, a obok Ser Alliser narzeka, na ten podły, zły świat. Dodajmy jeszcze do tego Stannisa, który to chciałby szeregi swoich ludzi zasilić zastępami dzikich, jednak bez pomocy Mance’a, nie zdoła tego zrobić. Dodam tutaj tylko notkę ode mnie dla czytelników Pieśni – Jeśli nie podobają Wam się liczne odstępstwa od książek w serialu, zacznijcie patrzeć na serial jak na naprawdę luźną interpretację, u mnie podziałało i od razu czytało mi się lepiej. No i jesteśmy teraz przy wątku Sansy i Littlefinger’a, wydaję mi się, że zmierzają oni do Winterfell, gdzie miałaby ona zastąpić serialową Jeyne Poole, ale zobaczymy w następnych odcinkach. Podoba mi się fakt, że Littlefinger, jako ojczym Roberta, stara się, żeby nie był taką kaleką umysłową i postanawia czegoś chłopca nauczyć. Lancel Lannister – jego wątek zostaje znacznie ukrócony, jednak jak dla mnie – jest to dobra zmiana. Cóż, można by tak wymieniać i wymieniać, a ja nie jestem tutaj od streszczania odcinka, każdy chyba widział. W moim odczuciu odcinek nie był taki zły, sezon zaczął się spokojnie, bez niczego wielkiego, można by było uczynić go ciekawszym, jednak muszę przyznać, że bywały o wiele gorsze odcinki. Jak dla mnie, dla pierwszego odcinka należała by się ocena – 6/10 ;)
  A Wy co sądzicie?

  #5645
  mczestaw
  mczestaw
  Participant

  Co do retrospekcji- twórcy się postarali. Co prawda odbiegała troszkę od pierwowzoru, ale mi to nie przeszkadza. Wręcz to lubię. Co za tym idzie bardzo mi się podobała.
  Dalej. Po trzecim (chyba) odcinku już wiemy dokąd zmierza Sansa. Zastąpienie Jeyne Poole bardzo mi się spodobało. Ciekawa jestem tylko czy pozmieniają też coś z Theonem.

  #5652

  @up

  Zgadzam się, bardzo fajny pomysł, że sezon zaczyna się od takiej retrospekcji, jedynie do szczęścia brakowało mi wzmianki o Valonqarze!
  Cóż, odchodząc od tematu to również uważam, że ta zmiana może wyjść na dobre :)

Wyświetlono 3 (z 1 ogółem)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.