Strona Główna Forum Serial – Gra o Tron Dyskusja ogólna Teleporty i inne – odległości w Westeros

Ten temat ma 4 uczestników i 3 odpowiedzi. Ostatnio zaktualizowane przez  webster, 1 rok, 7 miesiące temu.

Teleporty i inne – odległości w Westeros

Wyświetlono 4 (z 1 ogółem)
 • Autor
  Posty
 • #14120

  kazeta
  Participant

  Uwagi o „teleportach” mnożą się ostatnio w komentarzach jak króliki. Być może przyczyną jest brak skali na zawieszonej pod sąsiednim przyciskiem mapie. Tymczasem w Google Maps mamy piękną, interaktywną mapę Westeros, która oprócz skali ukazuje nam też ramy czasowe niektórych wydarzeń. Zainteresowani sami sobie muszą poszukać, ale nie powinno to sprawić problemów.
  Samodzielnie również można przyjąć – lub nie – kilka założeń:
  – konny może zrobić ok. 30 mil dziennie – na głównych drogach pewnie trochę więcej, w Wilczym Lesie czy na Przesmyku może nawet nie połowę tego
  – statek płynie z prędkością ok. 15 węzłów (czyli ok. 15 mil/godz.) przy sprzyjających wiatrach
  – pieszy to ok. 15 mil/dz.
  – prędkość lotu kruka to prawdopodobnie ok. 150 mil/dz.
  – czas w ŚLiO jest jeden, natomiast chronologia wydarzeń, co logiczne, nie do końca się pokrywa (patrz: wyjaśnienia Martina dot. chronologii w poszcz. tomach), czyli (wyjaśnienie dla wolniej myślących): np. wątek Arii nie zaczyna się w momencie, w którym zakończył się poprzedzający go wątek KL, ale w tych okolicach czasowych, gdy dzieje się w jej wątku coś istotnego.

  Kiedy policzymy sobie to wszystko, analizując jednocześnie mapę ze skalą w milach, wychodzi nam, że teleporty nie są potrzebne.

  #15007

  Rysierys
  Participant

  Brawo!
  Dla niektórych bezmózgów trzeba wprawdzić napisy na ekranie. „Miesiąc Póżniej”, żeby nie było wątpliwości co do podróźy Varysa. To jest już naprawdę denerwujące. Skąd oni wiedzą, że on przepłynąl morze 2 razy w ciągu dnia? To, że sceny są praktycznie zaraz po sobie, nie znaczy, że czas dzielący je jest bardzo mały. To samo Jaime… Według tych „krytyków” Jon leżał na śniegu rok… Niektóre wątki są wprowadzane z opóźnieniem. Sceny z każdego odcinka nie dzieją się w tym samym czasie…

  #15086

  kyms
  Participant

  Wiesz.. wiele osób zapomina o przesuwaniach czasu, charakterystycznego dla opowieści Martiana. Autor wspomina o tym na początku każdej książki. Fani serialu nie zdają sobie z tego sprawy. Sądzą, że wszędzie akcja toczy się jednoliniowo.

  #19317

  webster
  Participant

  Pierwsze słyszę, przedmowa do ostatnich części zaznacza, że chronologia zdarzeń odbiega od wcześniejszej. W miarę poszerzania wątków nie dało się ich równocześnie prowadzić. Ktoś kto ma całą dotychczasową sagę może się w to spróbować zagłębić ale nie polecam, w końcu po co czyta się na przód.

Wyświetlono 4 (z 1 ogółem)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.