Qohor

Wolne Miasto Qohor, położone jest najdalej na wschód ze wszystkich córek Valyrii. Qohor zbudowano nad rzeką Qhoyne, na zachodnim skraju olbrzymiej i mrocznej dziewiczej puszczy, której miasto zawdzięcza swą nazwę, największego lasu w całym Essos. Otaczające miasto puszcza jest podstawowym źródłem jego bogactwa. Pierwszą powstałą w tamtym miejscu osadą był obóz drwali.  Do dziś Qohoricy słyną przed wszystkim ze swych drwali i myśliwych. Piękne miasta i liczne miasteczka nad dolną Rhoyne potrzebują drewna, a tamtejsze lasy dawno już wyeksploatowano, wyrąbano i zaorano, zastępując je polami uprawnymi.

Z portu w Qohorze codziennie odpływają wyładowane drewnem barki, wyruszające w długą podróż w dół Qhoyne, ku Jezioru Sztyletów, a potem na rynki Selhorys, Valysar, Volon Therys i Starego Volantis. Puszcza Qohoricka dostarcza futer najróżniejszego rodzaju, a także srebra, cyny i bursztynu. W puszczy żyją liczne łosie i jelenie, podobnie jak wilki, drzewne koty, dziki naprawdę monstrualnych rozmiarów, cętkowane niedźwiedzie oraz lemury.

Rzemieślnicy z Qohoru słyną w wielu krainach. Qohorickie arrasy, tkane prze kobiety i dzieci, nie ustępują produkowanym w Myr. Na qohorickich targach można też kupić pięknie wykonane figurki z drewna, a tamtejsze kuźnie nie maja sobie równych. Qohorickie miecze, noże i zbroje przewyższają najlepszą stal z Westeros. Kowale z tego miasta udoskonalili też sztukę nasycania metalu głębokimi barwami. To jedyne miejsce na całym świecie, gdzie zachowała się pradawna sztuka przekuwania valyriańskiej stali, pilnie strzeżona przez kowali z Qohoru.

Miasto zasłynęło również jako brama na wschód. Karawany zmierzające do Vaes Dothrak i legendarnych krain położonych za Kośćmi zatrzymują się tam aby dokonać napraw i uzupełnić zapasy, nim wyruszą dalej. Wracające ze wschodu karawany również docierają do Qohoru, by odpocząć po podróży i sprzedać przywiezione skarby. Ten handel uczynił Qohor jednym z najbogatszych Wolnych Miast, a także najbardziej egzotycznym. Qohor otaczają potężne kamienne mury, ale jego mieszkańcy nie są wojowniczym ludem. Qohoricy zazwyczaj są kupcami, nie wojownikami. Poza nieliczną strażą miejską, obronę miasta powierzają niewolnikom - piechocie złożonej z eunuchów zwanych Nieskalanymi – kupionym w Astaporze.

Qohoricy wyznają mrocznego boga znanego jako Czarny Kozioł, który codziennie domaga się krwawych ofiar. Pod ołtarzami zabijane są  cielęta, byki i konie, a w świąteczne dni skazańcy.

Komentarze (2)

  • Anonim 29/09/2015 19:14
    Poza Braavos moje ulubione Wolne Miasto.
  • Summer Wall 01/06/2016 00:24
    Kupilem tam kozla ale w porcie musialem go zlozyć w ofierze za goscine.. Komunikacja miejska jest za darmo bo nie ma tam zadnej...

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeśli planujesz dodać komentarz zawierający spoilery, użyj tagów (spoiler) treść (/spoiler)

Odliczamy

Premiera finałowego sezonu

dni
godz
min
sek

Świat