W Westeros wino leje się strumieniami – czerwone dornijskie, złote arborskie i świetny słodki hipokras z Wysogrodu mają swoich zwolenników zarówno na kartach książki, jak i w serialowej wersji Gry o tron. A co by było, gdyby bohaterowie sagi lubowali się w innym trunku? Wszak to właśnie piwo uznawane jest za najstarszy znany historii napój alkoholowy. Korzystając z okazji, że wielkimi krokami zbliżają się Poznańskie Targi Piwne, postanowiliśmy dać popłynąć wyobraźni. Co prawda nie udało nam się wyróżnić wszystkich bohaterów (bądźcie dla nas wyrozumiali!), ale wybraliśmy naszych ulubionych.

Podczas tegorocznej edycji Poznańskich Targów Piwnych, które odbędą się w dniach 16-18 listopada na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, blisko 70 browarów rzemieślniczych zaprezentuje ofertę prawie 1000 piw. Sprawdźcie po które z nich naszym zdaniem sięgnęliby mieszkańcy Westeros, a w listopadzie odwiedźcie nas w Poznaniu!

Jon Snow

Jon Snow

Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy – Insygnia Króla – Russian Imperial Stout

Piwo czarne jak skrzydła kruka, pachnące czekoladą i suszonymi owocami. Co oczywiste, nazwa piwa nie jest przypadkowa, ale o tym Jon jeszcze nie wie. Piwo wybrał, ponieważ doskonale rozgrzewa podczas zimnych nocy spędzonych na Murze.

Arya Stark

Arya Stark

Browar Węgrzce Wielkie – Samotny Wilk – Russian Imperial Stout

Nie wiadomo, czy ze względu na więzy krwi, czy fakt, że razem wychowywali się na zimnej północy, w kwestii piwa podejmują podobne wybory i sięgają po ciemne, rozgrzewające RIS-y. Arya jednak stale pozostaje czujna, a zapach kawy w piwie doskonale ją pobudza. Wilki z natury stworzone są do życia w grupie, więc nawet tak samotnik jak ona, szuka towarzystwa innego wilka – choćby tego w butelce.

Sansa Stark

Sansa Stark

Ale Browar – Hard Bride – American Barley Wine

Styl Barley Wine ma to do siebie, że dzięki dużej ilości owocowych nut balansuje gdzieś pomiędzy piwem a winem. Podobnie jest ze starszą Starkówną – trudno ją jednoznacznie sklasyfikować. Trzy małżeństwa (o których powiedzieć „nieudane” to znacznie za mało) wzmocniły jej charakter, ale i nie oszczędziły goryczy, którą również łatwo można wyczuć w tym piwie (co dla BarleyWine’ów nie jest wcale takie typowe). Piwo o zawartości alkoholu na poziomie 9,8% świetnie nadaje się do tego, żeby zapomnieć o przeszłości i nabrać odwagi do dalszych działań.

samwell

Samwell Tarly

Trzech Kumpli – Novicius – Belgian Single

Kumpli wyjątkowo jest dwóch – Jon i Sam tworzą doskonały duet nawet wtedy, gdy dzielą ich setki kilometrów. Novicius to piwo dość złożone w smaku, jak i złożona jest postać Sama – odważny tchórz i posłuszny butnownik. Swoją recepturą nawiązuje do piw, które powstawały w zaciszu klasztornych murów – równie dobrze mogliby je warzyć maesterzy w Cytadeli. I choć Sam sercem z całą pewnością związany jest bardziej z życiem na Murze, niż z Horn Hill, to brzoskwiniowo-mirabelkowe nuty, które można znaleźć w tym piwie, mogą przywołać mu wspomnienia o domu.

tormund

Tormund Zabójca Olbrzyma

Pinta – Eisbock Grand Prix – Eisbock

Skoro już o wiernych kamratach Jona mowa, to nie sposób nie wspomnieć o Tormundzie, dla którego najprawdopodobniej pod względem temperatury pobyt na Murze to prawie jak wakacje w tropikach. Jego charakter z całą pewnością został ukształtowany w taki sam sposób jak powstają eisbocki – wymrożono z niego nadmiar wody, pozostawiając esencję tego co najważniejsze. Mocno alkoholowe piwo pachnące chlebem – tego właśnie potrzeba, żyjąc wśród Dzikich.

brienne

Brienne z Tarthu

Birbant – Miss Big Foot – SmokedForeign Extra Stout

Ciemne, doskonale pijalne piwo o aromatach kawy, czekolady i suszonej śliwki to coś co z pewnością posmakuje rycerzowi. Ale musimy się do czegoś przyznać – wybierając dla Brienne właśnie to piwo, dajemy cichy wyraz naszemu poparciu dla romantycznego uczucia jakim zapałał do niej dziki wojownik z rudą brodą ;)

deanerys

Daenerys z rodu Targaryenów, Pierwsza tego imienia, Niespalona, Królowa Meereen, Królowa Andalów i pierwszych ludzi, Khaleesi Wielkiego Morza Traw, Wyzwolicielka z Okowów i Matka Smoków…

Pracownia Piwa – Dwa Smoki – White IPA

Wydawać by się mogło, że poszliśmy trochę na łatwiznę, ale za doborem tego piwa do Dany kryje się coś więcej niż nazwa. Mieszające się w nim aromaty cytrusów, kwiatów, ziół i przypraw sprawiają, że Matka Smoków walcząca obecnie na zimnej północy może w łatwy sposób przywołać wspomnienie cieplejszych krain.

mormont

Jorah Mormont

Profesja – Rycerz – Slovenian IPA

Gdzie Daenerys tam i Mormont. Wierny rycerz stojący u jej boku, gotów poświęcić dla niej życie. Prosty rycerski kodeks, proste zasady, to i dość proste piwo o aromacie kwiatów i cytrusów. Proste, ale jednak dobre.

tyrion

Tyrion Lannister

Deer Bear & Ministerstwo Browaru – Dear Minister –Sour Ale

Tak jak w piwnym świecie kwaśne piwa, początkowo uważane za dziwaczny wymysł browarów dopiero zaczynają być doceniane, tak Tyrion o swoją mocną pozycję długo musiał zabiegać. Jest dobrym doradcą w szeregach Dany, ze względu na swoje świeże spojrzenie i szerokie horyzonty. To dzięki niemu powstają sojusze, jakie bez jego udziału nie miałyby możliwości się zrodzić – to z pewnością łączy go z browarem i lokalem, które zdecydowały się na uwarzenie wspólnie tego pachnącego arbuzami piwa.

jamie

Jamie Lannister

Szałpiw – Szczun – AbbeyTriple

Szczun – z poznańskiej gwary – chłopak. Po prostu. Bo śledząc jego poczynania, trudno nie odnieść wrażenia, że zachowuje się nie jak mężczyzna, a bardziej jak niedojrzały chłopaczek postawiony w obliczu trudnych decyzji. Mimo to lubimy Jamiego, a swoją honorową postawą w ostatnim czasie zasłużył na naprawdę dobre piwo. A takim właśnie jest Szczun z browaru Szałpiw. Dość mocno goryczkowe, bo i Jamie ma powody by być rozgoryczonym – pasują do siebie doskonale.

cersei

Cersei Lannister

Nepomucen – D-Tonacja – Russian Imperial Stout

To kolejny RIS w tym zestawieniu, ale musicie przyznać, że do mocnego charakteru Cersei oraz jej zamiłowania do totalnej destrukcji ciężko byłoby wybrać coś innego. Kobieta taka jak ona nie zadowoli się piwem ani lekkim, ani jasnym. Kolor tego stouta prawdopodobnie zbliżony jest do koloru jej duszy, a wyczuwalne aromaty drewna, popiołu i palonych słodów są świetnym nawiązaniem do tego, co pozostaje po tych, którzy stają jej na drodze.

Gregor Clegane

Gregor Clegane

Olimp – Hades – Russian Imperial Stout

Teorie na temat tego co się stało z Górą (i czy właściwie byłby w stanie dziś w ogóle wypić piwo) są różne, ale spotykają się we wspólnym punkcie – z całą pewnością po walce z Oberynem w jakiś sposób oszukał śmieć. Hades w wydaniu Olimpu jest tak mroczny, jak tylko mroczne potrafi być piwo – jego czarny, prawie nieprzepuszczający światła kolor i dodatek papryczek chili doskonale komponują się z brutalnością Gregora Clegane.ogar

Sandor Clegane

Kingpin – Vandal – Rye IPA

Jak z antybohatera stać się jedną z najbardziej lubianych postaci? Na to pytanie z pewnością szerzej mógłby opowiedzieć Sandor Clegane, gdyby tylko był bardziej rozmowny, a nie posługiwał się głównie burknięciami. To człowiek o dość szorstkim charakterze, dlatego piwo które pija, również jest charakterne – wyczuć w nim można pikantność żytniego słodu i owoców jałowca. W tym trunku nie odstraszy go nawet jego ognisty kolor.

bronn

Ser Bronn z Czarnego Nurtu

Setka – Redneck – Single Hop CitraPils

Bronn to prosty człowiek, wierny jednemu bogu – pieniądzom. A nie ma prostszego piwa niż warzony na jednym chmielu pils. Mimo (a może właśnie dlatego) że priorytety Bronna nie są zbyt skomplikowane, to jednak wie on co dobre. Piwu nie stawia wysokich wymagań – ma być lekkie, smaczne i dobrze pijalne, dlatego wybiera Rednecka z Setki. Gdyby pił je trochę wolniej, być może zauważyłby w nim wyraźne cytrusowe nuty, ale Bronn piwo raczej żłopie niż degustuje…

varys

Varys

Harpagan – Imbryczek Destrukcji – American Wheat

Po drugiej stronie ludzkich charakterów jest Varys – persona dość mętna i trudna do przejrzenia, podobnie jak to piwo. Niepozorne (jak imbryczek) działania tkają nić intryg prowadzących do destrukcji tych, którym z Varysem nie po drodze. Ale Pająk wybiera to piwo nie ze względu na zbieżność z jego charakterem, ale na intensywne herbaciano-kwiatowe nuty, którymi wypełnia się szklanka po nalaniu. Piwo w sam raz na jakieś potajemne spotkanie.

davos

Davos Seaworth

Piwoteka – Łódka – Polskie Pale Ale

Od dawna już nie nazywany Cebulowym Rycerzem, ale doskonale pamiętający swoje korzenie i przemytniczą przeszłość Davos Seaworth piwo traktuje jako prosty napitek. Wybiera więc Łódkę – piwo w kolorze bursztynu o niskiej goryczce i ziołowych aromatach polskich chmieli. Dość niski poziom alkoholu poprawia humor, ale nie wpływa na trzeźwość jego myślenia i ocenę sytuacji.

theon

Theon Greyjoy

Whisker.beer&Deer Bear – Nutcracker – Imperial Nut Coffee Milk Mayhem

Na koniec piwo z małym przymrużeniem oka – trochę wątpimy, czy mając na względzie traumatyczną przeszłość Theon faktycznie zdecydowałby się na sięgnięcie po Nutcrackera, ale jedno jest pewne – intensywność orzeszków w tym piwie potrafi zmiażdżyć. Słodkawe w smaku i mocno alkoholowe – umili nieco gorycz nędznego życia.


Wpis powstał przy współpracy z Poznańskimi Targami Piwnymi.

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie na stronach:

www.targipiwne.pl

www.facebook.com/targipiwne

Autorem zdjęć jest Maria Banach

Poznańskie Targi Piwne