Twórcy serialu przyznają, że woleliby go nie wypuszczać.

Dwa dni temu światło dzienne ujrzał kolejny (po grudniowym) teaser finałowego sezonu “Gry o tron”, na którym mogliśmy zobaczyć Jona, Sansę i Aryę w kryptach Winterfell. Podano także datę premiery — serial powróci 14 kwietnia w USA i dzień później w Polsce. Wielu fanów z pewnością liczyło jednak na więcej, jako że sceny z nowego teasera zostały nakręcone w celach promocyjnych i nie zobaczymy ich w serialu.

Niecierpliwość fanów rośnie, a tymczasem współtwórca serialu, Dan Weiss, zabrał głos w tej sprawie, zapewniając, że co prawda pełny zwiastun ostatecznie się pojawi, ale on sam wolałby, aby w ogóle go nie publikować:

Jak dla mnie mogłoby nie być żadnych zwiastunów. Wolałbym, aby widzowie na tyle ufali twórcom, że obejrzeliby daną produkcję bez zapowiedzi.

Kiedy jednak możemy spodziewać się zwiastuna? Zdjęcia do ostatniego sezonu już dawno się zakończyły, więc materiałów z pewnością nie brakuje. Cofnijmy się więc do poprzednich lat i spójrzmy, jak wyglądało to podczas promocji dwóch poprzednich sezonów.

Pierwszy pełny zwiastun 6. sezonu pojawił się w sieci dopiero 9 marca 2016 roku (premiera nastąpiła 24 kwietnia), a więc zaledwie 46 dni przed pierwszym odcinkiem nowego sezonu. Podobnie było z pierwszym pełnym zwiastunem 7. sezonu, który został udostępniony 24 maja 2017 roku, 53 dni przed premierą, która nastąpiła 16 lipca. A najprawdopodobniej “rekordzistą” jest tu zwiastun 2. sezonu, który pojawił się dopiero 35 dni przed premierą.

Twórcom serialu nie śpieszy się więc nigdy z przedwczesnym ujawnianiem zarysu całego sezonu, a w przypadku finałowej serii taka chęć prawdopodobnie jest jeszcze większa, patrząc chociażby na powyższą wypowiedź Weissa. Może to również sugerować, że zobaczymy tylko jeden pełny zwiastun.

Jak będzie w tym roku? Ramówka HBO na rok 2019 może zapewnić nam pewien trop, jako że stacja od dawna zazębia promocje swoich powracających i debiutujących seriali. Najnowszy teaser zadebiutował wraz z powrotem serialu “Detektyw”. Wyemitowane zostały dwa odcinki z zaplanowanych ośmiu, co oznacza, że widzowie w Stanach obejrzą finał 24 lutego i może to być idealny moment na wyświetlenie pełnego zwiastuna “Gry o tron” (do premiery zostanie wtedy 48 dni).

Bez daty premiery pozostaje także wyczekiwany przez wielu widzów kolejny hit stacji — 2. sezon “Wielkich kłamstewek”, liczący 7 odcinków, którego emisja może rozpocząć się w tym samym dniu, w którym obejrzymy finał “Detektywa” (24 lutego) lub tydzień później i w ten sposób zazębi się z premierą “Gry o tron” (wtedy do premiery pozostanie 41 dni).

źródło: youtube.com, hbo.com