Harrenhal

Zamek Harrenhal nad brzegiem jeziora Oko Boga został wzniesiony przez Harrena Czarnego, władającego Żelaznymi Wyspami oraz Dorzeczem. Początek budowy datuje się na okres sprzed Podboju, a wzniesienie najwspanialszej, największej i najpotężniejszej twierdzy trwało 40 lat. Rozmiary zamku były niewyobrażalne. Jedna z sal nosi nazwę Sali Stu Palenisk. Jednak właśnie ta wielkość czyniła zeń twierdzę niemożliwą do sprawnego zarządzania, była zbyt duża, aby efektywnie rozmieścić w niej oddziały zbrojnych i zbyt droga w utrzymaniu. Ale nie to było przyczyną upadku Harrena, lecz pycha i wiara w niezniszczalność budowli, kiedy to sprzeciwił się Aegonowi Zdobywcy i zabarykadował w zamku.

Niestety wysokie mury i posępne wieże twierdzy króla Harrena okazały się bezużyteczne wobec siły ognia smoków, którymi władali Targaryenowie. Aegon i jego siostry żywcem spaliły Harrena i jego ludzi. Ekstremalny żar ognia zwęglił i nadtopił bryłę zamku. Od tego czasu niegdyś pięć potężnych wież noszą miana: Wieży Strachu, Wdowiej Wieży, Jęczącej Wieży, Wieży Duchów oraz Wieży Królewskiego Stosu. Jęcząca Wieża wzięła swą nazwę od wiatrów zawodzących w pęknięciach jej murów, co brane jest za jęki Harrena i jego synów trawionych przez płomienie. Powszechnie uważa się zamek za przeklęty, ponieważ żaden ród, który wchodzi w jego posiadanie, nie cieszy się tym przywilejem zbyt długo.

Komentarze (8)

 • Bidibidi28
  Bidibidi28 23/05/2016 22:13
  Kto jest panem Harrenhal?
 • Staś 25/05/2016 14:33
  Z tego co mi sie wydaje to Lord Peter Baelish
  • Hellyspring 22/12/2017 11:46
   Baelish, chociaz nigdy tego zamku nie widzial na oczy, ale po uzyskaniu tytulu mogl bez przeszkod ozenic sie z Lysa (nawet Tyrion to komentuje, mowiac sam do siebie, ze Harrenhal ... Tytul lordowski bez znaczenia, ale jak inaczej taki Littlefinger moglby zdobyc reke Lysy i wladanie w Dolinie. Jako lord Harrenhal urastal do bardzo wysokiego poziomu, dlatego wczesniej lotrzykowie i lotrowie (Lorch, Hoath, Gora) wyzynali sie nawzajem, by wladac tym domiszczem, co, jak wiemy, zle sie dla kazdego z nich skonczylo.
 • A 20/07/2016 03:09
  Panem Harrenhall jest chyba Góra.
 • Aniaa 22/08/2016 15:49
  Czy Harrenhal w serialu zostało stworzone przez efekty specjalne czy rzeczywiście jest gdzieś na świecie coś podobnego?
  • Michał 11/09/2017 20:27
   Wystarczy zobaczyć stare katedry, zamki i inne budowle średniowieczne
 • Robson 11/09/2017 20:08
  Żeby było możliwe potrzeba by smoków. Wróć na ziemię Aniaa
 • Harren 11/09/2017 20:12
  Trzeba mieć zerowe pojęcie o historii i architekturze czasów w których budowano zamki żeby pomyśleć, że coś tak monstualnie wielkiego mogło istnieć Aniaa.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeśli planujesz dodać komentarz zawierający spoilery, użyj tagów (spoiler) treść (/spoiler)

Odliczamy

Premiera finałowego sezonu

dni
godz
min
sek

Świat