Winterfell

Największym zamkiem Północy jest Winterfell, będące od czasu Ery Świtu siedzibą Starków. Legenda mówi, że Brandon Budowniczy wzniósł ten zamek po trwającej przez całe pokolenie zimie zwanej Długą Nocą. Zamczyska nie zaplanowano jako całości, lecz wznoszono go fragmentami przez lata. Wiek wewnętrznego muru o wysokości 100 stóp ocenia się na około dwa tysiące lat. W późniejszych czasach otoczono go fosą, potem zaś, podczas ostatnich dwóch dziesięcioleci panowania króla Edricka Śnieżnobrodego, wzniesiono drugi mur na osiemdziesiąt stóp wysoki, dając zamkowi naprawdę potężne fortyfikacje. Otoczony murami obszar ma powierzchnię kilku akrów. Najstarszą budowlą jest od dawna opuszczona, okrągła i przysadzista, ozdobiona maszkaronami Pierwsza Wieża. Całe trzy akry zajmuje boży gaj. Obecność gorących źródeł, często spotykanych w okolicach Winterfell, może być powodem, dla którego Pierwsi Ludzie postanowili się tu osiedlić. W ostatnich stuleciach Starkowie wznieśli budynki ogrzewane dzięki tym cieplicom. Pod zamkiem wyrosło przez wieki przyklejone do jego murów Zimowe Miasteczko.

Komentarze (6)

 • Luk@
  Luk@ 10/08/2014 11:48
  moje ulubione :)
  • Lord Snow 07/07/2015 20:16
   moje też
 • KomeS
  KomeS 14/07/2015 00:01
  Niestety niewiele z niego zostało...
 • Summer Wall 01/06/2016 00:29
  Ponoć teraz w Winterfell za niska cenę mozna nabyć pokój lub ziemianke ...
 • North 22/11/2016 15:05
  Ja mieszkam niedaleko Winterfell, a także parę minut drogi od lasu z 1 sezonu i wielu miejsc gdzie kręcili grę o tron. Jak ktoś chce mogę podnająć pokój niedrogo. Najbliższe lotnisko belfast. Bardzo dużo połączeń Ryanair z pl za grosze.
 • Nieznajomy 07/12/2016 14:23
  Ciekawi mnie jakie zaklęcia są wplecione w mury Winterfell. Chyba budowniczy muru by zadbał aby jego siedziba była przede wszystkim zabezpieczona przed wrogiem jeszcze bardziej.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeśli planujesz dodać komentarz zawierający spoilery, użyj tagów (spoiler) treść (/spoiler)