Wysogród

Wysogród, starożytną siedzibę lordów z rodu Tyrellów, a przed nimi królów z dynastii Gardenerów, wzniesiono na szczycie zielonego wzgórza nad Manderem. Wielu uważa zamek za najpiękniejszy w całych Siedmiu Królestwach. Opinię tę podważają jedynie mieszkańcu Doliny, którzy wolą swoje Orle Gniazdo. Z zamkowych wież i murów rozciąga się widok na sady, łąki i pola porośnięte złotymi różami z Reach, będącymi herbem Tyrellów.

Wysogród otaczają trzy koncentryczne linie zwieńczonych blankami murów pierścieniowych, zbudowanych z pięknie obrobionego białego kamienia. Każdy mur jest grubszy i wyższy od poprzedniego. Między zewnętrznym a środkowym murem znajduje się sławny wysogrodzki labirynt głogów. Wieże otoczone są ogrodami, altanami, sadzawkami, fontannami i dziedzińcami. Starsze budynki porasta bluszcz, posągi i wieże spowijają winorośle i pnące róże. Wszędzie kwitną kwiaty. Donżon jest pałacem, któremu niewiele może dorównać. Najstarsze z wież o kwadratowym kształcie wywodzą się z Ery Herosów. Reszta zamku jest nowsza, zbudowana przez króla Merna VI.

W Wysogrodzie oddaje się cześć zarówno starym, jak i nowym bogom. Zamkowy sept z szeregami kolorowych witraży ustępuje tylko Wielkiemu Septowi Baelora w Królewskiej Przystani i Gwiezdnemu Septowi w Starym Mieście. Bujny, zielony boży gaj zamku jest niemal równie sławny, zamiast drzewa serca ma bowiem aż 3 starożytne czardrzewa. Żadnego zamku w Siedmiu Królestwach nie opiewano w pieśniach częściej od Wysogrodu. I nic w tym dziwnego, albowiem Tyrellowie i Gardenerowie uczynili swój dwór ośrodkiem kultury, muzyki i sztuk pięknych.

Komentarze (1)

  • Anonim 08/07/2016 22:34
    Tekst zerżnięty (jak kurwy Littlefingera) z Świata Lodu i Ognia a nigdzie nie ma dopisku o źródle informacji. Shame, shame, shame.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeśli planujesz dodać komentarz zawierający spoilery, użyj tagów (spoiler) treść (/spoiler)