Twórcy serialu opublikowali długo wyczekiwany przez fanów oficjalny trailer siódmego sezonu. Zapowiedź pokazuje wiele emocjonujących scen z nadchodzącego sezonu.

Poniżej przedstawimy analizę trailera.

Cersei

Całość otwiera Cersei wymieniająca kierunki geograficzne, z których nadciągają jej wrogowie.

Szary Robak

Po wymienieniu wrogów ze wschodu („Enemies to the east”), widzimy Szarego Robaka stojącego na czele Nieskalanych ubranych w nowe stroje, bardziej przystosowane do chłodniejszego klimatu Westeros. Na uwagę zasługuje symbol na jego zbroi, przedstawiający okrąg z głowami trzech smoków – symbol Targaryenów.

Malowany Stół

Następnie ukazany zostaje rzeźbiony stół z mapą Westeros znajdujący się na Smoczej Skale, nowej siedzibie Daenerys. Ciekawe jest to, że stół ten został wykonany na zlecenie Aegona Zdobywcy tuż przed podbojem całego Westeros.

CiszaNastępnie, gdy Cersei wymienia wrogów z zachodu, naszym oczom ukazuje się statek żeglujący w ciemnościach. Wskazuje on na zagrożenie nadchodzące ze strony Żelaznych Ludzi [spoiler]co może wykluczać domniemany sojusz Eurona z Cersei zapowiadany przez wycieki scenariusza[/spoiler]. Można przypuszczać, że jest to ”Cisza”, statek należący do Eurona Greyjoya.

Ostrzenie włóczni

Po wymienieniu wrogów z południa, widać rękę ostrzącą broń. Sądząc po wyglądzie ostrza, może to być włócznia, która jednoznacznie wskazuje na Dorne – nowego sprzymierzeńca Daenerys.

Arya Stark

Jako ostatnich królowa Cersei wymienia wrogów z północy. Pierwsza ukazuje się nam Arya, jadąca konno przez las. Oszroniona ziemia, może oznaczać, że najmłodsza Starkówna zmierza w kierunku północy, być może do Winterefell.

Cersei i Jaime

W następnej scenie widzimy Cersei oraz Jaime’a Lannisterów stojących na wielkiej mapie Westeros. Co ciekawe, ich mapa kończy się na Murze, co z kolei może sugerować, że królowa nie będzie się przejmować ewentualnym tematem Innych. Chwilę potem słyszymy znów głos Cersei – jest pewna swojej wygranej.

Lannisterowie

Po krótkiej prezentacji lannisterskich żołnierzy, widzimy salę tronową Czerwonej Twierdzy. Obok królowej stoi Jaime (co podkreśla tylko, jak jest dla niej ważny) oraz postać w ciężkiej zbroi. Wygląda na to, że Cersei przyjmuje gości, których wizyta, jak widzimy chwilę później, niepokoi jej brata, a samą królową denerwuje. Co może wzbudzać takie poruszenie? Czyżby wiadomość o przybyciu Daenerys do Westeros? Może poselstwo od niej?

9

W kolejnej scenie widzimy Tyriona nerwowo maszerującego po klifie znajdującym się najprawdopodobniej przy Smoczej Skale. Obok bohatera przelatują smoki.

Smocza Skała

Następnie widzimy Daenerys stojącą przed bramą. Kiedy Nieskalani otwierają wrota naszym oczom ukazuje się twierdza na Smoczej Skale. Dłoń najbardziej utytułowanej królowej Westeros dotyka piasku na plaży. Wygląda na to, że Daenerys cieszy się, że w końcu dotarła na swój rodzimy kontynent.

Smocza Skała

Kilka sekund później ponownie widzimy otwierane drzwi na Smoczej Skale, tym razem do sali tronowej. Na tronie o bardzo ciekawej konstrukcji siedzi przedstawicielka rodu Targaryenów.

Casterly Rock

W kolejnym ujęciu widzimy walczących Nieskalanych – po herbach na zamku wyraźnie widać, że szturmują na miasto należące do Lannisterów. Czy to Królewska Przystań? Może w końcu zobaczymy Casterly Rock? W jednym z ujęć (1:23) widać jak Tyrion przewraca pionek lwa znajdujący się na obrzeżu mapy, więc prawdopodobnie będzie to Casterly Rock.

Jon Snow

Po prezentacji Daenerys, przyszedł czas na wątek Północy. Jon stoi w sali biesiadnej w Winterfell w otoczeniu lordów. Warto zwrócić uwagę na Baelisha znacznie oddalonego od reszty bohaterów. Może to oznaczać nadchodzące spięcie Snowa z Petyrem. Littlefingera słyszymy zresztą chwilę później, najprawdopodobniej nastawiającego Sansę przeciwko Jonowi.

Theon

Następnie widzimy otwierające się wrota Muru. Chwilę potem naszym oczom ukazuje się Theon Greyjoy stojący po zmierzchu na płonącym statku. Okręt może płonąć w wyniku bitwy morskiej (co zdaje się uzasadniać pojawienie się wcześniej wymienionego statku Żelaznej Floty, z którym mogło dojść do owej bitwy).

Melisandre na Smoczej Skale

Ciekawym jest też następny moment, w którym Melisandre spogląda w dół, w kierunku idących po murze ludzi. Z uwagi na sąsiedztwo morza, można założyć, że jest to Smocza Skała, co potwierdzają zdjęcia, które zrobili ”wścibscy” fani w trakcie kręcenia ujęć do nowego sezonu. Czy kapłanka R’hllora stanie po stronie Smoczej Królowej i będzie próbowała przekonać ją o nadciągającym zagrożeniu ze strony Innych?

Za Murem

Chwilę później widzimy grupę ludzi za Murem uciekających przed czymś na zamarznięte jezioro. Potem – szybki rzut oka na Aryę, i znów widać tę samą co wcześniej grupę osób stojących w kręgu i nastawionych na obronę. Czyżby szalejąca zamieć wskazywała na starcie z Innymi?

Zaraz po krótkim spojrzeniu na Baelisha, widzimy efektowne fragmenty bitwy, gdzie dothracka kawaleria ściera się z siłami Lannisterów, oraz morskie starcie, gdzie akurat dokonywany jest abordaż Żelaznej Floty (sądząc po uzbrojeniu). Potwierdza to również przepuszczenie wysnute przy scenie z Theonem.

Robert Strong

W 1:14 widać postać w zbroi stylistycznie podobnej do szat, które nosi Cersei. Można przepuszczać, że jest to Robert Strong, a pozostała szóstka z Gwardii Królewskiej nosi podobne zbroje.

Jon i Littlefinger

Chwilę później widzimy Jona przyciskającego Littlefingera do ściany w kryptach w Winterfell. Prawdopodobnie dzieje się to tuż przy grobie Lyanny Stark, ponieważ w tle widać jej pomnik. Czyżby Jon dowiedział się o swoim pochodzeniu?

Jorah Mormont

Kolejną godną uwagi jest scena ukazująca rękę pokrytą szarą łuszczycą. To przypomina nam o wątku Joraha Mormonta, choć nie mamy pewności, czy to jego kończynę oglądamy. Wygląda na to, że Jorah może zawędrować do Cytadeli, gdzie obecnie znajduje się Sam oraz gdzie poznamy nową postać – Arcymaestra, którego zagra Jim Broadbent. Być może to właśnie oni znajdą lekarstwo na szarą łuszczycę.

Jon Snow

Wracając do akcji na Północy, widzimy Jona i Tormunda uciekających przed czymś. Zapewne należą oni do grupy osób, które wyruszyły za Mur.

Jak na „Grę o tron” przystało, nie mogło zabraknąć scen miłosnych. I tak widzimy Missandei rozbierającą Szarego Robaka oraz Yarę Greyjoy całującą się z Ellarią Sand – kobietę sprawującą aktualnie rządy w Dorne. Takie egzotyczne połączenie może być dla wielu z nas nie lada zaskoczeniem.

Casterly Rock

Następnie widzimy dłoń która przewraca figurkę odpowiadającą lwu Lannisterów, o czym pisaliśmy wyżej.

Ogień

W jednej z ostatnich scen widzimy dwie osoby wpadające do wody, a następnie strumień ognia (być może smoczego).

W ostatniej scenie widzimy szarżującą hordę Dothraków oraz lecącego w tym samym kierunku smoka, najprawdopodobniej Viseriona. Jedynym bezpośrednim nawiązaniem do Innych są ostatnie słowa, które w trailerze wypowiada Jon: “Wielka Wojna jest tutaj”.

Podsumowując, w nowym sezonie szerzej pokazane będą dwa wątki: konflikt Daenerys i Cersei oraz przygotowania Jona do walki z Innymi. Jak zapewne można się było spodziewać, trailer jest bardzo emocjonujący i nasuwa widzom wiele pytań.


Autor: Jasiek Gaffke

Wszystkie zdjęcia należą do HBO