“Gra o tron” to serial, w którym fabuła jest bardzo rozbudowana. Po rocznej przerwie wiele osób z pewnością chciałaby przypomnieć sobie to, co działo się w 4. sezonie. W związku z tym przygotowaliśmy streszczenie najważniejszych wątków.

Królewska Przystań

Do Królewskiej Przystani przybywa Oberyn Martell, który żywi ogromny uraz do Lannisterów, z powodu zabójstwa jego siostry Elii z rąk żołnierzy Tywina. Jego wizyta w mieście zaczyna się w burdelu, gdzie przebywa często ze swoją ukochaną – Ellarią.

tumblr_n3o0bq1Ad51s95j2so1_500 Jaime po utracie dłoni nie może walczyć – przyznaje się bratu do niepełnosprawności, a ten proponuje by Jaime trenował walkę lewą ręką z pomocą Bronna. Wkrótce rozpoczynają się treningi. Dowódca Królewskiej Gwardii otrzymuje protezę dłoni, a od swego ojca miecz. Niestety, jego siostra wciąż go odrzuca, wręcz się go brzydzi.

Tyrion martwiąc się o swoją żonę, Sansę, a także o życie Shae, przerywa ich związek i postanawia odesłać kochankę za Wąskie Morze. Cersei dowiaduje się o tym romansie.

W mieście trwają przygotowania do ślubu Joffreya Baratheona i Margaery Tyrell. Młody król dostaje w prezencie od dziadka miecz z valyriańskiej stali, którym niszczy księgę otrzymaną od Tyriona. Ceremonia ślubna gromadzi tłumy, odbywa się wielkie wesele, które uświetniane jest przez występy różnych artystów. Największe emocje wzbudza występ grupy błaznów odgrywających role Pięciu Królów. Wśród gości dochodzi do wielu emocjonujących rozmów. Joffrey upokarza swojego wuja – Tyriona – oraz nakazuje mu zostanie swoim podczaszym. Młody Baratheon po wypiciu wina zaczyna się krztusić, upada na ziemię, przybiega do niego Cersei oraz Jaime. Chłopak umiera w ramionach matki, palcem wskazując na Tyriona. Karzeł zostaje oskarżony przez siostrę o otrucie Joffreya i zostaje pojmany.

Cersei ogromnie martwi się o syna i zarzuca Jaimemu, że nie jest on odpowiednio strzeżony. Omawia z Tywinem szczegóły królewskiego ślubu Tommena i Margaery oraz swojego z Lorasem. Chłopcem interesuje się już Margaery, która odwiedza go w sypialni.

Tywin chce, aby jednym z sędziów w procesie został Oberyn- proponuje mu spotkanie z oprawcą jego siostry Elii – Górą. Międzyczasie Jaime zleca Brienne odnalezienie Sansy. Podarowuje jej miecz z valyriańskiej stali, zbroję oraz giermka- Podricka.

Mała Rada decyduje, że musi coś zrobić w kwestii Daenerys. Tywin przygotowuje list.

Koronowany zostaje Tommen. Niebawem rusza proces Tyriona. W skład sądu wchodzi Tywin (zamiast króla), Oberyn i Mace Tyrell. Wszyscy świadkowie (Cersei, Varys, Maester Pycelle, Meryn Trant)zeznają, że karzeł chciał śmierci króla, groził mu. W przerwie rozprawy Jaime prosi ojca o ułaskawienie dla brata. Ten godzi się pod warunkiem, że Tyrion poprosi o łaskę, a Jaime odejdzie z Gwardii Królewskiej i zostanie lordem Casterly Rock- wtedy karzeł trafi na Mur. Niespodziewanym świadkiem jest Shae, która przyznaje się do bycia kochanką Tyriona oraz twierdzi, że planował on wraz z Sansą zabicie Joffreya. Oskarżony domaga się próby walki.

Jaime nie jest na tyle sprawny by walczyć za brata. Pomocy odmawia również Bronn, który niebawem bierze ślub. Do Tyriona natomiast z własnej woli zgłasza się Oberyn, który biorąc udział w pojedynku chce wymierzyć sprawiedliwość Górze.

Dochodzi do próby walki. Oberynowi udaje się poważnie zranić Górę, stara się także zmusić do wyznania win. Przeciwnik wykorzystując nieuwagę Oberyna atakuje go, przyznaje się do tego co zrobił i rozgniata mu głowę. Przegrana Oberyna oznacza dla Tyriona wyrok skazujący na śmierć.

Cersei nie godzi się na swój ślub z Lorasem, chce opiekować się synem. W akcie desperacji wyznaje ojcu prawdę o swojej więzi z Jaimem.

Jaime zjawia się u Tyriona, by pomóc mu w ucieczce. Za wszystkim stoi Varys. Bracia żegnają się, a rozgoryczony Tyrion udaje się do komnat swojego ojca. W łożu znajduje Shae, którą dusi, następnie napotyka się na ojca w wychodku. Mierzy do niego z kuszy, a w trakcie kłótni strzela mu w brzuch i w pierś, po czym odchodzi. Udaje się do Varysa, gdzie chowa się do pudła, które zostaje przetransportowane na statek.

Sansa

game-thrones-season-4-episode-7

Sansa ogromnie rozpacza po stracie matki i brata, ukojenie dają jej wyłącznie wizyty w Bożym Gaju, gdzie może schować się przed swoim mężem. Właśnie tam spotyka uratowanego niegdyś przed okrucieństwem Joffreya ser Dontosa, który w podziękowaniu daje jej naszyjnik. Dziewczyna zakłada go na królewski ślub. Gdy umiera Joffrey, Starkównę z wesela zabiera ser Donos, by pomóc w jej ucieczce. Pomaga w dotarciu na statek, gdzie czeka już Petyr Baelish. Dontos zostaje zastrzelony. Petyr zamierza zabrać dziewczynę do Orlego Gniazda, gdzie sam poślubi jej ciotkę – Lysę Arryn. W trakcie podróży Petyr przyznaje, że brał udział w zabójstwie króla – brała w nim udział również Sansa, gdyż to w jej naszyjniku ukryto truciznę.

W Orlim Gnieździe Sansę przedstawiono jako Alayne – siostrzenicę Petyra. Jej prawdziwą tożsamość zna jedynie Lysa i młody Robin. W zamku odbywa się szybki ślub. Lysa jest bardzo zazdrosna o siostrzenicę, podejrzewa, że może ona romansować z jej mężem.

Sansa pewnego dnia buduje ze śniegu Winterfell, które niszczy Robin. Dziewczyna uderza chłopca, który ucieka. W tym momencie przychodzi Petyr, który pociesza Sansę, a następnie całuje ją. Całą sytuację z balkonu widzi Lysa. Kobieta wpada w furię i wzywa do siebie dziewczynę. Straszy ją nad otwartymi Księżycowymi Drzwiami, jej życie ratuje przybycie Petyra, który zapewnia żonę, że odeślą Sansę. Littlefinger zbliża się do Lysy, uspokaja ją i wyznaje, że kochał tylko jedną kobietę – jej siostrę Catelyn. W tym momencie wypycha Lysę przez wrota.

Po śmierci Lysy do Orlego Gniazda przybywają Lordowie Doliny, negatywnie nastawieni do Petyra. Ratują go zeznania Sansy, która wyjawia Lordom swoją prawdziwą tożsamość i twierdzi, że zazdrosna ciotka popełniła samobójstwo. Petyr rozmawia z Lordami o wysłaniu Robina poza zamek, aby przystosować go do życia.

Sansa zmienia swój wizerunek i przeistacza się w Alayne – farbuje włosy na czarno i zaczyna chodzić w ciemnej, eleganckiej sukni.

Daenerys

Daenerys-Targaryen-Season-4-daenerys-targaryen-37215647-4928-3280

Matka smoków jest w drodze do Meereen, które jako kolejne chce wyzwolić. Na szlaku natrafia na ukrzyżowane dzieci. Pod murami miasta dochodzi do pojedynku Daario Naharisa z tamtejszym wojownikiem. Po wygranej walce, Daenerys przemawia do niewolników, opowiadając co już uczyniła i co chce zrobić dla nich. Na dowód prawdziwości swoich słów obsypuje miasto zdjętymi kajdanami niewolników.

By umożliwić meereeńskim niewolnikom bunt, Szary Robak wraz z kilkoma ludźmi przedostaje się kanałami do miasta i przynosi ludziom broń. W mieście dochodzi do rzezi Panów i Daenerys witana jest jako wybawicielka. Postanawia ona w akcie sprawiedliwości ukrzyżować tylu Panów, ile dzieci zostało przez nich ukrzyżowanych.

Do Meereen dociera informacja o śmierci Joffreya. Daenerys postanawia zostać w Meereen i panować w wyzwolonych miastach, odkłada podróż do Westeros.

Missandei uczy Szarego Robaka języka wspólnego. Spędzają ze sobą coraz więcej czasu. Wojownik jest świadkiem kąpieli dziewczyny, za co ją przeprasza.

Zrodzona z Burzy przyjmuje swoich poddanych, jednym z nich jest Hizdahr zo Loraq, który chciałby pochować ukrzyżowanego ojca. Królowa wyraża zgodę. Przyznaje również rekompensatę za owce zjedzone przez smoki.
Daario zakrada się do prywatnych komnat Daenerys, prosi ją aby dała mu się wykazać w walce, nie chce bezczynnie siedzieć w mieście. Dwójka nawiązuje romans. Jorah mija Naharisa przed komnatą królowej, martwi się o nią. Daenerys informuje, że wysłała Daario do zbuntowanego Yunkai, aby przywrócił w nim porządek i wymordował Panów.

Barristan otrzymuje w mieście list z pieczęcią od nieznajomego chłopca. Zjawia się u Joraha i mówi, że zna jego sekret- otrzymał dokument z podpisem Roberta Baratheona, który świadczy, że Mormont był jego szpiegiem. Jorah kieruje się do królowej, która przyjmuje go w towarzystwie m.in. Daario i Barristana. Przyznaje się do zdrady i błaga o wybaczenie. Daenerys jest nieugięta i nakazuje mu opuszczenie miasta.

Do królowej przychodzą poddani, część z nich prosi o zgodę na to, by ponownie sprzedali się Panom. Są to głównie starsze, wykształcone osoby dla których wolność oznacza głód, życie na ulicy i śmierć. Daenerys godzi się od warunkiem, że umowy nie będą dłuższe niż rok. Kolejny poddany przychodzi z pakunkiem- w szmatce są spopielone zwłoki jego córeczki- ofiary Drogona. Ta tragedia zmusza dziewczynę do podjęcia trudnej decyzji- smoki z wyjątkiem Drogona, który uciekł, zostały złapane i zamknięte w katakumbach.

Mur

760005_GOT409_110613_HS_DSC1735.jpg

Dzicy mobilizują się. Thennowie dołączają do Ygritte i Tormunda. Tymczasem Jon Snow staje przed sądem w Czarnym Zamku za swoje czyny za Murem. Opowiada braciom z Nocnej Straży o wszystkich wydarzeniach i ostrzega przed atakiem Dzikich.

Do Straży przybywają nowi rekruci, jest wśród nich Locke. Sam martwi się o Goździk i dziecko przebywające w Zamku, postanawia przenieść ich do burdelu w Mole’s Town, gdzie powinni być bardziej bezpieczni. Dzicy napadają na pobliską wioskę za Murem, informację o tym zanosi do Nocnej Straży oszczędzony od śmierci chłopiec. W czasie obrad Czarnych Braci wracają zwiadowcy, którzy informują o buntownikach ze Straży w Twierdzy Crastera. Jon informuje, że stoją oni na drodze Mance’a, którego Snow okłamał co do liczebności Nocnej Straży. Aby utrzymać tajemnicę, trzeba zgładzić buntowników. W Zamku trwa mobilizacja. Locke próbuje zaprzyjaźnić się z Jonem, któremu Thorne zlecił atak na Twierdzę.

Pijanicy buntownicy złapali Brana i jego towarzyszy. Jednej z córek Crastera urodził się syn, zgodnie z obyczajem dziecko zostawiono w lesie jako ofiarę. Przybył po nie Inny, który powędrował z nim daleko na północ, by dziecko również przemienić w Innego.

Grupa Jona atakuje buntowników. Przeprowadzający zwiad Locke, okazuje się zdrajcą- rozpoznając tożsamość Brana chce go porwać. Chłopak ratuje się opanowując umysł Hodora i w ten sposób zabijając szpiega. Bran i jego towarzysze uciekają, Snow nic nie wie o ich obecności w Twierdzy, a Bran musi podążać za wizją. Jon po zwycięstwie i spaleniu budynku, na wyraźną prośbę mieszkających tam kobiet, wraca do Czarnego Zamku. Informuje Braci, że Mance zbliża się wraz ze swoimi ludźmi. By uniemożliwić im przejście, Jon proponuje zablokowanie przejścia w Murze – pomysł zostaje odrzucony. Thorne odsyła Jona i Sama na szczyt Muru.
Na Mole’s Town napadają Dzicy. Jedyną uratowaną z rzezi jest Goździk i jej dziecko- Ygritte oszczędza jej życie. W Czarnym Zamku rosną emocje, Sam nie może sobie wybaczyć, że nie zadbał odpowiednio o Goździk, wszyscy są pewni, że nikt nie przeżył.

Wieczorem Sam i Jon patrolują Mur rozmawiając o Ygritte, W tym samym czasie dzicy planują atak na Czarny Zamek – rudowłosa samodzielnie chce zabić Snowa i zabrania innym tego robić.

Sam zagłębia się w lekturze ksiąg, przerywa mu Maester Aemon z którym rozmawia o latach jego młodości. Nagle u bram Zamku zjawia się Goździk, zdziwiony i szczęśliwy Sam nakazuje ja wpuścić i ukrywa ją z dzieckiem w kuchni. Czarni Bracia przygotowują się do walki, na północy widać nadciągające ogromne siły Mance’a. Równocześnie Czarny Zamek atakuje kompania Ygritte. Obroną Zamku dowodzi Thorne, który wzywa na pomoc Slynta. Na Murze dowodzi Jon- wysyła Grenna z kilkoma braćmi do obrony przejścia w Murze i decyduje o obronie z góry. Na Mur wspinają się Dzicy, natomiast przejście próbują udrożnić olbrzymi. Bracia nie radzą sobie z obroną Zamku, na dół zjeżdża Jon z posiłkami, pozostawiając dowodzenie na górze Eddowi. W czasie walki spotykają się Snow i Ygritte- w raniona strzałą dziewczyna umiera na rękach ukochanego. Z całej grupy Dzikich przeżył tylko Tormund , którego osadzono w celi.

Rankiem Jon postanawia wybrać się za Mur by zabić króla Dzikich. Zmierza w kierunku obozowiska nieuzbrojony. Na miejscu Jon usłyszał propozycję ugody- Nocna Straż przepuści Dzikich, a nikt więcej nie zginie. Snow wykorzystując nieuwagę Dzikich próbuje sięgnąć po pozostawioną przez nich broń. Sytuację kończy dźwięk rogu- okazuje się, że na obozowisko atak przeprowadza wojsko Stannisa Baratheona. Mance trafia do niewoli, Snow mówi, by spalić wszystkich zabitych, następnie spotyka się z Tormundem, po czym wyjeżdża za mur by spalić ciało Ygritte.

Arya

game-thrones-season-4

Arya podróżuje wraz z Ogarem w kierunku Orlego Gniada. Pewnego dnia miają karczmę w której stacjonuje kilku lannisterskich żołnierzy. Arya rozpoznaje w jednym z nich Pollivera – swojego dawnego oprawcę, którego ma na liście. Wchodzą do karczmy, gdzie zabijają żołnierzy – Arya odbiera Polliverowi swoja Igłę i zabija go w taki sam sposób, jak on kiedyś Lommy’ego.

W trakcie dalszej podróży Arya i Sandor napotykają na swojej drodze wieśniaków, którzy oferują im nocleg i wyżywienie. Rankiem Ogar bije gospodarza, zabiera jego dobytek, a oburzonej Aryi tłumaczy, że ta dwójka nie przeżyłaby zimy.
Kolejną napotkana osobą jest ciężko ranny mężczyzna. Ogar za jego zgodą odbiera mu życie, a zaraz potem zostaje zaatakowany przez innego mężczyznę, w którym Arya rozpoznaje więźnia z klatki, którego Yoren prowadził na Mur. Arya nie zna jego imienia, dlatego nie może mieć go na liście- gdy mężczyzna podaje imię, dziewczynka zabija go jednym dźgnięciem. Ranny Ogar zajmuje się swoimi ranami,przy okazi uzewnętrznia się i zdradza dziewczynce skad wzięły się szpecące go blizny.

Wreszcie Ogar i Arya zjawiają się pod Krwawą Bramą. Otrzymują tam informację o śmierci Lysy Arryn, na co Arya wybucha histerycznym śmiechem- nie ma już szans, że ktoś da okup za jej życie. Dwójka rusza dalej. Zrządzeniem losu na swojej drodze napotykają Brienne i Podricka, którzy chcą zabrać Aryę ze sobą. Dziewczynka nie zgadza się, gdyż nie ufa kobiecie- przecież nie obroniła jej matki. Dochodzi do walki między dwójką rycerzy. Ogar zostaje zepchnięty z góry, w tym czasie Arya ucieka- Podrick i Brienne nie mogą jej znaleźć.

Dziewczynka odnajduje konającego Ogara – nie jest dla niego łaskawa i nie odbiera mu życia. Zabiera za to jego majątek i jedzie przed siebie, trafiając do nadmorskiej wioski. Chce dostać się na Mur do Jona, lecz napotkany kapitan jej to odradza. Okazuje się, że mężczyzna płynie do Braavos, ale nie chce zabrać Aryi. Wtedy dziewczynka wyciąga otrzymaną od Jaqena H’ghara monetę i w ten sposób zapewnia sobie dalszy transport.

Fetor

Reek-and-Ramsay-402

Fetor przebywający w Dreadforcie uczestniczy w rozrywkach swojego pana- chodzi razem z nim i Myrandą na polowania na ludzi. Do Zamku przybywa Roose Bolton z żoną, towarzyszy mu Locke. Ramsay wita obu i prezentuje im jak odmieniony został Theon Greyjoy i jak zachowuje się Fetor.

Ramsay wysyła list do Yary Greyjoy, sprowokowana kobieta przybywa ze swoimi ludźmi by uwolnić Theona. Jednakże Fetor stawia opór, obawiając się, że to podstęp. Yara ucieka z zamku, swoim ludziom mówiąc, że Theon nie żyje. Ramsay po tej próbie postanawia użyć Fetora do zdobycia Fosy Cailin okupowanej przez Żelaznych Ludzi. Rozkazuje chłopakowi wcielić się w rolę Theona i udać się do zamku, co ten wykonuje. Obiecuje ludziom w Fosie bezpieczeństwo, jeśli się poddadzą- po wywieszeniu białej flagi wszyscy zostają zabici przez żołnierzy Boltonów.

Spotykają się wojska Ramsaya i jego ojca. Roose przekazuje synowi dokument, który stanowi, że jest on jego legalnym potomkiem. Ich połączone wojska kierują się do Winterfell.

Stannis

Image21__1389812026_109.79.159.56

Na stosie ginie brat królowej Selyse- Axel Florent. Melisandre spotyka się i rozmawia z Shireen. Dziewczynka uczy dalej Cebulowego Rycerza czytać. Stannis coraz bardziej się niecierpliwi- brakuje mu wojska i złota- ostrzega Davosa, że kończy mu się czas by to wszystko zrealizować. Obaj wyruszają do Żelaznego Banku w Braavos, by otrzymać pożyczkę. Dzięki przemówieniu Davosa, misja kończy się powodzeniem. Spotyka on w mieście swojego dawnego znajomego pirata- Salladhora Saana, którego przekonuje do współpracy.

Ludzie Stannisa szykują się do drogi, Selyse odwiedza Melisandre. Prosi ją, by ta pomogła przekonać króla, aby nie zabierali ze sobą Shireen- kapłanka mówi jej, że dziewczynka musi wyruszyć z nimi.

Ogromne siły Stannisa atakują schowanych w lesie pod Murem Dzikich- dzięki tej interwencji Dzicy nie stanowią już zagrożenia. Idąc za radą Jona Snow, którego Stannis poznaje przy pojmaniu Mance’a, spalono wszystkich zabitych.

Bran

Bran-Stark-Season-4-bran-stark-37006712-2832-4256

Bran wraz z Hodorem, Jojenem, Meerą oraz Latem kierują się na północ by zrealizować wizje chłopców. Przypadkowo napotykają się na buntowników z Twierdzy Crastera i zostają pojmani- wolność zawdzięczają przybyciu grupy Jona Snow, który nie wiedział o obecności swojego brata. Bran postanawia się mu nie ujawniać, gdyż misja jest dla niego ważniejsza. Wraz z innymi kierują się znowu na północ. Wreszcie na horyzoncie widzą ogromne czardrzewo z wizji Brana. Gdy podchodzą do niego zostają zaatakowani przez upiory chowające się pod śniegiem. Próbują się bronić, niestety Jojen zostaje ranny- Meera musi go dobić. Życie reszty ratuje Dziecko Lasu, które świetlistymi kulami niszczy przeciwników i prowadzi Brana do czardrzewa, w którym są bezpieczni. Cała grupa wchodzi wgłąb, w gąszcz korzeni- odnajdują tam Trójoką Wronę, którą miał odnaleźć Bran.

Brienne

brienne-and-podrick-house-baratheon-37245714-1200-675

Brienne przebywa w Królewskiej Przystani. Udaje jej się wyjaśnić śmierć Renly’ego z Margeary. Nie jest w stanie przekonać do siebie Cersei.

Ma wciąż pretensje do Jaimego, że nie wywiązał się z obietnicy złożonej Catelyn Stark. Po zniknięciu Sansy, Jaime powierza Brienne misję odnalezienia jej. By ułatwić to zadanie, podarowuje jej miecz, zbroję oraz zapewnia pomoc Podricka- byłego giermka Tyriona. Oboje wyruszają w drogę. Zatrzymują się w karczmie, gdzie spotykają Gorącą Bułkę. Chłopak mówi im, że Arya żyje i że razem z Ogarem miała trafić do Riverrun. Podrick sugeruje Brienne, że w związku z tym, że zamek należy teraz do Freyów, prawdopodobne jest, ze Arya zmieniła cel podróży i kieruje się do Orlego Gniazda do swojej ciotki.

Brienne faktycznie natrafia na Aryę w okolicach Orlego Gniazda, jednak dziewczynka nie chce z nią jechać. Dochodzi do walki z Ogarem, w czasie której Arya ucieka. Brienne i Podrick nie mogą jej znaleźć.


Autor: Anna Wilk