Scena śmierci Eddarda Starka była jedną z najbardziej szokujących scen w „Grze o tron”. Czy możliwe, że Ilyn Payne w Sepcie Baelora tak naprawdę ściął kogoś innego? Przedstawię wam teorię, według której Ned Stark żyje gdzieś za Wąskim Morzem i ma się dobrze.

Przed egzekucją Neda w Królewskiej Przystani przebywał Syrio Forel, nauczyciel Aryi Stark.

Arya-Syrio-arya-stark-and-syrio-forel-24708521-732-452

Człowiek ten pochodzi z Braavos, jednego z Wolnych Miast, które znajduje się za Wąskim Morzem. Znajduje się tam Dom Czerni i Bieli, gdzie szkoli się członków do gildii Ludzi bez Twarzy – skrytobójców, którzy potrafią zmieniać swój wygląd. Jednym z jej członków jest Jaqen H`ghar, który po tym, jak pomógł Aryi w ucieczce z Harrenhal, ofiarowuje dziewczynie monetę i zmienia swój wygląd.

pC6gMoC

Ludzie bez Twarzy wierzą w Boga o Wielu Twarzach, którego często utożsamia się z bóstwem śmierci. Syrio Forel często mówił, że jedynym bogiem jest śmierć, więc być może był on członkiem tej gildii i również miał w zanadrzu kilka dodatkowych tożsamości?

Syrio udowadnia, że słusznie zasługuje na miano pierwszego miecza Braavos, pokonując drewnianym mieczem trzech żołnierzy Lannisterów. W ostatniej scenie w której go widzimy, staje przed ser Merynem Trantem i pozwala uciec Aryi. W książce i w serialu nie jest powiedziane co stało się dalej, nie jest zaznaczone, że Syrio ginie. Być może udaje mu się uciec i przeżyć?

Wiemy, że Varys bardzo dobrze zna wszystkie sekrety Czerwonej Twierdzy. Bardzo dobrze wie gdzie znajdują się tajemne przejścia. Jedyną osobą, która odwiedziła Neda w celi był właśnie Pająk, który powiedział, że w tym miejscu jest jego jedynym prawdziwym przyjacielem. Mógł pomóc on Eddardowi w ucieczce, podobnie jak pomógł w ucieczce z celi Tyrionowi. Jeżeli Syrio przeżył walkę z ser Merynem Trantem i potrafił zmieniać swój wygląd, to mógł przedostać się do celi Eddarda Starka i zamienić ich twarze.

W rzeczywistości ser Ilyn Payne mógł ściąć głowę Syria, a w tym czasie Ned, dzięki pomocy Varysa, mógł płynąć w bezpieczne miejsce za Wąskim Morzem.