Varys jest tajemniczą postacią na temat której nie wiemy zbyt wiele. W małej radzie sprawuje rolę Starszego nad Szeptaczami i jest bardzo dobrym szpiegiem, który wie co dzieje się nie tylko w każdym zakątku Westeros, ale także nawet Essos. O pochodzeniu Pająka wiemy cokolwiek jedynie z jego własnej relacji – utrzymuje on, że był niewolnikiem w Lys, który został sprzedany grupie mimów podróżującej po Wolnych Miastach. Do Królewskiej Przystani dostał się dzięki znajomości z Illyrio Mopatisem i ich wspólnej przestępczej działalności w Pentos, dzięki której znacznie się wzbogacił i zdobył rozgłos. Co jeśli w rzeczywistości prawda na temat pochodzenia Varysa jest inna? Przypatrzmy się kilku argumentom za tym, że Pająk wywodzi się z rodu Targaryenów.

1. Varys chce żeby Targaryenowie powrócili do władzy.

W serialu nie jest to tak widoczne, ale osoby, które czytały sagę, wiedzą, że Varys jest za Targaryenami. Dowiadujemy się tego w szczególności po lekturze Tańca ze Smokami.

Jeżeli Varys jest za Targaryenami, to dlaczego w takim razie chciał żeby Robert Baratheon wysłał zabójcę na Daenerys? W rzeczywistości Varys nie chciał śmierci Khaleesi, ale jako członek małej rady nie chciał sprzeciwiać się królowi, ponieważ rzuciłoby to na niego pewne podejrzenia. Jedyną osobą która sprzeciwiła się w kwestii zabicia Daenerys był Ned Stark i wiemy, że wywołało to duży gniew Roberta. Varys nie chciał wzbudzać podobnego gniewu, a w rzeczywistości i tak wiedział, że Khaleesi nie umrze, ponieważ mógł on poinformować swojego szpiega, Joraha Mormonta, o tym, że król próbuje ją zabić. Jak wiemy, to właśnie Jorah ratuje Matkę Smoków przed wypiciem zatrutego wina.

Jedyną osobą, która odwiedza później Neda w celi jest Varys. Czym Eddard zyskał sobie u niego taką sympatię? Czy może właśnie tym, że jako jedyny sprzeciwił się w sprawie zabójstwa Daenerys?

2. Podobieństwo imion.

Czy zauważyliście, że większość imion Targaryenów są do siebie podobne? Mają one wspólny człon: Daene-rys, Vise-rys, Ae-rys, Jaehae-rys, więc pasuje do tego również Va-rys.

Co prawda mamy również Aegona, Baelora i Rhaegara, ale jednak większość imion smoczego rodu kończy się członem „-rys”.

3. Łysizna Varysa może być próbą ukrycia białego koloru włosów, co zdradziłoby jego tożsamość.

Wiemy, że jedną z cech wyróżniających Targaryenów od innych rodów, jest ich biały kolor włosów. Około sto lat przed wydarzeniami z sagi, w Westeros żył Aegon V Targaryen, który w młodości ukrywał swoje pochodzenie goląc głowę na łyso. Czy w ten sam sposób Varys próbuje ukryć, że jest Targaryenem?

4. Smocze jaja dla Daenerys.

Daenerys otrzymała trzy smocze jaja od Illyrio Mopatisa. Wiemy, że Illyrio jest dobrym przyjacielem Varysa i być może to właśnie Pająk był w posiadaniu smoczych jaj, po czym przekazał je Illyrio, by ten zadbał o to żeby znalazły się one w rękach potomkini ródu Targaryenów?

5. Inne

Kolejnym argumentem za tym, że Varys jest Targaryenem jest to, że nie nosi on nazwiska. Być może w ten sposób ukrywa on swoje pochodzenie? Gdyby wymyśliłby inne nazwisko, łatwiej byłoby innym rozpoznać jego oszustwo. Ponadto, Varys jak nikt zna Czerwoną Twierdzę. Zamek ten zbudował Maegor I, który wybił wszystkich którzy pracowali przy jego budowie, po to żeby zachować znajomość wszystkich sekretów tej konstrukcji jedynie dla siebie. Skąd w takim razie Varys jako jedyny zna wszystkie tajemne przejścia, skoro według jego relacji jest on w Królewskiej Przystani jedynie od rządów Aerysa II i nikt nie miał mu przekazać tej wiedzy?

Zapraszam do dyskusji.