W zwiastunie „Pierścieni Władzy” pokazano Balroga – czy to ten sam, którego widzieliśmy we „Władcy Pierścieni”?

Na początek warto przypomnieć, że Balrogowie to Majarowie, którzy przeszli na złą stronę Władcy Ciemności, Morgotha. Majarowie byli potężnymi bytami stworzonymi przez Ojca Wszechrzeczy, Ilúvatara. Morgoth był upadłym Valarem i najpotężniejszym złym bytem w uniwersum stworzonym przez Tolkiena. Sauron był jego największym sługą, ale służyły mu także inne istoty, jak np. Ancalagon, największy ze skrzydlatych smoków, Glaurung, Ojciec Smoków, czy właśnie Balrogowie, których było między trzech a siedmiu. 

Balrogiem, którego widzieliśmy we „Władcy Pierścieni”, był ten, któremu nadano przydomek „Zguba Durina” – otrzymał go po zabiciu króla krasnoludów Durina VI. Najpotężniejszym z Balrogów był Gothmog, ale prawdopodobnie w „Pierścieniach Władzy” nie widzimy żadnego z nich.

Zguba Durina - Balrog walczący z Gandalfem we "Władcy Pierscieni"

Wiemy, że w serialu platformy Amazon Prime Video najprawdopodobniej zobaczymy Dagor Bragollach, czyli bitwę z pierwszej Ery, w której Morgoth wysłał armię prowadzoną przez Glaurunga i Balrogów na wojska ludzi i elfów. Być może będzie ona pokazana tylko w retrospekcjach, bo akcja serialu będzie działa się w Drugiej Erze, ale najprawdopodobniej Balrog, którego widzimy w zwiastunie, to jeden z tych, które uczestniczyły w tej bitwie.