Przedstawiamy najważniejsze informacje o nieustraszonych wojownikach z Essos.

1. Kim są?

Dothrakowie to plemię koczowniczych wojowników, którzy zamieszkują tereny w Essos na wschód od Wolnych Miast. Są dobrze zbudowanymi ludźmi o miedzianej cerze i ciemnych, długich włosach. Ich ubiór jest ubogi, składa się w głównej mierze ze skóry konia, a każdy mężczyzna nosi przy swoim pasie broń. Dothrackie kobiety mogą nosić jedwabne szaty. Dothrakowie mają bogatą historię i tradycję sięgającą setki lat wstecz. Są uzdolnieni w walce oraz jeździe konnej. Boją się przemierzać morza i oceany, ponieważ posiadają oni obawy przed wodą, której koń nie może wypić.

1200x675_n3rhr6.jpg(© HBO)

2. Jak żyją?

Swoje życie wiążą wokół koni i polowań. Zamieszkują tereny zwane Morzem Traw lub Morzem Dothraków. Jest to stepowy teren, porośnięty gęstą roślinnością charakterystyczną dla ciepłego klimatu. Gromadzą się oni w tzw. khalasary, czyli plemiona i takiej grupie przewodzi khal. Funkcję podrzędnych dowódców pełnią tzw. ko, którzy po śmierci khala mogą walczyć o jego miejsce bądź założyć własny khalasar. Przywódcy mają swoich braci krwi, czyli najbliższych towarzyszy życia i podróży. Właśnie z nimi khalowie nierzadko dzielą się żonami i spędzają wolny czas.

Konie w ich życiu to świętość, więc nie podlegają dzieleniu się czy pożyczaniu. Gdy khal umiera, według tradycji jego bracia krwi żyją, aby go pomścić, a następnie sami szukają śmierci.

300px-Khal_drogo_by_reneaigner.jpg
(autor: Rene Aigner)

Dothrakowie nie prowadzą osiadłego trybu życia – są koczowniczym plemieniem. W czasie swoich wędrówek do nowego miejsca walczą i najeżdżają na małe miasta czy wioski lub walczą między sobą z innymi khalasarami. Grabią wioski, biorąc ich zapasy żywności oraz niewolników, przy okazji gwałcąc kobiety. Ich życie toczy się głównie w siodle swojego wiernego wierzchowca. Posiadają tylko jedne stałe miasto, Vaes Dothrak. Tylko tam wszystkie khalasary żyją razem jak rodzina – nie wolno im używać broni i przelewać krwi, a za złamanie zakazu karą jest śmierć. Znajduje się tam świątynia Dosh Khaleen – miejsce, w którym przebywają wdowy po zmarłych khalach. Ich bóstwem jest Wielki Rumak – modlą się do niego i proszą go o szczęście. Do niego wznoszą wszelkie prośby oraz podziękowania za dostatek w życiu.

9b2b6dd248040838b27b3dc253d53394.jpg
(© HBO)

3. Kultura i status społeczny

Wyznacznikiem społecznym jest sposób podróży Dothraka. Każdy “pełnoprawny” członek khalasaru musi posiadać własnego wierzchowca. W powozach podróżują eunuchowie jako służący dla wdów w Dosh Khaleen, uzdrowiciele, kaleki, kobiety w czasie porodu, bardzo małe dzieci i starcy. Jest to znak niskiego statusu społecznego. Niewolnicy podróżują pieszo.

Gdy khal zginie, jego rumak jest palony razem z nim na stosie pogrzebowym, a khaleesi rozpoczyna podróż do Dosh Khaleen.

Wierzą, że całe życie powinno się spędzać pod gołym niebem i pod gwiazdami. Według nich gwiazdy są ognistymi końmi tworzącymi ogromne stado, które przez noc galopuje po niebie; uważają także, że są one również duchami dzielnych mężów.

Są bardzo przesądni – uważają wróżbiarstwo, czarowników i maegi za coś najgorszego i złego.

Nie noszą zbroi, tylko skórzane kamizelki; sądzą, że zbroja jest dla tchórzy i ciężej w niej jechać konno. Dowodem siły i męstwa są dla nich plecione warkocze. Gdy przegrywają pojedynek, obcinają je na znak porażki. Wplatają w nie dzwoneczki, często zabierając je od swoich pokonanych przeciwników.

Mar_Dothraki.JPG
(© HBO)

4. Małżeństwa

Zawarcie małżeństwa trwa cały dzień, od wschodu słońca aż do jego zachodu. Na każdym weselu odbywają się tańce przy bębnach oraz walki mężczyzn. Dothrakowie lubią też żartować (choć czasami się to sprawdza), że ślub bez przynajmniej trzech zgonów to nudny ślub. Mężczyzna może wziąć kobietę na oczach wszystkich i nie jest to uważane za niestosowne – jest to częsty widok na ślubach. Panna młoda otrzymuje trzy tradycyjne prezenty: bat, łuk i arakh, a następnie tradycyjnie odrzuca je, a w zamian bierze je jej mąż. O zachodzie słońca nowożeńcy konsumują małżeństwo. Kobieta w ciąży ma jechać konno aż do chwili porodu.

Kobieta w ciąży uczestniczy w ceremonii, na której ma zjeść serce konia w Dosh Khaleen. Według tradycji, jeśli uda jej się zjeść całe bez zwrócenia czy wyplucia, urodzi zdrowego syna, a jeśli nie – to dziecko będzie dziewczynką lub może się urodzić martwe, zdeformowane lub chore.


(© HBO)

Autor: Aleksandra Doktór

Źródła:
graotron.wikia.com
piesnloduiognia.pl