W finale 7. sezonu dużą rolę odegrają ruiny Smoczej Jamy w Królewskiej Przystani.

To w nich odbędzie się spotkanie decydujące o dalszych losach wojny między Daenerys i Cersei. Dlatego przygotowaliśmy dla was zbiór informacji na temat historii i znaczenia tej budowli.

Smocza Jama zbudowana została z rozkazu Maegora Okrutnego na Wzgórzu Rhaenys, w miejsce Septu Pamięci, zniszczonego przez samego Maegora podczas powstania Wiary Wojującej. Według ser Barristana jej wrota były tak szerokie, że trzydziestu rycerzy mogło przez nie wjechać ramię w ramię. Budowla, jak sama nazwa wskazuje, miała służyć hodowli królewskich smoków. Był to jednak zły pomysł. Bestie, które w niej hodowano, nigdy nie dorównały potęgą swoim przodkom, żyjącym poza zamknięciem. Z pokolenia na pokolenie były coraz słabsze i mniejsze. Ostatni smok, który wykluł się za czasów rządów Targaryenów, był wielkości kota. Podobna sytuacja miała miejsce w Tańcu ze smokami, gdy Daenerys zamknęła Viseriona i Rhaegala pod Wielką Piramidą w Meereen, podczas gdy Drogon uciekł na wolność. Zarówno w serialu jak i w książkach, ulubieniec khaleesi jest dzięki temu znacznie większy od swoich braci.

800px-Storming_of_the_Dragonpitautor – Paulo Puggioni

Smocza Jama przetrwała aż do wojny domowej Targaryenów, zwanej Tańcem Smoków. Gdy królowa Rhaenyra zdobyła Królewską Przystań, budowla została zniszczona podczas Szturmu na Smoczą Jamę. Dziesiątki tysięcy głodujących chłopów, prowadzonych przez samozwańczego proroka zwanego Pasterzem, wyruszyło na Wzgórze Rhaenys, żeby zabić smoki, które według nich były źródłem wszystkich ich problemów. Podczas szturmu zginęły tysiące ludzi, cztery smoki uwięzione pod kopułą oraz jeden, który przyleciał na wzgórze zwabiony odgłosami walki. Z Jamy pozostały tylko płonące ruiny, które później stały się symbolem upadku smoczej dynastii. Podczas Wielkiej Wiosennej Zarazy służyły one do przechowywania i palenia zwłok chorych.

dragonpit(ⓒ Fantasy Flight Games)

Podczas Rebelii Roberta, Aerys II nakazał Cechowi Alchemików umieszczenie dzbanów z dzikim ogniem w różnych lokalizacjach pod Królewską Przystanią, m. in. pod Smoczą Jamą. Być może dlatego Cersei wybrała właśnie te ruiny na miejsce spotkania z Daenerys i Jonem, bo chce znów skorzystać z tej substancji, jeśli zajdzie potrzeba.
dragonpit-game-of-thrones
Za serialową Smoczą Jamę posłużył amfiteatr w ruinach starożytnego rzymskiego miasta Itálica, znajdujący się na terenie Santiponce w Hiszpanii, w prowincji Sewilla.