“Pieśń Lodu i Ognia” wraz ze swoją serialową adaptacją niestety nie miała szczęścia do gier komputerowych. Od premiery pierwszego sezonu “Gry o tron” ukazały się zaledwie trzy pełnoprawne tytuły bazujące na marce. Każda kolejna pozycja cechowała się wprawdzie pewnymi zaletami (przede wszystkim wciągającą fabułą oraz znanym nam doskonale wyjątkowym klimatem), lecz mechanicznie odstraszała szersze grono odbiorców. Jedynie przygodówka od Telltale Games zdobyła lepsze oceny, choć i tak uznano ją za gorszą od poprzednich pozycji tego studia.

Fani jednak niejednokrotnie udowadniali, że są w stanie stworzyć coś lepszego ze znacznie mniejszym budżetem. Środowisko moderskie w ostatnich latach rozwinęło się na tyle, by móc tworzyć nawet samodzielne tytuły. Chociaż nie dostaliśmy jeszcze fanowskiej gry rozgrywającej się w świecie Martina, to ilość modyfikacji opartych na serii jest imponująca. Zgodnie z zapowiedzią na MeetGoT, prezentujemy najlepsze z nich.


A Clash of Kings – mod do Mount & Blade: Warband

Riverlands_shields

Seria Mount & Blade prezentuje idealne połączenie sandboksa, gry strategicznej i gry akcji. Niezwiązani żadnym wątkiem fabularnym podbijamy miasta za pomocą zwerbowanej armii. W dowolnym momencie możemy przełączyć się z widoku taktycznego umożliwiającego nam kierowanie naszymi oddziałami w widok pierwszo- lub trzecioosobowy, gdzie za pomocą stworzonego przez nas awatara dostajemy możliwość szlachtowania żołnierzy armii przeciwnika. A warto dodać, że system walki bardzo dobrze odwzorowuje rzeczywiste starcia bronią białą.

Modyfikacja, która rozwijana jest bez przerwy od 2012 roku, przenosi nas do okresu Wojny Pięciu Królów. Nasze boje możemy toczyć zarówno w Westeros, jak i na zachodnim wybrzeżu Essos. Poza wiernym przeniesieniem frakcji (możemy zagrać każdą, a jest ich aż 21), bohaterów (ponad 300 postaci – wszystkie przeniesione z książek), miejsc (ponad 80 znanych nam zamków) i przedmiotów (sztandary, wprowadzono także zupełnie nowe mechaniki, takie jak bitwy morskie oraz inwazje Dothraków/Dzikich do odparcia).

A Clash of Kings w wersji 3.0 możecie pobrać stąd. Aby zainstalować moda, musicie posiadać Mount & Blade: Warband w wersji 1.168. Warto też zaznaczyć, że działa on tylko z angielską wersją gry.


Crusader Kings 2: A Game of Thrones – mod do Crusaders Kings II: Mroczne Wieki


ck2-got

Na tle innych gier strategicznych Crusader Kings wybija się znacząco, bowiem starcia wojsk odgrywają rolę drugorzędną. Ważniejsza jest bowiem polityka i zarządzanie królestwem. Kierując wybraną dynastią, musimy dopilnować, aby nasze wpływy nie malały, zaś ciągłość rodu została utrzymana. Innymi słowy, idealny materiał dla “Pieśni Lodu i Ognia”.

Poza zmianą mapy (po raz kolejny dostajemy Westeros i Essos) oraz przeniesieniem rodów i bohaterów znanych z kart powieści, kropka w kropkę oddano wszystkie zależności panujące w uniwersum Martina. Lordowie mogą zsyłać skazańców na Mur, zaś Targaryenowie jako jedyni nie mają problemów z publicznym kazirodztwem. Co więcej, rozgrywkę możemy rozpocząć w dowolnym momencie od Podboju Aegona do wydarzeń z “Uczty dla wron” jako dowolny ród. Do tego dochodzą pojedyncze scenariusze, w których dostajemy możliwość wzięcia udziału w najważniejszych wydarzeniach w historii Siedmiu Królestw oraz Essos. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by odwrócić bieg historii i np. jako Szalony Król zdławić Rebelię Roberta.

Aktualną wersję modyfikacji (1.3.2) znajdziecie pod tym linkiem. Do poprawnego działania potrzebna jest gra Crusader Kings II w wersji 2.6.3. Dodatki DLC nie są niezbędne do uruchomienia moda, ale niektóre wprowadzają dodatkowe mechanizmy (np. dzięki The Republic możemy grać jako kupcy z Essos). Są to: The Sword of Islam, Legacy of Rome, The Republic, The Old Gods, Sons of Abraham, Rajas of India, Charlemagne, Way of Life, Horse Lords, Conclave, The Reaper’s Due.


The Game Of Thrones Adaptation Mod – mod do The Elder Scrolls V: Skyrim

Lannister

Tej gry raczej nikomu nie trzeba przestawiać. Ten sandboksowy RPG akcji zdobył ogromną popularność – m.in. za sprawą memów oraz właśnie modów. Przez cały czas powstają kolejne modyfikacje – jedne ograniczają się do poprawy grafiki, inne – wprowadzenia nowych przedmiotów bądź postaci, część zaś stanowi nowe przygody, których przejście może zająć nawet kilkanaście godzin.

Modów bazujących na “Pieśni Lodu i Ognia” pojawiło się sporo, jednak największym z dotychczasowych projektów jest The Game Of Thrones Adaptation Mod, który ma za zadanie dostosować fabułę gry do realiów “Gry o tron”. Najważniejsi bohaterowie zostali podmienieni na postacie znane z serii, konflikt Cesarskich z Gromowładnymi stał się konfliktem Lannisterów ze Starkami, część lokacji została delikatnie zmodyfikowana (np. Biała Grań stała się Królewską Przystanią), zaś w dialogach usunięto zwroty nawiązujące do świata The Elder Scrolls, zastępując je GoTowymi. Ponadto wprowadzono dużą ilość nowych przedmiotów, np. tarcze z herbami rodów, zbroje, miecze i wiele innych. Także i towarzysze się zmienili – zamiast Lydii czy Farkasa możemy przemierzać krainę np. z Brienne czy Ogarem.

Oficjalnie modyfikacji nie można pobrać, bowiem autor zablokował ją do czasu, aż stworzy wersję poprawioną, ale jak doskonale wiemy, w Internecie nic nie ginie. Moda na własną odpowiedzialność możecie pobrać tutaj. Do jego instalacji potrzebny jest program Nexus Mod Manager, a ponadto wymagane są następujące modyfikacje: Skyrim Script Extender, ShowRaceMenu Precache Killer i ApachiiSkyHair.


Westeros: Total War – mod do Medieval II: Total War – Kingdoms

2. Total war - 1 tytuł

Znana seria gier strategicznych charakteryzuje się łączeniem dwóch aspektów. Na mapie strategicznej w trybie turowym zarządzamy miastami i zamkami, przemieszczamy wojska, floty, szpiegów i dyplomatów, a gdy dochodzi do bitwy lub oblężenia, przenosimy się na mapę taktyczną, gdzie dowodzimy naszymi oddziałami podczas walki w czasie rzeczywistym. Liczne mody pozwalały nam przenosić się do różnych epok i światów.

Modyfikacja nazwana Westeros: Total War nie jest skończona – prace nad wersją 1.0 trwają od 2009 roku, na chwilę obecną dostępna jest beta 0.53, która zawiera tylko kilka zmian, przede wszystkim dostosowanie mapy do realiów świata. Na szczęście niecierpliwi fani, oczekujący na premierę modyfikacji, stworzyli wiele submodów, bazujących na niedokończonej głównej wersji, a oferujących fabuły osadzone w świecie książek i serialu, przerobione frakcje, modele jednostek, chorągwie i postacie. Warto wspomnieć o:

  • King of Rivers and Hills – przenosi nas w czasy inwazji Andalów na Westeros, gdzie jednym z bohaterów jest Tristifer IV Mudd, jeden z ostatnich wielkich królów Pierwszych Ludzi.
  • Age of Petty Kings – przedstawia czasy w historii Westeros, kiedy panowały tam tysiące drobnych królów, toczących ze sobą nieustanne wojny o rozszerzenie swoich domen.
  • The Winds of Winter – rozpoczyna akcję w momencie, w którym najprawdopodobniej rozpoczną się „Wichry Zimy”, ze Stannisem maszerującym na Winterfell i Złotą Kompanią lądującą w krainach burzy.
  • Game of Thrones – dostosowuje wygląd mapy, portretów i głosów postaci oraz muzyki do tego, co znamy z serialu HBO.
  • Fire and Blood – oferuje alternatywną fabułę, w której po ataku Jaime’a na Neda na ulicach Królewskiej Przystani, Westeros zostaje zaatakowane przez wielką flotę rodu Targaryenów.

Aby zagrać w submody, potrzeba zainstalowanej co najmniej jednej kampanii z dodatku Kingdoms. Zbiór większości submodów, wraz z linkami do oddzielnych tematów, gdzie można znaleźć instrukcje instalacji, znajdziecie tutaj.

Na koniec warto wspomnieć o niepowiązanym z powyższymi, bardzo rozbudowanym włoskim modzie Song of Ice and Fire Total War (wersja przetłumaczona w większości na język angielski).


Jeśli trafiliście na warte polecenia mody do gier dziejące się w świecie „Pieśni Lodu i Ognia”, których nie wymieniliśmy tutaj, koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Autorzy: Tomasz Brylant i Bartosz Piotrowski