Smocza Skała

Jon i Davos przybywają na spotkanie z Daenerys. Bękart z Winterfell wita się z karłem z Królewskiej Przystani jak stary dobry znajomy. W tym czasie Varys rozmawia z Melisandre i dziwi się jej, że nie chce zobaczyć się z osobą, którą sugerowała wezwać. Opowiada ona, że rozstała się z Jonem i Davosem w złych relacjach i to jest powodem tego, że woli przyglądać się ich przybyciu z boku. Jon obiecał przecież Melisandre, że jeśli spotkają się ponownie, to ją zabije. Kobieta wyznaje eunuchowi, że chce udać się do Volantis – prawdopodobnie do Świątyni Pana Światła, która się tam znajduje. Po odwiedzinach w Essos zamierza jednak wrócić do Westeros i tam umrzeć. To samo, czyli śmierć, zapowiada także Varysowi. Tymczasem Tyrion prowadzi Jona do sali tronowej, gdzie zasiada Matka Smoków. Każe ona Jonowi uklęknąć, powołując się stary sojusz Starków i Targaryenów. Wspomina ona Torrhena Starka, który 300 lat przed aktualnymi wydarzeniami dowiedział się o przybyciu Aegona do Westeros i początkowo próbował się z nim zmierzyć. Kiedy Aegon ruszył na Północ, Torrhen widząc wielką armię i trzy smoki na niebie postanowił się poddać i klęknąć przed nim. Od tamtej pory jest on nazywany w historii Królem, który klęknął. Aktualny władca Północy odmawia jednak uznania wyższości Daenerys, traktując ją jak równoprawnego sojusznika. Wie, że potrzebuje jej pomocy, ale ona również potrzebuje sił Północy. Jon mówi Matce Smoków o białych wędrowcach i umarłych, którzy według niego są prawdziwym zagrożeniem dla Westeros i to im powinni razem stawić czoła. Podczas negocjacji udziela się także Davos potwierdzając słowa Snowa. Mówi on, że mało poważany bękart z Północy potrafił zawrzeć rozejm z dzikimi, zdobyć Winterfell, a także wspomina, że został on raniony w serce. Chcąc jednak zdobyć zaufanie Daenerys, przerywa i postanawia nie powiedzieć tego, że Jon został wskrzeszony – jest to mało prawdopodobne, zbyt szokujące i mogłoby podważyć całą jego historię. W trakcie ich rozmowy do sali wchodzi Varys, który przerywa spotkanie. Informuje Daenerys, że flota, która płynęła do Słonecznej Włóczni została zaatakowana i rozbita przez Eurona Greyjoya. Matka Smoków jest przejęta tą wiadomością.

Vasrys i Danerys

Po niezbyt owocnych rozmowach Jona z Daenerys, Tyrion spotyka się nim i radzi, żeby złożył Niespalonej bardziej realną propozycję – wydobycie obsydianu ze Smoczej Skały. Karzeł podpowiada także swojej królowej – radzi jej, żeby bardziej przychylnie spojrzała na prośby Jona. Skutkuje to tym, że przy kolejnym spotkaniu Króla Północy i Daenerys zawiązuje się mała nić porozumienia – Matka Smoków pozwala Królowi Północy wydobywać smocze szkło i zapewnia wszystkie potrzebne do tego rzeczy. Po rozmowach z Jonem, khaleesi zwołuje swoją radę i razem nad Malowanym Stołem planują atak na Casterly Rock. Tyrion, kiedy był młodszy zarządzał tam kanałami. Znając więc ukryte wejście do siedziby swojego rodu postanawia, że to właśnie tamtędy Nieskalani powinni przekraść się do środka.

Królewska Przystań

Do stolicy triumfalnie powraca Euron Greyjoy, prowadząc na smyczy Ellarię i Tyene Sand oraz Yarę Greyjoy. Tłum wiwatuje i wita kapitana floty jak bohatera, jednocześnie obrzucając uwięzione kobiety jedzeniem i odpadkami. Euron napawa się uwielbieniem ludu i cały czas przypomina swojej bratanicy o jej upadku i ucieczce Theona. Następnie cała czwórka zjawia się w sali tronowej, gdzie czeka już na nich Cersei na tronie, Jaime, Qyburn i nieodłączny ser Robert Strong. Należy tu przypomnieć, że Euron wjeżdża pod Żelazny Tron konno, dokładnie tak samo jak Tywin Lannister po bitwie nad Czarnym Nurtem w drugim sezonie i tak samo na tronie zasiada Cersei. Euron wręcza królowej swój dar (zniewolone kobiety), który nazywa sprawiedliwością za Myrcellę, a Cersei oznajmia, że Greyjoy w nagrodę dostanie to, czego pragnie, ale po wygranej wojnie. Następnie dzieli dowództwo nad wojskiem między swojego brata a Eurona (ląd-morze). Chwilę później Jamie ostrzega świeżo mianowanego kapitana, że powinien uważać, ponieważ łaska tłumu nie jest rzeczą stałą. Ten nie pozostaje mu dłużny i w wyjątkowo niesmaczny sposób wypytuje Jaimego o preferencje seksualne Cersei.

cersei

Następnie przenosimy się do lochów, gdzie królowa rozmawia z Dornijkami. Cersei mówi Ellarii, że rozumie jej zachowanie, wspomina śmierć Oberyna, by jeszcze bardziej pognębić swoją przeciwniczkę. W tym momencie po raz pierwszy Cersei otwarcie przyznaje, że ser Robert Strong to Gregor Clegane, wskrzeszony przez Qyburna. Opowiada także o swojej miłości do Myrcelli, którą Ellaria jej odebrała. Dalej przechodzi do swoich rozważań na temat sposobów zemsty, jakim chciała poddać kochankę Oberyna – mówi o roztrzaskaniu głowy jej lub Tyene. Ostatecznie jednak Cersei całuje Żmijową Bękarcicę, by zamordować ją dokładnie tak, jak Ellaria zabiła Myrcellę. Truciznę, której użyła Dornijka, odkrył Qyburn, który obserwuje całą scenę i następnie mówi, że śmierć Tyene może potrwać nawet tygodnie. Cersei oznajmia, że to będzie jej zemsta – Ellaria będzie żyć i patrzeć, jak Tyene umiera, a potem jej ciało gnije i rozpada się w proch.

Prosto z lochów Cersei udaje do komnaty w której przebywa Jaime. Królowa od razu całuje go (miejmy nadzieję, że wystarczająco dokładnie wytarła usta z trucizny), a on, mimo początkowych protestów, poddaje się jej. Spędzają razem noc, a rano Królobójca wydaje się być zadowolony. Ich spokój przerywa pukanie do drzwi – Jaime prosi Cersei, by ta nie otwierała, jednak królowa nie zamierza już dłużej ukrywać ich związku i przyjmuje służącą, która oznajmia, że przybył gość z Braavos.

Z wizytą przybywa bowiem zwierzchnik Żelaznego Banku – Tycho Nestoris. Rozmawia on z królową o finansach królestwa. Wspomina także o usunięciu Wielkiego Wróbla i Wiary Wojującej, co według niego było dobrym posunięciem, jednak Cersei dobitnie zaznacza, że wybuch Wielkiego Septu Baelora był nieszczęśliwym wypadkiem. Nestoris dodaje także, że królowa podobna jest do swego ojca i że korona ma ogromny dług. Cersei jednak kontrargumentuje, że wygrywa w trwającej wojnie. Jednak i na to bankier ma odpowiedź – przypomina o smokach Daenerys Targaryen. Cersei jednak nie daje się zbić z tropu i nazywa khaleesi rewolucjonistką, która chce zburzyć stary porządek i uwolniła niewolników na których Żelazny Bank zarabiał. Prosi również o dwa tygodnie na spłatę długu. Po tym terminie korona ma oddać wszystkie należne bankowi pieniądze. Być może będzie chciała zdobyć pieniądze na zdobyciu bogatego Wysogrodu? Dotrzymanie obietnicy mogłoby także skłonić Nestorisa do udzielenia królowej kolejnej pożyczki.

Stare Miasto

W Cytadeli okazuje się, że sposób na szarą łuszczycę, której spróbował Sam przy leczeniu Joraha jest skuteczna. Mormont w krótkim czasie wrócił do zdrowia i postanawia opuścić Stare Miasta i ponownie stanąć przy boku Daenerys.

Samwell

O nieposłuszeństwie Samwella dowiaduje się jednak arcymaester, który nakazuje mu przepisywanie zniszczonych ksiąg i pergaminów. Pozwolenie na dalszą naukę jest dla Sama nagrodą za jego owocną pracę w zwalczeniu szarej łuszczycy Joraha.

Winterfell

W stolicy Północy władze przejmuje Sansa i wbrew przypuszczeniom radzi sobie ona całkiem dobrze. Ma na uwadze zapasy na zimę (których okazuje się być bardzo mało), pilnuje, żeby zbroje żołnierzy były wystarczająco odporna na mróz i co ważne – nie ulega kolejnym podszeptom Littlefingera. Spotkanie Petyra i Sansy przerywa wieść o tym, że do Winterfell wrócił Bran. Ponowne spotkanie rodzeństwa dla wielu fanów serialu było z pewnością czymś bardzo wzruszającym. Wiemy, że do stolicy Północy zmierza także Arya, więc jest prawdopodobne, że w tym sezonie spotkają się wszyscy żyjący Starkowie (i Jon). Bran i Sansa rozmawiają ze sobą w bożym gaju – miejscu kultu Starych Bogów. Młody Stark wyznaje siostrze, że jest Trójoką Wroną, która potrafi patrzeć w przeszłość i teraźniejszość. Na potwierdzenie swoich słów przywołuje Sansie scenę jej ślubu z Ramsayem, opisując ją z dużą dokładnością. Poruszona tymi wspomnieniami siostra Brana zostawia brata w bożym gaju.

Sansa

Casterly Rock

Zgodnie z planem Tyriona Nieskalani atakują Casterly Rock. Szary Robak i kilku najdzielniejszych wojowników przedziera się do środka zamku tajnym przejściem wskazanym przez karła. Walki w środku nie trwają zbyt długo, co dziwi dowódcę Nieskalanych.

casterly-rock

Okazuje się, że armia Lannisterów, którą mieli zastać w środku udała się na atak Wysogrodu. Flota, którą Szary Robak i Nieskalani przypłynęli do siedziby Lannisterów została niespodziewanie zaatakowana i spalona przez Eurona Greyjoya. Lannisterowie spodziewali się tego ataku, przygotowując fortel, którego efektem jest uwięzienie części armii Daenerys w Casterly Rock – zamku, którego nie będą w stanie długo utrzymać.

Wysogród

Jaime poprowadził armię na Wysogród, by ostatecznie pozbyć się problemu w postaci Tyrellów. Pomogli mu w tym Bronn i Randyll Tarly. Chorążowie Tyrellów ostatecznie opuścili ich, by walczyć po stronie korony. Niestety nie widzimy bitwy o zamek – scena od razu ukazuje Jaimego wewnątrz zdobytego Wysogrodu. Zmierza on do głowy rodu – Olenny Tyrell. Odbywają oni krótką rozmowę w której staruszka uznaje zwycięstwo Lannisterów i przyznaje, że spodziewała się, że Królobójca będzie raczej bronił Casterly Rock. Jaime przyznaje, że jego plan opierał się między innymi na strategii Robba Starka w Szepczącym Lesie, czyli zaskoczeniu wroga. Olenna przyznaje, że nie była w stanie wyobrazić sobie rzeczy, jakie zrobiła Cersei i nazywa ją potworem. Jaime próbuje bronić siostry, jednak Olenna nazywa go głupcem i ostrzega mężczyznę, że umrze przez miłość do królowej. Dopytuje się także, jak będzie wyglądała jej śmierć. Lannister mówi jej, że Cersei chciała ją zabić w wyjątkowo okrutny sposób, jednak on ją powstrzymał. Ostatecznie Olenna wypija truciznę, która ma ją bezboleśnie zabić. Przed śmiercią kobieta przyznaje, że to przez nią został zamordowany Joffrey i chce, by Cersei się o tym dowiedziała.

olenna

Jaime wychodzi z komnaty wyraźnie wstrząśnięty, a Olenna najprawdopodobniej umiera w spokoju.


Autorzy: Tomasz Nowakowski, Marta Grandke