Postać Gregora Clegane'a przewija się w "Grze o tron" podczas trzech sezonów i w każdym z nich było nam dane zobaczyć innego aktora w tej roli. Przyjrzyjmy się więc poszczególnym odtwórcom największego wojownika w Westeros. Zapraszamy też do głosowania!

(Ser Gregor Clegane jest pasowanym rycerzem, głową rodu Clegane’ów oraz zaprzysiężonym chorążym Lannisterów. W Westeros znany jest jako “Góra” ze względu na swój ogromny – niemal 2,4 metra – wzrost, potężną budowę ciała oraz wręcz nieludzką siłę. Uznawany jest również za jednego z największych wojowników na kontynencie. Posługuje się oburęcznym mieczem, który bez trudu jest w stanie dzierżyć w jednej dłoni. Gregor walczy w pełnej zbroi płytowej, zbyt ciężkiej, by mógł ją w stanie założyć zwykły rycerz. Ciężkie opancerzenie jest niemal pozbawione słabych punktów, czyniąc Clegane’a wręcz niezwyciężonym. Podczas Wojny Pięciu Królów siły dowodzone przez Górę sieją terror i zniszczenie w Dorzeczu i innych terenach ogarniętych konfliktem. Po Krwawych Godach jego oddział podejmuje walkę z Bractwem Bez Chorągwi. Na wieść o tym, że Oberyn Martell zamierza przybyć do stolicy, Tywin Lannister nakazuje Górze pozostać poza miastem, aby nie doprowadzić do nowego konfliktu. Jego plany krzyżuje jednak proces Tyriona, podczas którego Cersei Lannister mianuje Górę swoim reprezentantem. Gregor Clegane przybywa na pojedynek z Oberynem i zabija go, lecz sam zostaje zraniony włócznią nasączoną trucizną, co prowadzi do długiej i przerażającej agonii. Umierający wojownik zostaje przeniesiony do pracowni Qyburna, który prowadzi nad nim tajemnicze eksperymenty.)

Wymiary “Góry” z książek:
Wzrost: Niecałe osiem stóp (ok. 2,4 metra)
Waga: ok. 190 kilogramów, na co w dużej mierze składają się mięśnie
Wiek: ok. 34 lata (w trakcie wydarzeń “Gry o tron”)


SEZON 1 – MARK “CONAN” STEVENS
(Wzrost – 213 cm | Waga – ok. 138 kg | Wiek w czasie występu: 42 lata)

conan2

Pierwszy wybór twórców serialu i działu castingu do roli Gregora Clegane’a. Pochodzący z Australii Stevens jest nie tylko aktorem – interesują go sztuki walki, kulturystyka oraz wrestling – w tej ostatniej dziedzinie dwukrotnie zdobywał mistrzostwo wagi ciężkiej podczas zmagań w australijskiej federacji IWA. Co ciekawe, podczas organizowania castingu do odcinka pilotażowego aktor ubiegał się o rolę… khala Drogo:

Po nagraniu powyższego materiału aktor oczekiwał na decyzję w sprawie zagrania khala Drogo, jednak po paru miesiącach i oficjalnym zamówieniu pierwszego sezonu “Gry o tron” twórcy zgłosili się do niego i zaproponowali mu wcielenie się w postać Gregora Clegane’a, na co Stevens chętnie przystał.

Stevens pojawił się w dwóch odcinkach – 1×04 (“Cripples, Bastards, and Broken Things”) oraz 1×05 (“The Wolf and the Lion”) – w tym ostatnim zagrał w scenie pojedynku z ser Lorasem Tyrellem, zakończonej słynną sceną, w której – wzorem swojej postaci – ucina koniowi głowę niemal za pierwszym zamachem:

the-mountain-horse

Kiedy latem 2011 roku gruchnęła wieść, że HBO będzie zmieniać aktora odgrywającego Górę, wielu fanów krytykowało decyzję stacji, uznając Stevensa za świetny wybór i podejrzewając, że został zwolniony. Aktor poinformował jednak we wrześniu tego samego roku, że musiał zrezygnować z dalszego grania w serialu ze względu na konflikt z innymi produkcjami, w które się zaangażował.

Aktora mogliśmy w przeszłości oglądać również w takich produkcjach jak “Syn boży” (“Son of God”, 2014 – jako Goliat), “Królestwo wikingów” (“Vikingdom”, 2013 – jako bóg Thor) czy “Spartakus: Krew i piach” (“Spartacus: Blood and Sand”, 2010 – jako gladiator Sedullus). Aktor pojawił się również w “Hobbicie” w roli Bolga (dowódcy twierdzy Gundabad), a gdy w trzecim filmie postać ta została stworzona komputerowo, twórcy napisali dla niego drobną rolę strażnika w lochach.

Z kolei w najbliższej przyszłości będziemy mogli go obejrzeć m.in. w indyjskim dramacie “Brothers” oraz thrillerze “Nameless”. Premiera obydwóch filmów zaplanowana jest jeszcze na ten rok.


SEZON 2  – IAN WHYTE
(Wzrost216 cm | Waga: ok. 117 kg | Wiek w czasie występu: 41 lat)

ian

Walijski aktor, który zastąpił Conana Stevensa w roli Góry w drugim sezonie “Gry o tron”. Nie był to jednak początek jego pracy na planie serialu – zarówno w pierwszym jak i drugim sezonie aktor ten wcielał się również w postać białego wędrowca. Z kolei w trzeciej i czwartej serii grał postać olbrzyma, którego widz po raz pierwszy widzi w obozie Mance’a Rydera, a po raz ostatni podczas bitwy o Mur w przedostatnim odcinku czwartego sezonu.

Postać Gregora Clagane’a pojawia się w drugiej serii trzykrotnie – w odcinkach 2×04 (“Garden of Bones”), 2×06 (“A Man Without Honor”) oraz 2×08 (“The Prince of Winterfell”). Z postacią żegnamy się po tym, jak Arya, Gendry i Gorąca Bułka opuszczają Harrenhal dzięki pomocy Jaqena H’ghara.

ian2

Angaż Whyte’a spotkał się z mieszanymi uczuciami fanów; wiele osób zaznaczało, że mimo “słusznego” wzrostu aktor jest niewystarczająco muskularny do zagrania Góry – wielokrotnie porównywano jego sylwetkę z Conanem Stevensem.

Ze względu na swój potężny wzrost Whyte często grał postacie wymagające intensywnej charakteryzacji. Oprócz ról białego wędrowca i olbrzyma w “Grze o tron”, aktor pojawił się m.in. w “Prometeuszu” (“Prometheus”, 2012 – jako Inżynier), “Solomonie Kane’ie” (“Solomon Kane”, 2010 – jako Żniwiarz) czy jako tytułowy łowca w filmie “AVPR: Aliens vs Predator – Requiem” (“Obcy kontra Predator 2”, 2007).

W najbliższym czasie wcieli się w potężnego króla wikingów Haralda Hardradę w widowisku historycznym “1066” oraz zagra demona w horrorze “The Candy House”. Premiera obu produkcji ma nastąpić w tym roku.


 SEZON 4 – HAFÞÓR JÚLÍUS BJÖRNSSON
(Wzrost: 206 cm | Waga: ok. 180 kg | Wiek w czasie występu: 26 lat)

hafor
Kolejnym wyborem okazał się Hafthór Júlíus Björnsson – zawodowy islandzki strongman i były koszykarz. Wybór był bardzo chwalony w Internecie przez fanów, jako że “nowy Góra” posturą, wzrostem i zaciętą twarzą idealnie przypominał swój książkowy pierwowzór. Czwarty sezon – a konkretnie jego pojedynek z Oberynem Martellem – miał być również kluczowy dla jego postaci.

W czwartym sezonie mogliśmy oglądać Björnssona w trzech odcinkach: epizod 4×07 (“Mockingbird”) był po części wprowadzeniem nowo obsadzonej postaci i demonstracją bezwzględności Clegane’a, który szybko i bezlitośnie rozprawiał się z kolejnymi podsuwanymi mu pod miecz niewolnikami. Kulminacyjnym punktem był jednak odcinek 4×08, w którym Oberyn Martell przed swoją śmiercią zdołał poważnie zranić Gregora nasączoną trucizną włócznią. W odcinku 4×10 (“The Children”) obserwujemy nieprzytomnego Górę i przerażające działanie trucizny, wyżerającej powoli jego ciało. Protegowany Cersei, Qyburn, postanawia zająć się umierającym Gregorem i wykorzystać go do swoich eksperymentów.

gora4

W sezonie 5:
Z nieoficjalnych informacji wynika, że “Góra” pojawia się w pracowni Qyburna – widz dostrzega jedynie olbrzymie ciało pod prześcieradłem. Nie wiadomo jednak, czy postać pojawi się w 5. sezonie i jeśli tak – to w jakiej “formie”.

Wcielenie się w Gregora Clegane’a była pierwszą poważną rolą islandzkiego siłacza, jednak z pewnością nie ostatnią. Björnsson zagra w tym roku w dwóch filmach: “Zon 261” – szwedzkim thrillerze, w którym wcieli się w przywódcę bandy przestępców oraz islandzkim horrorze “Beast”, będącym mroczną opowieścią bazującą na tradycyjnej historii Pięknej i Bestii; jego rola nie jest jeszcze sprecyzowana, jako że film jest na etapie wczesnej produkcji.


Który aktor według Was najbardziej pasuje do roli Gregora Clegane’a?
Zapraszamy do głosowania i dzielenia się swoimi uwagami!

[poll id=”5″]

Galeria