"Przewodnik po Westeros" to źródło wiedzy na temat świata stworzonego przez George`a R. R. Martina. Znajdziecie tu wiele ważnych informacji na temat regionów Westeros, wielkich rodów i poznacie trwającą tysiąclecia historię.

Książka jest jednym z podręczników do gry fabularnej “Pieśń Lodu i Ognia: Gra o tron RPG” – w związku z tym przeznaczona jest ona głównie dla graczy i Narratorów, ale pomimo tego świetnie nadaje się ona również dla osób, które chcą uporządkować swoją wiedzę o rozległym świecie znanym z “Gry o tron”. Składa się ona z czternastu rozdziałów:

– z pierwszych dwóch dowiemy się o historii i kulturze Westeros,

– kolejne dziesięć opisuje najważniejsze regiony kontynentu (Królewska Przystań, Smocza skała, Północ, Żelazne Wyspy, Dorzecze, Księżycowe Góry i Dolina Arrynów, Krainy Zachodu, Reach, Krainy Burzy i Dorne),

– przedostatni przybliży nam terytoriach znajdujące się za Wąskim Morzem, m. in. Wolne Miasta, Morze Dothraków i Asshai,

– ostatni rozdział poświęcony jest technicznym sprawom, które z pewnością przydadzą się Narratorom – sposobom transportu, żywności, organizacjom, ale jest w nim również kilka przykładów na przygody i kampanie.

Początek podręcznika wprowadza nas w historię świata – od Ery Świtu do czasów mających miejsce piętnaście lat po Wojnie Uzurpatora. Kulminacyjny moment jakim była Rebelia Roberta wspaniale zaznajamia graczy z aktualną sytuację polityczną i dlatego właśnie to wydarzenie zostało najobszerniej opisane w rozdziale. Czytelnik znajdzie tutaj przede wszystkim krótkie teksty dotyczące ważniejszych punktów historii świata ułożone chronologicznie, ukazujące liczne procesy i zmiany dzięki którym Siedem Królestw przybrało swój obecny kształt.

sdf1

Kolejne karty książki opisują zwyczaje i tradycje panujące w Westeros, przedstawiają hierarchię społeczną, a także wierzenia z jakimi możemy spotkać się na kontynencie. Zapoznamy się bliżej z wymiarem sprawiedliwości i stosowanymi karami, rozrywkami mieszkańców Westeros; przybliżone nam zostaną szczegóły dotyczące handlu, towarów, ubioru, literatury, jedzenia i picia – słowem, wszystkie detale życia codziennego istotne dla nakreślenia przygody.

Dalsze rozdziały poświęcone są najważniejszym rejonom takim jak Północ, Królewska Przystań, czy Dorne. Każdy z obszarów omówiony jest pod kątem historii i geografii uzupełnionej mapami; przy lokacjach zamieszczono też spis ich najistotniejszych punktów; znajdziemy opisy rodów zamieszkujących je oraz krótką charakterystykę najważniejszych postaci – umieszczono przy nich statystyki wprowadzające czytelnika do systemu RPG. Bohaterów opisano pod kątem ich przeszłości, wyglądu i osobowości. Bardzo przydatne są krótkie informacje o pomniejszych rodach, których w książce pojawiło się wiele i ciężko było je zapamiętać – tu przejrzyście uporządkowano wiedzę z sagi. W opisie krain przenosimy się również do regionów spoza Westeros, takich jak Asshai, Morze Dothraków i Wolne Miasta.

Podręcznik jest ładnie ilustrowany – warto tu zwrócić uwagę na to, że grafiki nie nawiązują do serialowych wizerunków postaci, co dla mnie jest dużym plusem. Znajdziemy w nim wiele ciekawych map, które są bogate w szczegóły i mogą być dużą pomocą dla Narratorów i graczy. Na wyróżnienie zasługuje tu mapa Królewskiej przystani, jej dokładność jest zaskakująca – spotkamy się tu z dobrze zaznaczonymi ulicami i dzielnicami miasta. Przygoda rozgrywana w stolicy dzięki tej mapie stanie się o wiele przyjemniejsza. Czytelnicy „Świata Lodu i Ognia” z pewnością odnajdą liczne podobieństwa do tej pozycji, ponieważ “Przewodnik po Westeros” skupia się na informacjach o świecie, a jedynymi szczegółami, które świadczą o tym, że jest on podręcznikiem do systemu RPG, są statystyki postaci oraz ostatni rozdział w którym znajdziemy m. in. pomysły na kampanie i przygody. W związku z tym sięgnąć po nią mogą nie tylko gracze gier fabularnych, lecz także czytelnicy pragnący uporządkować swoją wiedzę o uniwersum “Pieśni Lodu i Ognia”.

freye

Wydanie w twardej oprawie i na kredowym papierze gwarantuje, że książka nie zniszczy się po kilku sesjach. Język jaki został w niej użyty na ogół jest poprawny i przystępny – pojawiają się jednak drobne błędy edytorskie takie jak literówki czy powtórzenia, a składnia momentami sprawia wrażenie nieprawidłowej, nie utrudnia to jednak korzystania z podręcznika.


Książkę możecie kupić tu:

www.rpgsklep.pl/product_info.php/cPath/47_43/products_id/184