Pomimo że pierwszy odcinek 6. sezonu nie zakończył się żadną bitwą ani śmiercią ważnego bohatera, to i tak wprawił w osłupienie większość widzów za sprawą końcowej sceny z udziałem Melisandre.

Wskazówki dotyczące tego, że czerwona kapłanka może być starsza, niż wygląda, mogliśmy wychwycić już parokrotnie, zarówno w książkach (według AWoIaF Melisandre powiedziała kiedyś, że praktykowała swoją sztukę „przez niezliczone lata”) jak i w serialu (w sezonie 2. mówi do Stannisa, że „toczy walkę o wiele dłużej niż on”). Powstała nawet w związku z tym teoria, o której będę pisał niżej. Teraz jednak dostaliśmy pełne potwierdzenie tych spekulacji. Jeśli chodzi o dokładny wiek czerwonej kapłanki, to możemy się go tylko domyślać. W wywiadzie z 2013 roku Oliver Ford Davies (grający maestera Cressena) powiedział, że Melisandre ma 400 lat. Nie możemy tego uznać za pewne źródło informacji, jednak sama aktorka stwierdziła kilka lat temu, że Melisandre ma ponad 100 lat. Najnowsza informacja o jej wieku pochodzi od Davida Benioffa. W filmie “Inside the Episode #1” powiedział on, że Melisandre przeżyła już kilka wieków. Dodał, że informację tą otrzymał od samego George’a Martina, a więc mamy tu pierwszy przypadek, gdy sezon szósty rzuca nam mały spoiler dla “książkowiczów”.

Carice van Houten przyznaje, że ten twist fabularny sprawił, iż była bardziej podekscytowana graną przez siebie postacią niż kiedykolwiek wcześniej, licząc od momentu dołączenia do obsady serialu. W wywiadzie dla Entertainment Weekly powiedziała, że według niej większość ludzi, nawet tych którzy przeczytali książki, była zaskoczona ujawnieniem wieku Melisandre:

Bardzo się ucieszyłam, gdy przeczytałam, że ujawnimy to w tym roku. Nie sądzę, że wielu ludzi to przewidziało. To czyni ją natychmiast bardziej wrażliwą, ale jednocześnie mądrzejszą i bardziej tajemniczą. Z jej wiekiem wiążę się również pewna słabość.

meli2(©HBO)

Wiek czerwonej kapłanki wyjaśnia również jej stosunek do spalenia Sheereen. Bo w końcu czym jest czternastoletnie dziecko przyrównane do kobiety, która żyje od wieków i patrzy na świat z zupełnie innej, szerszej perspektywy?

Van Houten powiedziała również, że Melisandre nigdy nie wiedziała do końca, jak działa jej magia; wiedziała tylko, że po prostu działa, wierzyła w to, podobnie jak wierzyła, że Stannis jest Azorem Ahai. Teraz jednak, gdy jej wiara została zachwiana, jej magia może przestać działać, a co za tym idzie – może nie być w stanie wskrzesić naszego ulubionego bękarta.

Wracając do naszyjnika, wielu fanów jest wręcz zbulwersowanych tym, że w sezonie 4. Mel ściągnęła naszyjnik w wannie, w towarzystwie Selyse Baratheon i nic się nie stało. Czy rzeczywiście jest to niedociągnięcie twórców serialu? A może wiara Selyse była tak silna, że niepotrzebna była iluzja, by oszukać jej oczy? Jak na razie, tę kwestię musimy przyjąć jak Melisandre magię-na wiarę.

A teraz, jak wspomniałem na początku, teoria. Istnieje kilka poszlak, które pozwalają coś powiedzieć o pochodzeniu Melisandre. Wskazują one na to, że jest córką bękartów Aegona IV Targaryena – Shiery Morskiej Gwiazdy i Bryndena Riversa, znanego lepiej jako Bloodraven (istnieją przesłanki na to, że jest on trójoką wroną). Dziecko Shiery i Bryndena miałoby teraz ponad sto lat. Czyli tyle, na ile wyglądała “Mel” pod koniec 1. odcinka nowego sezonu. Jak tak dalej pójdzie, to okaże się, że przy życiu pozostało więcej Targaryenów niż Starków. Niestety, nawet jeśli ta teoria miałaby się potwierdzić, to raczej jeszcze nie w tym sezonie.

źródła: awoiaf.westeros.org / accesshollywood.com

Autor: Mikołaj Gierat