W 6 odcinku 7. sezonu “Gry o tron” – Beyond the Wall – mieliśmy okazję zobaczyć, jak Jon Snow i jego cudowna drużyna stawiają czoła armii nieumarłych pod przywództwem Nocnego Króla.

Zanim mroźną scenerię rozgrzał smoczy ogień, bohaterowie mogli liczyć na wsparcie mniejszych płomieni – pochodzących z płonących mieczy Berica Dondarriona i Thorosa z Myr.

Richard Dormer, wcielający się w Dondarriona, podczas ostatniego wywiadu opowiadał o kulisach powstawania scen za Murem i o swoim niezwykłym orężu:

Czułem się tak, jakbym przebiegł maraton w ważącej około 40 kilogramów zbroi i foczej skórze, widząc tylko na jedno oko i trzymając płonący miecz, który to oko dodatkowo oślepiał. Piekielne przeżycie, ale było tego warte. To była ciężka praca. Pięć tygodni – zajęło nam to pięć tygodni.

20994100_1492744450762752_1173850703927906238_n

Filmowanie ujęć komplikował fakt, że ognisty miecz Berica nie był tworzony przy pomocy grafiki komputerowej, tylko płonął naprawdę:

Miecz to nie CGI. Za każdym razem te płomienie są prawdziwe. Trwa to około 2 minut, dlatego tylko przez tyle czasu mogłem go używać, a potem musieliśmy zaczynać od nowa. Musiałem też spowolnić ruchy ręki z mieczem o jakieś 20 procent. Gdybym się ruszał i robił zamach normalnym mieczem, byłyby to szybkie ruchy, ale z ognistym tak się nie da, bo płomień zgaśnie. Więc musiałem poruszać się nieco wolniej, ale włożyć w to więcej wysiłku, rozumiecie? Dodatkowo ta broń waży trzy razy więcej niż zwykły miecz, więc to naprawdę wielka rzecz.

Pomimo tego, że Dondarrion nie jest postacią, która zbyt często pojawiała się na ekranie, niezaprzeczalnie przetrwał w serialu znacznie dłużej niż inni bohaterowie. Teraz, gdy zbliża się koniec serii, Dormer przyznał, że widziałby Berica w akcji – pojedynkującego się z nie byle kim:

To dziwne, bo w 2012 czy 2013 roku na Comic-Conie ktoś zapytał mnie: “Jakiej sceny chciałbym dla Dondarriona w ostatnim sezonie?” wtedy odpowiedziałem, że: “Chciałbym go ujrzeć z płonącym mieczem na smoku”. I tak się stało! To było bardzo fajne. Dlatego teraz marzy mi się Beric walczący z jedną z dwóch osób: z Górą i z Nocnym Królem. Wiem, że starcia z Nocnym Królem by nie przeżył, ale z Górą mógłby mieć jakieś szanse.

Źródło: Variety.com

Co myślicie o postaci Berica Dondarriona? Macie jakieś pomysły na jego życie lub śmierć w serialu?