Cud, jakiego udziałem była Daenerys Targaryen – odrodzenie smoków – jest momentem znamiennym dla świata Lodu i Ognia. Znamy Drogona, Viseriona, Rhaegala. Pamiętamy też imiona smoków Aegona i jego sióstr – Baleriona, Vhagara, Meraxesa.

 

Czego dotychczas nauczyliśmy się o smokach? Wiemy, że jedzą tylko pieczone mięso. Ponadto, Valyrianie używali magii krwi, by je kontrolować. Wiemy także, że długość ich życia znacznie przekracza ludzką. Ich ogień jest tak gorący, że topi stal i kamień. Niestety niezbyt dobrze radzą sobie w zamknięciu, bowiem ogranicza ono ich wzrost. Co ważne, pozwalają się obłaskawić tylko jednemu jeźdźcowi i służą mu aż do jego śmierci.

Gdy smoki odeszły, zniknęła także magia Westeros. Okoliczności ich odejścia owiane są mgłą tajemnicy, lecz maester Marwyn sugeruje nam, iż w tym procederze mogli maczać palce mędrcy ze Starego Miasta. Wiadomym jest też, że wraz z przeminięciem smoczego gatunku zimy stały się dłuższe i ostrzejsze…

W niniejszym tekście przedstawię wam kilka ciekawostek o smokach, które żyły około stu pięćdziesięciu lat przed akcją Pieśni Lodu i Ognia.

Podczas serii zdarzeń zwanych Tańcem ze Smokami w Westeros żyło dwadzieścia jeden smoków. Wzmiankowany Taniec był niczym innym, jak wojną domową rodu Targaryenów. Znacznie przyczynił się on do wyginięcia smoków. Pod koniec konfliktu żyły już tylko cztery osobniki tego gatunku.

Ostatni smok w Westeros nie ma imienia. Był, jak się wspomina, wielkości psa, kiedy dokonał żywota. Słaba i rachityczna smoczyca złożyła pięć jaj, które potem ród Targaryenów przechowywał niczym skarb. Aegon V próbował nawet je wykluć… Co skończyło się pożarem i tragedią w Summerhall.

aegon_on_balerionAegon Zdobywca i Balerion – autor: Jordie Gonzalez

Balerion miał dwieście lat, kiedy odszedł. Można się tylko zastanawiać, ile lat mogły żyć smoki władców Valyrii, skoro wierzchowiec Aegona Zdobywcy dożył tak sędziwego wieku. Jeźdźcami Baleriona byli również Maegor Okrutny i Viserys I.

Wciąż może żyć jeden ze starych smoków. Nawiązując do poprzedniej ciekawostki: w czasach Tańca ze Smokami na Smoczej Skale żył wyjątkowo dziki smok, którego nazywano Kanibalem. Był znany z tego, że lubił pożerać smocze jaja. Nikomu nie udało się go obłaskawić, a on sam zniknął wkrótce po wojnie. Czy jest możliwym, by przetrwał do tej pory? Musiałby mieć tyle lat, co Balerion w chwili śmierci – to znaczy, dożyć do dwustu lat.

Bękart Targaryenów obłaskawił smoka. Zwierzę, które nazywano Owcokradem było wyjątkowo dzikie. Nettles, dziewczyna pochodząca z nieprawego łoża, ale ze smoczej krwi Targaryenów, obłaskawiła go, przynosząc mu owce. Pod koniec Tańca ze Smokami najprawdopodobniej oboje zginęli – ścigana przez rojalistów, wyczerpana dziewczyna razem ze smokiem spadła do morza… A przynajmniej tak głosi oficjalna wersja zdarzeń.

A Dragon Hunting Sheep Smok polujący na owce – autor: Paolo Puggioni

Motłoch z Królewskiej Przystani zabił pięć smoków. Podczas Tańca ze Smokami, ludzie ze stolicy wdarli się do smoczego leża, w którym odpoczywały: Shrykos, Tyraxes, Morghul i Dreamfyre. Tylko temu ostatniemu smokowi udało się wydostać z kajdan i zaatakować tłum, niemniej jednak smoczycza została szybko oślepiona. Piąty smok, Syrax, pojawił się już w trakcie walk i wściekły zaczął ziać ogniem w stronę motłochu, najprawdopodobniej w intencji pomszczenia swojego gatunku.

Oglądaliście Ostatniego Smoka? W serialu, kiedy Viserys wymawia imiona smoków, niespodziewanie wspomina Vermithaxa, bohatera doskonałego filmu fantasy Ostatni Smok (ang. Dragonslayer). Oczko puszczone przez Dana i Davida? Tak. Niemniej, kilka lat później, podczas tworzenia Świata Lodu i Ognia w kanonie powieści pojawia się smok o imieniu Vermithor. Z drugiej strony, Ostatni Smok jest jednym z ulubionych filmów Martina, co autor chętnie przyznaje.

Smoki mogą być bronią, która pokona Innych. Targaryenowie często mają prorocze sny. Oto, co w Nawałnicy Mieczy śniło się Daenerys: Nocą śniło się jej, że jest Rhaegarem i jedzie na bitwę nad Tridentem. Nie dosiadała jednak konia, lecz smoka. Czekający na nią po drugiej stronie rzeki zbuntowani żołnierze uzurpatora mieli zbroje z lodu, lecz skąpała ich w smoczym ogniu i rozpuścili się, zamieniając Trident w ogromny, rwący potok.
Pamiętajmy, że obsydian, zwany smoczym szkłem i valyriańskie miecze ze smoczej stali niosą zgubę Białym Wędrowcom. Czy jednak sen Daenerys zwiastuje upadek Północy i walkę smoków z Innymi nad Tridentem? A może ich rola wcale nie jest taka wielka, jakby się wydawało?
Przekonamy się.

A wy co sądzicie? Czy smoki Daenerys się rozmnożą? A może Kanibal gdzieś jeszcze żyje?

Zapraszamy do dyskusji!

 

Autor: Emilia Wyciślak