W grudniu poprzedniego roku, prosiliśmy Was o wysłanie pytań, które zadalibyście kompozytorowi muzyki do “Gry o tron”, Raminowi Djawadi. Przypomnijmy, że artysta wystąpi już 15 maja na Atlas Arenie w Łodzi, szczegóły tutaj. Jakiś czas temu zebraliśmy najlepsze pytania, na które kompozytor zgodził się odpowiedzieć.

Westeros.pl: Dla którego rodu najchętniej komponujesz muzykę?

Ramin Djawadi: Każdy ród wyróżnia się na tle innych pod względem dźwięku. Bardzo lubię tworzyć dla nich unikalne motywy i wraz z akcją serialu je rozwijać.

W: Który skomponowany już dotąd motyw muzyczny jakiego rodu, chciałbyś usłyszeć w finałowej scenie i napisach ostatniego sezonu?

R: Wszystko zależy od tego jak wyglądałaby poprzednia scena i  czego wymaga od serialu.

W: Jakiej słuchasz muzyki w wolnym czasie? Jacy są Twoi ulubieni wykonawcy?

R: Lubię słuchać każdego typu muzyki, jednak kilku moich ulubionych wykonawców to Adele, Rage Against The Machine, Radiohead, System Of A Down i Daft Punk. Oprócz tego słucham również klasycznej muzyki, jak Beethoven czy Bach.

W: Dlaczego zdecydowałeś się na użycie pianina w utworze Light of the Seven (Sezon 6, epizod 10, przyp. red.)? Dlaczego postanowiłeś użyć tak wyróżniającej się na tle całego soundtracku muzyki?

R: Light of the Seven było punktem zwrotnym w serialu. Nie używaliśmy pianina przy tworzeniu muzyki do Gry o tron, aż do tego momentu. Wprowadziliśmy je, żeby ostrzec widownię, że zaraz zdarzy się coś dużego.

W: Określiłbyś siebie jako Johna Williamsa nowej generacji? Gdybyś miał taką możliwość, to skomponowałbyś muzykę do nadchodzących filmów z serii “Gwiezdnych wojen”?

R: John Williams jest jednym z moich idoli. Motywy z “Gwiezdnych wojen” należą do moich ulubionych.

W: Co możesz powiedzieć o współpracy z producentami “Gry o tron”?

R: Bardzo dobrze pracowało mi się w trójkę, z Davidem i Danem. Ich zadaniem było przedstawienie mi ich wizji i poglądu na serial. Po tym wszystkim, ja tworzę muzykę i ją im prezentuję.

W: Co było największym wyzwaniem z którym musiałeś się zmierzyć?

R: Mam duże szczęście pracować przy dużych projektach, z wieloma wspaniałymi reżyserami i producentami. Przez cały ten czas zyskałem mnóstwo nowej wiedzy i doświadczenia.

W: Co sądzisz o polskich kompozytorach? Czy np. Chopin miał wpływ na twoją pracę?

R: Chopin jest jednym z największych kompozytorów i zawsze uwielbiałem słuchać jego muzyki. Myślę, że miał wpływ na wielu kompozytorów XXI wieku.