W związku z nadchodzącą premierą 7. sezonu oraz Waszymi licznymi prośbami, postanowiliśmy przygotować skrótowe przypomnienie wydarzeń sprzed roku.

Bran

BranRaven-1024x682

Bran kontynuuje nauki u Trójokiej Wrony. Wędruje z nim po zdarzeniach z przeszłości, związanych z jego rodziną – obserwuje dawne Winterfell oraz wydarzenia z Wieży Radości. Młody Stark w swoim dawnym domu widzi swojego ojca, Lyannę oraz mówiącego jeszcze Hodora. W Wieży Radości jest świadkiem walki drużyny Neda Starka z królewskimi gwardzistami. Stara się również poznać prawdę o tym, co zdarzyło się w tym miejscu i porównać to do znanej historii o porwaniu Lyanny Stark przez młodego smoczego księcia, Rhaegara. Przeszkadza mu w tym Trójoka Wrona, który jednocześnie ostrzega o ryzyku takich wycieczek w przeszłość. W pewnym momencie Bran zaczyna działać bez zgody swojego opiekuna i wpada w kłopoty – w wizji zauważa go i naznacza Nocny Król. Bran dowiaduje się również o tym, jak powstali Inni; byli kiedyś ludźmi przemienionymi z pomocą smoczego szkła przez Dzieci Lasu. Mieli być bronią przeciwko najeźdźcom, czyli pierwszym ludziom – przodkom rodów z Północy.

W końcu Inni wraz z armią nieumarłych docierają do siedziby Trójokiej Wrony i atakują. Podczas obrony giną Trójoka Wrona, Dzieci Lasu, Lato i Hodor (którego imię oznacza skrót od “hold the door” – wywiązał się niewątpliwie ze swojego zadania). Meera z Branem uciekają; wkrótce spotykają na swojej drodze ożywionego Benjena Starka, który ratuje ich z opresji i odprowadza w okolice Muru. Bran wraca w wizjach do Wieży Radości i dowiaduje się prawdy o śmierci Lyanny. Młody Stark poznaje tym samym matkę Jona.


Jon i Nocna Straż

jon snow2

Po zamachu na Jona, Davos z Duchem i kilkoma braćmi nieuczestniczącymi w spisku zabiera jego ciało i barykaduje się w jednej z komnat. Zdrajcy pod wodzą Allisera Thorne’a dają im ultimatum: albo wyjdą i przeżyją, albo zginą jak Lord Dowódca. Ostatecznie drużynę Seawortha z opresji ratuje Edd Cierpiętnik, który przybywa do Czarnego Zamku wraz z grupą dzikich pod wodzą Tormunda.

Tymczasem Davos namawia przeżywającą kryzys wiary Melisandre do próby wskrzeszenia Snowa. Gdy wszyscy myślą, że starania kapłanki nie przynoszą efektu i tracą nadzieję, niespodziewanie Jon ożywa. Sfrustrowany zdradą, dokonuje egzekucji na Thornie, Ollym, Bowenie Marshu i Othellu Yarwycku, po czym rezygnuje z funkcji Lorda Dowódcy, przekazując ją Eddowi.


Północ (bez Ramsaya)

sansa2

Sansa wraz z Theonem uciekają z Winterfell. Kiedy ludzie Boltonów ich doganiają, Starkównę i Greyjoya ratują Brienne z Podrickiem. Drużyna zmierza w kierunku Muru; Theon odłącza się od grupy przed dotarciem do Czarnego Zamku i wraca na Żelazne Wyspy. Wkrótce bramy twierdzy Nocnej Straży stoją dla nich otworem. Sansa i Jon po emocjonalnym powitaniu rozmawiają o “powrocie do domu” i pokonaniu raz na zawsze aktualnego głównego czarnego charakteru – Ramsaya Boltona. Zaczynają wspólnie szukać sojuszników. Brienne wyrusza do Dorzecza, by prosić o wsparcie Blackfisha (Bryndena Tully’ego, stryja Catelyn Stark). Jon pozyskuje dzikich, a kolejne wizyty pozwalają na dołączenie do nich mało licznych, ale bitnych Mormontów pod wodzą małej lecz bojowo nastawionej lady Lyanny. Jak się jednak okazuje, wiele rodów woli pozostać w sojuszu z aktualnymi suwerenami Północy lub nie wybierać strony w tym konflikcie. Boltonowie do ostatnich chwil mają przewagę liczebną. Po naradzie wojennej, Sansa postanawia zadziałać na własną rękę i wiedząc o znajdujących się niedaleko wojskach Doliny, wzywa je na pomoc, ukrywając ten fakt przed pozostałymi.

Dramatyczną Bitwę Bękartów rozpoczyna mord na Rickonie Starku dokonany przez Ramsaya. Potyczka nie idzie po myśli Jona; dopiero pojawienie się Arrynów gwałtownie przechyla szalę zwycięstwa na stronę Starków. Jon dociera do Winterfell i wygrywa z Ramsayem w pojedynku. Siedziba Starków zostaje odbita. Sansa zostawia Ramsaya na pożarcie psom. Littlefinger stara się przeciągnąć młodą Starkównę na swoją stronę i odwrócić ją od Jona, który zostaje uznany nowym lordem Winterfell i Królem Północy.


Północ (z Ramsayem)

ramsay-bolton

Młody Bolton przysięga zemstę nad ciałem swojej zamordowanej kochanki, Myrandy, ale psychopatycznie i tak stwierdza, że rzuci ją psom. Tymczasem Roose dość ostro przypomina mu, że jego (Ramsaya) pozycja zaczyna kruszeć. Młody Bolton wydaje się coraz bardziej zdenerwowany sytuacją. Kiedy jakiś czas później dowiaduje się o narodzinach przyrodniego brata, na oczach maestera Wolkana oraz Haralda Karstarka morduje swojego ojca. Następnie rzuca Grubą Waldę i nowo narodzonego brata na pożarcie psom. Śle również pełen pogróżek list do Jona. Szykuje armię. Kilka dni potem przybywa do niego Smalljon Umber, oferując mu Rickona, Oshę oraz głowę zabitego Kudłacza. Osha stara się uwieść Ramsaya i w konsekwencji go zamordować, nie udaje jej się to jednak i sama ginie. Przed starciem młody Bolton stara się nieco zastraszyć Jona i jego wiernych ludzi, ale bezskutecznie. Snow oferuje mu pojedynek, który Ramsay odrzuca.

Ramsay podczas bitwy używa Rickona jako wabika na Jona – bardzo skutecznie zresztą. Morduje najmłodszego Starka za pomocą strzały z łuku i niemal wygrywa bitwę z Jonem Snow oraz jego ludźmi. Jednakże jego wrogom przychodzą w sukurs Rycerze Doliny. Ramsay próbuje się schronić w Winterfell, ale Wun Wun wyważa bramę. Chociaż Boltonowi udaje się zabić olbrzyma, to ostatecznie zostaje powalony przez Jona, a potem Sansa karmi nim jego własne psy.


Królewska Przystań

baelor

Po marszu pokutnym i śmierci Myrcelli, Cersei przeżywa załamanie, oczekując na swój proces. W tych trudnych chwilach Jaime wspiera ją, dodając siły do dalszych działań przeciwko Wielkiemu Wróblowi. Bliźniaki wchodzą jednak w konflikt z małą radą, która nie chce ryzykować ataku na septona ze względu na uwięzioną Margaery.

W międzyczasie Wielki Wróbel stopniowo przeciąga Tommena na swoją stronę. W obawie przed kolejnym marszem pokutnym Tyrellowie decydują się na jego zablokowanie przy pomocy wojsk. Wówczas młody król ogłasza sojusz Korony i Wiary. Efektem tych wydarzeń jest zakazanie próby walki w całym Westeros, usunięcie Jaime’ego z Gwardii Królewskiej oraz wysłanie go do Dorzecza, celem ponownego zdobycia Riverrun. Ponadto, za namową wnuczki Olenna opuszcza Królewską Przystań.

Wszyscy pozostali Tyrellowie wraz z Kevanem Lannisterem gromadzą się w dniu procesu Lorasa i Cersei w Wielkim Sepcie Baelora. Wielki Wróbel pewny swojego sukcesu nie zważa na prośby Margaery, która dostrzegając brak króla i królowej-matki chce opuścić budynek. Ostatecznie mimo wysiłków Lancela sept zostaje wysadzony za pomocą pokładów dzikiego ognia, umieszczonych pod budowlą przez Aerysa II. W eksplozji giną wszyscy tam zgromadzeni. W tym samym czasie wielki maester Pycelle zostaje zasztyletowany przez ptaszki Qyburna, zaś Tommen, widząc wybuch i zdając sobie sprawę ze śmierci ukochanej, popełnia samobójstwo skacząc z okna.

Po tych tragicznych wydarzeniach następuje koronacja Cersei Lannister na królową Siedmiu Królestw.


Dorzecze

jaime0

Po fiasku jakim była zbrojna próba obalenia Wielkiego Wróbla i odbicia Margaery, Jaime zostaje pozbawiony miejsca w Gwardii Królewskiej ze względu na swoje postępowanie wobec Wiary. Król wysyła go, aby odbił Riverrun, które zostało niedawno przejęte przez Czarną Rybę i grupę wojsk lojalnych wobec Tullych. Jaime jest niechętny temu zadaniu, gdyż chce zobaczyć, jak potoczy się proces Cersei. Jego siostra jednak doradza mu, aby wyruszył.

Jaime trafia do obozu wojskowego pod Riverrun, przejmuje dowodzenie, krytykuje Freyów za nieudolność i ich nieudaną próbę szantażu. Otóż postawili oni szubienicę i udawali, że chcą powiesić Edmure’a, ale nie mieli najmniejszej ochoty zrealizować tej groźby, więc narażali się tylko na śmieszność. Jaime próbuje negocjować poddanie z Czarną Rybą, ale odbija się o mur niechęci, bo Brynden nie wierzy w żadne obietnice złożone przez Królobójcę. Do obozu trafia Brienne, która również próbuje przekonać Czarną Rybę do poddania zamku i wyruszenia ze swoim oddziałem na Północ, na ratunek Sansie. Negocjacje między Brienne a Bryndenem kończą się porażką. Następnie Jaime próbuje rokować z Edmurem, który też jest niechętny zawarciu porozumienia, ale ostatecznie udaje się go przekonać groźbami. Obrońcy poddają zamek bez walki, Czarna Ryba ginie, gdy opiera się pojmaniu. Jaime jest zasmucony tym, że do tego doszło, pozwala Brienne i Podrickowi uciec w łodzi. Jaime wyrusza do Bliźniaków, krytykuje tam brak siły Freyów, którzy nie byli w stanie zająć Riverrun i potrzebowali do tego pomocy Lannisterów. Jest wyraźnie zniesmaczony, gdy Walder porównuje się do Jaime’a, mówiąc, że obaj są Królobójcami.

Gdy Jaime powraca z siłami Lannisterów do Królewskiej Przystani, są oni zszokowani, widząc ruiny Wielkiego Septu Baelora. Następnie Jaime przygląda się koronacji Cersei, a na jego twarzy malują się negatywne uczucia wobec tego, co zrobiła jego siostra.

W innym miejscu w Dorzeczu rozgrywały się losy innego bohatera serialu, Sandora Clegane zwanego też Ogarem. Został on uleczony z obrażeń odniesionych w walce z Brienne przez  septona Raya, który nauczał go też o cnotach moralnych. Gdy Ogar rąbał drwa, septon i wieśniacy zgromadzeni wokół niego zostali zamordowani przez grupę bandytów, przewodzoną przez Cytryna Cytrynowy Płaszcz. Ogar postanowił się na nich zemścił, część z nich zabił. Do pozostałych jako pierwsze dotarło Bractwo Bez Chorągwi – Beric i Thoros pozwolili Ogarowi wziąć udział w powieszeniu Cytryna i jego kompanów. Następnie w czasie posiłku Beric przekonuje Ogara, żeby przyłączył się do ich sprawy. Gdy opuszczamy Bractwo, ma ono wyruszyć na Północ, żeby walczyć z białymi wędrowcami.


Daenerys (et consortes)

dany31

Smocza Królowa zostaje pochwycona przez Dothraków, a następnie dostarczona do khala Moro. Ten chce ją wziąć jako swoją niewolnicę, jednak Daenerys wyjawia mu, czyją była żoną i kim jest. Dothracki dowódca postanawia zabrać ją do Vaes Dothrak, do dosh khaleen, by tam zdecydowano o jej losie.

W tym czasie Tyrion i Varys starają się w jakiś sposób uspokoić sytuację w Meereen. Jest ona dość napięta – Synowie Harpii palą bowiem całą flotę, którą Smocza Królowa mogła wyruszyć do Westeros. Po krótkiej rozmowie z Szarym Robakiem, Missandei oraz eunuchem Tyrion postanawia wypuścić Viseriona i Rhaegala. Zrzuca ich kajdany, ale smoki nadal siedzą pod piramidą. Postanawia on także dogadać się z Panami i wynegocjować pokój.

Tymczasem Daenerys musi zmierzyć się z demonami przeszłości – trafia do Vaes Dothrak, gdzie ma zostać poddana osądowi. To, czy będzie mogła zająć miejsce wśród staruch, zależy od samych Dothraków. W międzyczasie Jorah oraz Daario starają się ją odbić z rąk wroga – Dany tłumaczy im jednak, że ma inne plany, po czym wtajemnicza ich w spisek. Następnie udaje się na spotkanie z khalami, którzy chcą wydać wyrok – wtrąca się w ich rozmowę, czym wywołuje ich gniew. Kobieta mówi im, że to koniec ich rządów, po czym podpala budynek – uprzednio zaryglowany przez Daaria i Joraha. Następnie – jako jedyna ocalała – opuszcza szalejące płomienie, a Dothrakowie padają przed nią na kolana. Dany postanawia wyruszyć z nimi do Meereen. Jorahowi przebacza, każe mu się uleczyć i wrócić do niej najszybciej, jak się da.

W Meereen tymczasem Tyrionowi udaje się jako-tako zaprowadzić porządek przy pomocy Kinvary, czerwonej kapłanki Pana Światła. Po nieco przerażającej rozmowie wychodzi na to, że miasto powoli wraca do życia. Niestety, właśnie wtedy następuje atak. Panowie łamią dane słowo, zaś Szary Robak postanawia przygotować wszystko do obrony. Bohaterowie chowają się w jednej z piramid. W tym momencie wraca niezbyt zachwycona Daenerys. Postanawia ona spalić Panów ich sługi, i wszystkie ich miasta; zostaje jej to jednak wyperswadowane za sprawą Tyriona. Karzeł ma inny pomysł – chce, by Dany dała im nauczkę, ale okazała litość. W tym celu opowiada jej, jakie były motywy Aerysa Szalonego – a także swojego brata, Jaime’ego. Daenerys postanawia go usłuchać i daje Panom warunek, na bazie którego mają oni opuścić jej miasto. Dwóch z nich zostaje zabitych. Spod piramidy uwalnia się Viserion oraz Rhaegal – smoki pomagają Dany pokonać flotę Panów, kiedy Dothrakowie jadą zabić Synów Harpii.

Daenerys spotyka później Yarę i Theona. Obiecuje im, że Żelazne Wyspy zostaną zwrócone pod ich kuratelę, zastrzega jednak, że nie wolno im rabować ani napadać.

Następnie, Smocza Królowa postanawia wyruszyć do Westeros. Otrzymuje za pomocą Varysa wsparcie z Wysogrodu i Dorne. Porzuca Daaria Naharisa, oddając mu Meereen do tymczasowej kontroli. Tyriona mianuje Namiestnikiem Królowej. Następnie widzimy ich razem z Varysem, Missandei i Szarym Robakiem na statkach żeglujących do Westeros.


Greyjoyowie

9e2fc3008e7df7d2e8126ffe1446bd32eb62a1e795796cc641dd4f52d6f13175-3f3abaf0-c2f4-446b-83fc-2d8c2b52f065

Wątek Greyjoyów rozpoczyna ucieczka Theona wraz z Sansą przed oddziałem Boltonów. Po uratowaniu uciekinierów przez Brienne, Theon wyrusza na Żelazne Wyspy, nie wiedząc, że jego ojciec Balon Greyjoy, ówczesny król Żelaznych Wysp, został zamordowany – jak się później okazuje, przez swojego brata Eurona Greyjoy’a, który właśnie wrócił z wygnania.

Na Żelaznych Wyspach zaczęto przygotowania do wyboru nowego króla. Jako kandydatka zgłosiła się siostra Theona a zarazem córka Balona, Yara (książkowa Asha). Gdy Theon spotyka siostrę, zostaje przez nią oskarżony o chęć zagarnięcia tronu dla siebie, na co odpowiada pełnym uznaniem jej praw do tronu. Kilka dni później na wiecu, wybierającym nowego króla, dochowuje lojalności siostrze, i publicznie zrzeka się swoich praw na jej rzecz. Jednak gdy zjawia się ich wuj Euron, to właśnie on zostaje wybrany królem i obiecuje zabić rodzeństwo, które w tym czasie uciekło wraz z wierną załogą, zabierając setkę statków.

Swe żagle skierowali w kierunku zatoki niewolniczej, w której stacjonowała Daenerys Targaryen. Po dopłynięciu do Smoczej Królowej zaoferowali jej swoje usługi i wsparcie w wojnie, w zamian za odzyskanie dla nich Żelaznych Wysp. Daenerys przystała na ich ofertę, pod warunkiem zaprzestania najazdów, gwałtów i piractwa będących częścią kultury Żelaznych ludzi. Theon i Yara niechętnie przystali na tą ofertę. W ostatnim odcinku widzimy ich płynących wraz z pozostałymi sojusznikami przedstawicielki Targaryenów w kierunku Westeros.


Dorne

dorand

Wątek Dorne rozpoczyna się od spaceru Dorana i Ellarii Sand po Wodnych Ogrodach. Książę Dorne otrzymuje list zawiadamiający o otruciu Myrcelli. Niemal natychmiast zostaje dźgnięty sztyletem w pierś przez Ellarię, podczas gdy jego osobisty strażnik, potężny Areo Hotah, również otrzymuje śmiertelne pchnięcie ostrzem od towarzyszącej im Tyene Sand. Wszystko dzieje się przy biernej postawie innych strażników, a Ellaria zapowiada, że rządów nad Dorne nigdy nie będą już sprawować słabi mężczyźni. W tym samym czasie na pokładzie dornijskiego statku zacumowanego w porcie Królewskiej Przystani dwie pozostałe Żmijowe Bękarcice zabijają dziedzica Dorana, Trystane’a Martella.

Wydarzenia w Dorne odsuwają się na boczny plan, aż do momentu, gdy po zniszczeniu Septu Baelora, Ellaria zaprasza do siebie ostatnią ocalałą z rodu Tyrellów, Olennę. Królowa Cersei wypowiedziała Reach i Dorne wojnę, kobiety dyskutują więc nad możliwością połączenia sił. Jako ostatecznego argumentu za zawarciem sojuszu Ellaria używa kolejnego gościa – Varysa, który obiecuje Olennie zemstę za zamordowanie rodziny, a w której pomoże Daenerys Targaryen. Porozumienie zostaje zawarte, a wśród wielkiej floty zmierzającej do Westeros widać statki należące do Dorne i Wysogrodu.


Arya Stark

arya

Młodą Starkównę widzimy po raz pierwszy w Bravos, jako niewidomą żebraczkę. Zostaje ona zaatakowana przez Waif i przegrywa nierówny pojedynek. Następnego dnia dochodzi do tej samej sytuacji, lecz tym razem pojedynek kończy się bez zwycięzcy, a Arya spotyka Jaqena H’ghara, który prowadzi ją z powrotem do Domu Czerni i Bieli. Tam niewidoma Starkówna, zostaje poddana treningom walki bronią drzewcową. Podczas treningów młoda wilczyca wielokrotnie dostaje srogi łomot, jednak ostatecznie triumfuje, po czym Jaqen przywraca jej wzrok i wyznacza zadanie – otrucie aktorki teatralnej, Lady Crane. Po kilku odwiedzinach w teatrze Arya polubiła ofiarę zlecenia, i w ostatniej chwili udaremniła morderstwo, wytrącając aktorce kufel z zatrutym rumem i ujawniła zleceniodawczynię, zazdrosną aktorkę należącą do tej samej trupy. Całą tę sytuację obserwowała Waif, która po uzyskaniu zgody Jaqena H’ghara, chciała zabić byłą rywalkę. Arya, po odkopaniu swojej broni “Igły”, wykupuje miejsce na statku do Westeros. Cały plan niweczy – chwilę później – Waif, która pod postacią starszej pani, dźga sztyletem Starkównę w brzuch. Ta jednak uchodzi z życiem i ucieka, rzucając się z mostu do rzeki. Rannej dziewczynie pomocy udziela, uratowana wcześniej Lady Crane, co źle się dla niej kończy, gdyż następnego dnia zostaje zamordowana przez Waif, a Arya zmuszona jest do ucieczki. Nie dając za wygraną, zwabia prześladowczynię do swojej kryjówki, która okazuje się być przygotowaną pułapką. Była adeptka Domu Czerni i Bieli odstawia twarz Waif do kolumny z innymi twarzami i po spotkaniu Jaqena oświadcza, że wraca do domu, ten z uśmiechem na to przystaje.

Ostatni raz widzimy Aryę, gdy ta pod postacią służki serwuje Walderowi Freyowi, głowie rodu Freyów, pasztet z jego synów. Gdy ten dowiaduje się, z czego zrobiony jest pasztet, wyszkolona zabójczyni ujawnia swą tożsamość i podrzyna gardło starcowi, tym samym skreślając kolejne imię ze swojej listy i pozbywając się ówczesnych władców Dorzecza.


Cytadela

sam3

Sam podróżuje wraz z Goździk i małym Samem do Starego Miasta. Jako że Cytadela w Starym Mieście jest instytucją wyłącznie dla mężczyzn, Sam postanawia, że najlepiej aby Goździk i jej dziecko zostały z rodziną Sama. Zatem cała trójka odwiedza Horn Hill, rodzinny zamek Tarlych. Sam prosi Goździk, aby udawała kobietę z Północy, gdyż Randyll Tarly nienawidzi dzikich. Kolacja nie wychodzi najlepiej, Randyll i Sam nadal są mocno zwaśnieni, w dodatku wychodzi na jaw, że Goździk jest jedną z dzikich. Randyll nie wierzy w bohaterskie czyny swojego syna i mówi mu, że zaopiekuje się Goździk i wnukiem, ale Sam ma o brzasku odjechać. Sam odrzuca propozycję ojca, odjeżdża z Goździk i małym Samem a opuszczając zamek kradnie rodowy miecz, Jad Serca. Następnie bohaterowie trafiają do Cytadeli w Starym Mieście, gdzie Sam udaje się do biblioteki, którą się zachwyca, a Gilly z dzieckiem zostają w przedsionku. Czekają oni wszyscy na arcymaestra, z którym Sam przedyskutuje sytuację.


Gdzie teraz są?

Tyrion Lannister – w drodze do Westeros, na pokładzie okrętów dowodzonych przez Daenerys
Jaime Lannister – Królewska Przystań

Cersei Lannister  – Królewska Przystań
Jon Snow – Winterfell
Daenerys Targaryen – w drodze do Westeros, na pokładzie okrętu flagowego swojej floty
Petyr “Littlefinger” Baelish – Winterfell
Davos Seaworth – Winterfell
Melisandre – wygnana z Północy, jedzie w kierunku południowym z Winterfell
Ellaria Sand – ostatnio widziana w Wodnych Ogrodach w Dorne, może znajdować się na pokładzie floty Dorne
Sansa Stark – Winterfell
Missandei – w drodze do Westeros, na pokładzie okrętów dowodzonych przez Daenerys
Sandor “Ogar” Clegane – w drodze na Północ z Bractwem bez Chorągwi
Arya Stark – ostatnio widziana w Bliźniakach
Varys – w drodze do Westeros, na pokładzie okrętów dowodzonych przez Daenerys
Theon Greyjoy – w drodze do Westeros, na pokładzie Żelaznej Floty, podąża za Daenerys

Samwell Tarly – Stare Miasto
Brienne z Tarth – opuszcza Riverrun łodzią, w drodze najpewniej do Winterfell
Tormund Zabójca Olbrzyma – Winterfell
Bran Stark – ostatnio widziany obok czardrzewa na północ od Muru, w drodze do Muru
Euron Greyjoy – na Żelaznych Wyspach
Beric Dondarrion – w drodze z Dorzecza na Północ z Bractwem bez Chorągwi
Bronn – Królewska Przystań
Jorah Mormont – ostatnio widziany w Vaes Dothrak, wyruszył stamtąd w poszukiwaniu lekarstwa na szarą łuszczycę
Goździk – Stare Miasto