26 sierpnia nasza redakcja brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Seriali Serialis w Katowicach, gdzie zorganizowaliśmy zlot fanów „Gry o tron”. Nasze atrakcje obejmowały jeden dzień festiwalu.

Pierwszym punktem, przygotowanym przez nas, był panel dyskusyjny „Co w Westeros piszczy”. Udział w nim wzięli wszyscy redaktorzy. Z frekwencją nie było problemów, sala okazała się prawie pełna. W trakcie panelu po kolei omawialiśmy stan wątków i postaci po zakończeniu szóstego sezonu serialu. Był więc poruszany temat podboju Daenerys, tego, co dalej zrobi Dorne, kto zakończy rządy Cersei i kto zostanie wybrankiem Brienne. Po wypowiedziach redaktorów nadszedł czas na pytania od publiczności, które były ciekawe i na naprawdę wysokim poziomie.

Kolejnym punktem były eliminacje do konkursu wiedzy o „Grze o tron”, w których wzięło udział około stu osób. Eliminacje polegały na wypełnieniu krótkiego testu (należało dopasować do bohatera z „Gry o tron” ostatnie słowa, jakie wypowiedział przed śmiercią).

Eliminacje

Do właściwego etapu zakwalifikowało się dwadzieścia osób. Uczestnicy wybierali pytania z różnych kategorii trudności i tematyki (na przykład: postać, miejsce, wydarzenie). Przyznano trzy miejsca i trzy wyróżnienia. Nagrody ufundował Rebel i HBO.

Nasza redakcja oprócz panelu prowadziła też inne ciekawe prelekcje. Można więc było posłuchać o religiach w Westeros, były także takie prelekcje, które bardziej skupiały się na serialu, czyli „Ciekawostki Siedmiu Królestw” i „Człowiek spoiler i inni, czyli aktorzy w Grze o tron”. Ta pierwsza wprowadziła słuchaczy w skomplikowany system wierzeń Westeros, następne zaś dostarczyły wielu ciekawych informacji o tworzeniu serialu i aktorach grających w produkcji. Można było dowiedzieć się na przykład, że Sean Bean w większości filmów jednak nie umiera, oraz że spora część aktorów z „Gry o tron” miała w swojej karierze epizod związany z serialem „Doktor Who”.

Następnie przyszedł czas na największą atrakcję, czyli wywiad z aktorami — Benem Cromptonem i Hafþórem Björnssonem, którzy w serialu grają Edda Cierpiętnika i Górę. Obaj panowie już wcześniej byli dostępni dla uczestników festiwalu. Rozdawali autografy i robili sobie zdjęcia z fanami. Kolejka do ich stanowiska była ogromna. Niestety, tego punktu programu nie przetrwał fotel Góry – olbrzymi aktor uszkodził go swoim ciężarem i trzeba było przynieść nowy.

14066412_1889065161379670_9179270655854757270_o

Wywiad przeprowadzony był w języku angielskim, ale każdy mógł skorzystać ze specjalnych słuchawek i posłuchać tłumacza symultanicznego. Po krótkim wstępie i prezentacji aktorów zajęła się nimi dwójka redaktorów westeros.pl – Krzysztof Igielski i Tomek Brylant. Podczas rozmowy zadawali aktorom pytania na wiele różnych tematów – o ulubione filmy, dziwne doświadczenia z planu, czy o sceny z „Gry o tron”, które podobały im się najbardziej. Okazało się, że obaj panowie mają ogromne poczucie humoru i dystans do siebie. Benowi udało się powiedzieć po polsku „Zima nadchodzi”, a Góra na pytanie „Jak chciałbyś zginąć w serialu?” odpowiedział: „Walcząc z dwoma smokami”. Podczas całej rozmowy rozlegały się wybuchy śmiechu i oklaski.

14080009_955884734533614_1592711385720307095_n

Jednak serce publiczności skradł właśnie Ben. W pewnym momencie aktorzy ogłosili, że po wywiadzie jeszcze raz będą rozdawać autografy, żeby ci, którzy nie zdążyli dostać ich wcześniej, jeszcze mieli szansę. Słysząc to, kilka osób wstało i wyszło z sali, mimo że do końca wywiadu pozostało jeszcze sporo czasu. Wtedy Ben uratował sytuację, krzycząc „Hold the door!”.

Po wywiadzie całą redakcją udaliśmy się za kulisy na krótką rozmowę z aktorami. Otrzymaliśmy również od nich autografy i mieliśmy możliwość zrobienia sobie z nimi zdjęcia. Wizyta za kulisami potwierdziła tylko miłe wrażenie wyniesione z wywiadu – Ben i Hafþór okazali się naprawdę przesympatycznymi ludźmi.

Jeden z fanów miał szczęście nocować w tym samych hotelu co Ben.

Straight outta Crompton

Wywiad był ostatnią z prowadzonych przez nas atrakcji, ale fani mogli jeszcze obejrzeć projekcje dwóch odcinków serialu na dużym ekranie – „Battle of Bastards” i „Winds of Winter”.

Galeria