Petyr Baelish jest jedną z najbardziej niebezpiecznych postaci w “Grze o tron”. Jest przebiegły, inteligentny i bardzo dobrze wie na czym polega gra – często to on sam ustalał jej warunki. Littlefinger wspaniale potrafi manipulować ludźmi, a jego działania to czysty makiawelizm. Jest również moralnym nihilistą – nie ma stałych zasad etycznych, którymi się kieruje, potrafi wspaniale kłamać oraz wykorzystywać ludzi do własnych celów i własnego dobra.
W “Grze o tron” poznajemy go jako członka małej rady; wiemy, że w młodości kochał się w Catelyn Tully i walczył o jej względy z Brandonem Starkiem. Na temat jego pochodzenia nie wiemy zbyt wiele – podobno pochodzi z okolic Paluchów. Czy możliwe jest, że w rzeczywistości Petyr jest członkiem rodu Reyne’ów?
(kadr z “Gry o tron”, © HBO)
1. Reyne’owie z Castamere
Ród Reyne’ów był jednym z najbogatszych rodów na Zachodzie i mógł konkurować nawet z rodem Lannisterów. Lord Reyne zbudował zamek, który mógł dorównywać wspaniałością Casterly Rock. Po Wojnie Dziewięciogroszowych Królów Tywin Lannister zażądał od lorda Rogera Reyne’a zwrotu zaciągniętych na potrzeby wcześniejszego konfliktu długów, lecz spotkał się z odmową i zniewagą. Dom Reyne otwarcie zakwestionował władzę Lannisterów nad Zachodem, która według nich była nieudolna. Doprowadziło to do buntu Reyne’ów wymierzonego przeciw zwierzchności Lannisterów. Siły, którymi dysponował Tywin Lannister były ogromne, co zmusiło Reyne’ów do schronienia się w umocnionej twierdzy Castamere, a następnie w znajdujących się pod nią kopalniach, które na rozkaz Tywina zostały zapieczętowane i zalane. Tywin wybił wszystkich członków rodu, który po rebelii oficjalnie wygasł. Historia konfliktu doprowadziła do powstania “Deszczy Castamere” – słynnego utworu, w którym Lannisterowie opiewają swoją wygraną.
A kim to jesteś, rzekł dumny lord,
że muszę ci się kłaniać?
Jedynie kotem innej maści,
takiego jestem zdania.
W płaszczu czerwonym albo złotym
lew zawsze ma pazury.
Lecz moje równie ostre są
i sięgną twojej skóry.
Tak gadał ten lord Castamere
tęgiego zgrywając zucha,
Dziś w jego zamku płacze deszcz
którego nikt nie słucha.
Dziś w jego zamku płacze deszcz
i nie ma kto go słuchać.
Według “Deszczy Castamere” nikt z Reyne’ów nie przeżył – czy rzeczywiście?
2. Niesamowity zbieg okoliczności?
Koniec rodu Reyne’ów przypada na 260 rok o.P., co zbiega się czasowo z założeniem rodu Baelishów – ma to miejsce w 259 roku o.P.! Wiemy, że ojciec Petyra brał udział w Wojnie Dziewięciogroszowych Królów, w trakcie której walczyli również Reyne’owie. Na temat matki Petyra nie wiemy nic, ale wiemy, że jego ojciec w trakcie udziału w wojnie poznał kobietę z rodu Reyne’ów – jest prawdopodobne, że to ona może być jego matką.
3. Czy Petyr mści się teraz na Lannisterach?
Głównym motywem Petyra jest żądza dotarcia do władzy.
Littlefinger spaliłby całe królestwo, by tylko móc zostać królem popiołów.
Varys o Petyrze
Sam Petyr również potwierdzał, że głównym motorem jego działań jest walka o sam szczyt.
Chaos to nie otchłań. To drabina. Wielu doznało porażki, próbując się na nią wspiąć i na zawsze pozbawiając się kolejnej szansy. Upadek ich łamie. Niektórzy jednak mogą się wspiąć, lecz z tego rezygnują. Trzymają się swego królestwa… bogów i miłości. Iluzji. Prawdziwa jest jedynie drabina. Liczy się tylko walka o szczyt.
(autor: greenraven28)
Być może dążenie do władzy nie jest jedynym motywem działań Petyra. Wiemy, że jest osobą, która uczyniła Lannisterom wiele złego:
- Okłamał Catelyn Stark na temat pochodzenia miecza skrytobójcy, który chciał zabić Brana. Kłamstwo to doprowadziło do pojmania Tyriona Lannistera przez żonę Neda, a następstwem tego był wybuch wojny między Starkami a Lannisterami.
- W trakcie sprawowania urzędu starszego nad monetą w małej radzie Littlefinger zadłużył królestwo w Żelaznym Banku. Doprowadziło to do późniejszych problemów finansowych, z którymi musiała zmagać się Cersei Lannister. Kilkumilionowy dług, który Petyr zaciągnął u Tywina Lannistera na potrzeby królestwa, ostatecznie nie został spłacony, co sprawiło, że bogactwo Lannisterów znacznie stopniało.
- Razem z Olenną Tyrell doprowadził do śmierci Joffreya. W rozmowie z Sansą tłumaczy, że zrobił to dlatego, ponieważ chciał zbić z tropu swoich przeciwników.
Zawsze należy dbać o to, by wrogowie byli zbici z tropu. Jeśli nie są pewni, kim jesteś czy czego chcesz, nie będą wiedzieli, co zrobisz za chwilę. Czasem najlepiej jest ich wprawić w zakłopotanie poprzez posunięcia pozbawione celu albo nawet takie, które wydają się sprzeczne z twoimi interesami. Pamiętaj o tym, Sanso, gdy sama przyłączysz się do gry.
– Jakiej… jakiej gry?
– Jedynej. Gry o tron.
Co jeśli rzeczywistym motywem Petyra w uśmierceniu Joffreya, zadłużeniu Lannisterów, doprowadzeniu do pojmania Tyriona i doprowadzeniu do wybuchu wojny była zemsta na Lannisterach za śmierć jego przodków?
Zapraszam do dyskusji.