Uważam, że najważniejszym wątkiem poruszonym w trzecim odcinku piątego sezonu “Gry o tron” jest przybycie Sansy do Winterfell – to właśnie na nim skupiłem się najbardziej. Ważne rzeczy miały również miejsce w Królewskiej Przystani i za Wąskim Morzem. Jeżeli chcecie wiedzieć na ich temat więcej, to zachęcam do przeczytania tekstu.

1. “Witaj w domu, lady Stark. Północ pamięta.”

Sansa Stark w rozmowie z Petyrem Baelishem dowiaduje się o faktycznym celu ich podróży, którym jest Winterfell. Boltonowie, którzy dokonali zdrady podczas Krwawych Godów, potrzebują silnego sojuszu, żeby umocnić swoją władzę na Północy. Wiele rodów będących wcześniej wasalami Starków nadal nie uznaje nowych zwierzchników, co ujawnia się podczas próby pobrania podatku od Cerwynów i kończy się na obdarciu ze skóry lorda rodu oraz jego rodziny przez Ramsaya. Roose Bolton jest świadomy, że jeśli pojawią się większe problemy, to Lannisterowie nie przyjdą im z pomocą. W związku z tym postanawia zawiązać przymierze z Petyrem, wydając swojego syna za Sansę Stark. Negatywne nastroje na Północy z pewnością zostaną stłumione, kiedy chorąży Boltonów dowiedzą się, że w Winterfell znowu jest osoba o nazwisku Stark.

905783_799732260076528_1327120274779881083_oŻycie bardzo mocno doświadczyło Sansę. Straciła ona rodziców i brata, była zmuszona poślubić Tyriona Lannistera, a teraz trafia w ręce Ramsaya. Z biegiem czasu nauczyła się jednak wiele od Petyra i zaczyna rozumieć, na czym polega gra. W spotkaniu z Roosem Boltonem, Grubą Waldą i Ramsayem powstrzymuje wszystkie negatywne emocje i chęć zemsty, a zamiast tego doskonale odgrywa rolę, jaką wyznaczył jej Littlefinger. Przybycie Sansy wzbudziło wyraźną zazdrość na twarzach kobiet, które są kochankami Ramsaya. W jednym z wywiadów Sophie Turner powiedziała, że odgrywaną przez nią postać czeka w 5. sezonie traumatyczne przeżycie. Z pewnością możemy spodziewać się więc, że będzie ona związana z synem Boltona, który może przysporzyć jej wiele bólu.

Petyr Baelish w rozmowie z nowym namiestnikiem Północy zostaje zapytany o motywy, dla których chce się sprzymierzyć. Littlefinger odpowiada, że kiedy ostatnio Północ i Dolina sprzymierzyły się, to obaliły największy ród, jaki panował w Westeros. Chodzi tu oczywiście o rebelię, w której Jon Arryn, Ned Stark i Robert Baratheon poprowadzili swoje armie i obalili rządy Targaryenów. Czy Petyr przywołał to wydarzenie wyłącznie jako argument, czy również jako sugestię do obalenia Lannisterów? Chęć dążenia do władzy Baelisha jest tak wielka, że Varys mówił o nim, że spaliłby on całe królestwo, by tylko móc zostać królem popiołów. Pamiętajmy, że to Littlefinger był starszym nad monetą w małej radzie i to on zadłużył królestwo. Być może zrobił to celowo, żeby osłabić w przyszłości pozycję Lannisterów?

W Winterfell przebywa Fetor (Theon Greyjoy), który wychowywał się z Sansą i z całą pewnością ją pamięta. Czy będzie ona osobą, która pomoże mu w odzyskaniu tożsamości? Theon zdradził jej brata i zajął Winterfell, więc może jednak będzie chciała się na nim zemścić?

2. Stolica

W Królewskiej Przystani dochodzi do ślubu Tommena Baratheona i Margaery Tyrell. Władza Cersei Lannister słabnie i musi ona być pokorna wobec nowej królowej. Jest świadoma, że sojusz z Tyrellami jest konieczny – są oni najprawdopodobniej największą siłą w Siedmiu Królestwach, a ich zapasy pozwolą na przetrzymanie nadchodzącej zimy. Cersei jest jednak strasznie zazdrosna o swojego syna. Możemy zobaczyć, jak powoli zarysowuje się konflikt na linii dwóch królowych. W pierwszym pojedynku zwycięża Margaery, ale Cersei na pewno nie zostawi tak tej sprawy.

Poznajemy Wielkiego Wróbla, który jest przywódcą fanatycznej grupy wyznawców Siedmiu. Członkowie grupy prowadzą życie w ubóstwie i są bardzo religijni. Dowiadują się o hipokryzji Wielkiego Septona, który odwiedza jeden z burdeli. Wróble postanawiają go za to ukarać, co sprawia, że Wielki Septon domaga się skazania ich przywódcy.

10986975_800339123349175_7655401522572534557_o

Cersei staje jednak po stronie Wróbli i wrzuca Wielkiego Septona do lochu w Czerwonej Twierdzy. Wiemy, że nie obstaje po stronie ubogich Wróbli z powodu nagłego nawrócenia religijnego, tylko z pewnością knuje jakąś nową intrygę.

Bardzo ciekawą sprawą są eksperymenty prowadzone przez Qyburna. Zajął się on rannym po walce z Oberynem Górą i widać, że jego praca przynosi efekty.

3. Nauka Aryi

Dom Czerni i Bieli okazuje się miejscem pełnym spokoju i ciszy. Mroczne pomieszczenia świątyni odwiedzają osoby, które szukają godnej śmierci. Cel pobytu Aryi Stark jest inny – chce ona zostać Człowiekiem Bez Twarzy. W tym celu pobiera ona nauki od mężczyzny, którego poznała jako Jaqen H’ghar. Lekcje w Domu Czerni i Bieli wyobrażała ona sobie jednak inaczej.

11156346_800338276682593_4178218010766918933_n

Na początku jej zadaniem jest sprzątanie komnat i mycie ciał zmarłych. Dowiaduje się, że żeby zrobić postępy w nauce i żeby wyznaczono jej bardziej ambitne zadania, musi pozbyć się wszystkich swoich rzeczy w celu utraty tożsamości Aryi Stark. Wszystkie ubrania wyrzuca bez wahania, ale największym dla niej problemem staje się pożegnanie się z  Igłą – mieczem, który podarował jej Jon Snow. Ostatecznie postanawia go schować w bezpiecznym i niewidocznym miejscu. Zostawienie za sobą całej przeszłości jest dla niej zbyt trudne, a Igła staje się metaforycznym mostem, po którym będzie mogła wrócić do tożsamości Aryi Stark.

4. Dalsza podróż Tyriona

Varys i Tyrion są coraz bliżej swojego celu, czyli Meereen. Docierają do Volantis – jednego z najpotężniejszych Wolnych Miast. Tyrion postanawia wyjść z wozu, bo twierdzi, że traci w nim zmysły. Odwiedza jeden z burdeli, gdzie próbuje się rozerwać. W zamtuzie przebywa wygnany przez Daenerys Jorah Mormont, który postanawia pojmać Karła. Ma być on dla niego kartą przetargową, która pozwoli z powrotem wkupić się w łaski Khaleesi. Czy rzeczywiście tak będzie?

5. Jon Snow obsadza stanowiska

Bękart z Północy ostatecznie odmawia Stannisowi Baratheonowi i postanawia zostać na Murze. Jako Lord Dowódca wyznacza braciom z Nocnej Straży role, jakie mają pełnić w Czarnym Zamku.

Bracia! Jak wiecie, należy nam się nowy dół na nieczystości. Wyznaczyliśmy kogoś, kto dopilnuje tego ważnego zadania. Brian. To robota w sam raz dla rudzielca.

Ser Allister Thorne zostaje Pierwszym Zwiadowcą, a Janosowi Slyntowi zostaje przydzielona Szara Warta. Były kapitan Złotych Płaszczy z Królewskiej Przystani odmawia wykonania rozkazu, przez co zostaje ścięty. Czy to dobra decyzja nowego Lorda Dowódcy?

Zapraszam do dyskusji.

zdjęcia HBO