W drugiej odsłonie 5. sezonu zobaczyliśmy kilka nowych postaci. Pojawił się książę Doran Martell z Dorne, kapitan jego gwardii Areo Hotah oraz młody Trystane Martell. Mieliśmy okazję zobaczyć również starego znajomego Aryi, który lubi zmieniać twarze oraz zaginione dziecko Daenerys, czyli smoka Drogona. Zachęcam do przeczytania artykułu.

1. Dom Czerni i Bieli

Drugi odcinek 5. sezonu “Gry o tron” zaczyna się od wątku Aryi Stark, której udało się dopłynąć do Braavos. W mieście znajduje się świątynia Boga o Wielu Twarzach, która została nazwana Domem Czerni i Bieli. Członkami świątyni są tajemniczy skrytobójcy, zwani Ludźmi bez Twarzy. W trakcie Wojny Pięciu Królów, kiedy Tywin Lannister stacjonował z armią w Harrenhal, a Arya była jego podczaszym, jeden z Ludzi bez Twarzy o imieniu Jaqen H’ghar pomógł młodej Starkównie w ucieczce z zamku, wręczył jej tajemniczą monetę, a następnie pożegnał się.

Jaqen-Hghar-2

Ich rozłąka nie trwała długo, ponieważ po przepłynięciu Wąskiego Morza Arya Stark ponownie spotyka swojego starego znajomego. Mężczyzna, którego poznaliśmy jako Jaqen, już wcześniej widział jej potencjał, dlatego też postanawia szkolić ją na jednego z Ludzi bez Twarzy.

Cersei, Walder Frey, Góra, Meryn Trant, valar morghulis.

Czy dzięki treningowi w Domu Czerni i Bieli modlitwa Aryi Stark w końcu zostanie spełniona?

2. Głodni zemsty Martellowie

Cersei otrzymuje przesyłkę, będącą jawną groźbą od Martellów, którzy obwiniają Lannisterów za śmierć Oberyna. W Dorne przebywa córka Cersei, Myrcella, która pojechała tam, żeby wyjść za księcia Trystane’a Martella. W sytuacji, w której córka Jaime’a jest w rękach członków rodu głodnego zemsty na Lannisterach, Królobójca postanawia wybrać się z Bronnem na południe, żeby zapewnić jej bezpieczeństwo.

Córkę Cersei chce w celach politycznych wykorzystać Ellaria Sand, ale nie pozwala jej na to poruszający się na wózku z powodu podagry książę Doran Martell.

doran

Czy będzie on na tyle silny, żeby powstrzymać ukochaną Oberyna i jej córki, zwane Żmijowymi Bękarcicami?

3. Mała rada

Cersei jako królowa regentka zwołuje posiedzenie małej rady, której aktualny skład przedstawia się w następujący sposób:

  • Starszy nad statkami – Mace Tyrell
  • Starszy nad monetą – Mace Tyrell
  • Starszy nad wojną – Kevan Lannister
  • Starszy nad szeptaczami – Qyburn
  • Wielki Maester – Pycelle

4. Przysięga Brienne

Głównym celem Brienne z Tarthu jest odnalezienie Sansy Stark. Przysięgła razem z Jaimem Lannisterem, że ją odnajdzie – za sprawą tej obietnicy żona Eddarda Starka uwolniła Królobójcę. Siedząc w karczmie z Podrickem, Brienne ma okazję zobaczyć córkę Catelyn w towarzystwie Littlefingera. Pomimo odmowy Sansy i wdania się w walkę z ludźmi Petyra nie zaprzestaje ona w próbie wypełnienia swojej przysięgi. Czy uda jej się uchronić Sansę przed planami Baelisha?

5. Rządy Daenerys 

Dla Khaleesi głównym problemem w rządzeniu Meereen stają się Synowie Harpii, którzy mordują jej ludzi i sprzeciwiają się jej władzy. Daario Naharis i Szary Robak przeszukują domy w celu znalezienia członków skrytobójczej grupy. Udaje im się zatrzymać jednego z nich. Pomimo że Daenerys postanawia zapewnić mu sprawiedliwy proces, członek jej rady o imieniu Mossador postanawia go zabić. Za to nieposłuszeństwo Matka Smoków skazuje Mossadora na śmierć. Wyrok zostaje wykonywany publicznie i wzbudza bardzo negatywne emocje. Po tym wydarzeniu Daenerys traci sympatię ludzi, którzy jeszcze niedawno nazywali ją “Mhysą”, czyli “Matką”.

6. Jon Snow 998. Lordem Dowódcą Nocnej Straży!

Podczas pobytu grupy z Nocnej Straży w Twierdzy Crastera ginie Jeor Mormont, 997. Lord Dowódca. Po zażegnaniu zagrożenia ze strony armii Mance’a Raydera, która została rozbita po szarży Stannisa, Nocna Straż miała w końcu czas na wybranie nowego przywódcy.

W wyborach wzięło udział trzech kandydatów. Jednym z nich był ser Denys Mallister, który spędził na Murze dziesięć ciężkich zim, w trakcie których niejednokrotnie udowadniał, że jest jednym z najlepszych zwiadowców Nocnej Straży. Janos Slynt, były dowódca Złotych Płaszczy w Królewskiej Przystani, którego Tyrion wysłał na Mur, zgłosił kandydaturę ser Allisera Thorne’a. Był on największym zagrożeniem dla zaproponowanej przez Sama kandydatury Jona Snowa, ale głos maestera Aemona zaważył, że to jednak bękart z Północy został wybrany na 998. Lorda Dowódcę Nocnej Straży.

12121212

Przed głosowaniem Stannis złożył Jonowi propozycję zostania lordem Winterfell, co oznaczałoby legitymizację jego pochodzenia, umożliwiając mu używanie nazwiska Jon Stark.

[poll id=”4″]