Po wielkim oczekiwaniu fanów rozpoczął się 5. sezon “Gry o tron”. W pierwszym odcinku zarysowują się dalsze losy naszych ulubionych bohaterów. Przed Daenerys pojawiają się trudności związane z rządzeniem miastem, Cersei i Jaime próbują otrząsnąć się po śmierci ojca, a Tyrion i Varys w Pentos planują podróż do Meereen. Jeżeli chcecie wiedzieć, kim są Synowie Harpii, dokąd zmierza Sansa lub kto będzie sprawiał problemy Cersei w 5. sezonie, przeczytajcie poniższy tekst.

1. Kim są Synowie Harpii?

synowie harpii

Synowie Harpii są członkami szlacheckich rodzin z Meereen, którzy bronią starego ładu w mieście i którym nie podoba się, że władzę sprawuje Daenerys. Przysięgli oni zamordować każdą osobę, która ma coś z nią wspólnego. Synowie Harpii ukrywają swoje twarze za złotymi maskami, mordują przede wszystkim nocą i przy każdej zbrodni zostawiają ten sam znak – harpię namalowaną krwią ofiary.

– Synowie Harpii (…) bazgrzą nocami po murach i podrzynają gardła uczciwym wyzwoleńcom, kiedy ci śpią. A gdy wzejdzie słońce, kryją się jak karaluchy.

Tajemniczy skrytobójcy współpracują w mieście z różnymi grupami – kooperacja z prostytutkami pomogła im w zabiciu jednego z Nieskalanych. Czy straże wystawione przez Daenerys powstrzymają ich przed kolejnymi morderstwami?

2. Wewnętrzna przemiana Lancela Lannistera

122
Podanie królowi Robertowi Baratheonowi wzmocnionego wina, co pośrednio doprowadziło do jego śmierci i romans z Cersei Lannister sprawiły, że młody Lancel poddał swoje życie duchowej refleksji. Stał się on członkiem grupy zwanej wróblami – zakonu, który poświęcony jest wierze w Siedmiu.

Zwierzchnikiem wróbli jest Wielki Wróbel, który jest jedną z kilku nowych postaci debiutujących w 5. sezonie “Gry o tron” i grany jest przez Jonathana Pryce`a.

The_High_Sparrow_promo_pic
Czy nawrócenie się Lancela i jego wyrzuty sumienia związane z toksyczną relacją z Cersei przysporzą królowej regentce problemów?

3. Pentos

Pentos jest jednym z dziewięciu Wolnych Miast, które jest położone najbliżej Królewskiej Przystani. Miasto to mieliśmy okazję zobaczyć w pierwszym sezonie “Gry o tron” – to właśnie tam początkowo przebywali Daenerys i Viserys Targaryenowie.

Illyrio_Pentos

W Pentos znajduje się pałac Illyria Mopatisa – najbliższego przyjaciela Varysa. To właśnie tam Pająk znalazł schronienie dla siebie i Tyriona. Razem rozmawiają o podróży do Meereen i tu pierwszy raz w serialu Varys pokazuje, że pragnie, żeby Targaryenowie wrócili do władzy – wyjawia Tyrionowi chce pomóc Daenerys w zdobyciu Żelaznego Tronu.

4. Dokąd Petyr Baelish chce wysłać Sansę?

sansałkie

Petyr w rozmowie ze Spiżowym Yohnem Roycem, jednym z Lordów Deklarantów z Doliny, okłamuje go i mówi, że wyrusza z Sansą do Paluchów: okolicy, w której się urodził. W rzeczywistości chce, żeby Sansa pojechała z nim na zachód do miejsca tak odległego, że nie dosięgnie jej tam nawet Cersei Lannister. Już w trailerach do 5. sezonu “Gry o tron” widać było ujęcia, w których Sansa przebywa Winterfell. Co Petyr zamierza osiągnąć wysyłając ją w ręce Ramsaya Boltona?

5. Młoda Cersei i Maggy Żaba

mce

Producenci serialu obiecali nam, że w 5. sezonie po raz pierwszy zobaczymy retrospekcje. Obietnicy tej dotrzymali, pokazując jedną z nich już w pierwszej scenie nowego sezonu. Młoda Cersei, którą odgrywa Nell Williams, odwiedza czarownicę Maggy Żabę w celu poznania swojej przyszłości. Jak myślicie, kto będzie przepowiedzianą królową, która zastąpi Cersei?

(Na temat przepowiedni Maggy napisaliśmy osobny artykuł, do którego przeczytania bardzo was zachęcam – znajdziecie go poniżej w sekcji “Przeczytaj również”)

6. Jon, Melisandre, Stannis i wolni ludzie

Po szarży Stannisa, która miała miejsce pod koniec 4. sezonu, Mance Rayder – przywódca dzikich i Król za Murem, stał się więźniem w Czarnym Zamku. Stannis mówi o ataku na Winterfell, ale do tego potrzebuje więcej ludzi. Składa Mance’owi propozycję, chcąc pozyskać siły dzikich, ale Król za Murem musiałby najpierw zrezygnować ze swojego tytułu i klęknąć. Nie zgadza się na to, ponieważ główną ideą, która przyświeca mu i dzikim jest wolność. Wolni ludzie nie klękają. Stannis wymierza okrutną sprawiedliwość, paląc Mance’a na stosie. Cierpienia starego przyjaciela skraca Jon, strzelając mu w pierś strzałą z łuku. Jaki los czeka dzikich po śmierci ich przywódcy?

Warto również zwrócić uwagę, że w pierwszym odcinku wyraźnie widać, że Melisandre interesuje się Jonem Snowem. Czy czerwona kapłanka będzie kolejną kobietą, z którą bękart złamie przysięgę?

jonałke
Zapraszam do dyskusji.


Wykorzystany w artykule cytat pochodzi z “Tańca ze Smokami” George’a R.R. Martina w przekładzie Michała Jakuszewskiego.