Z materiałów promujących trzeciego odcinka 6. sezonu wiemy, że w "Krzywoprzysiężcy" Ramsay otrzyma dar.

Opis 6×03 zapowiada nam:

Daenerys staje w obliczu przyszłości, a Bran – przeszłości. Tommen spotyka się z Wielkim Wróblem. Arya trenuje, aby zostać nikim. Varys znajduje rozwiązanie. Ramsay otrzymuje dar.

Zapowiedź “Krzywoprzysięzcy” pokazuje też, jak Umberowie przybywają do Winterfell i ich przywódca obiecuje Boltonowi pewien dar. A będzie nim…


umber

Na początek przypomnijmy, kim są Umberowie. Jest to jeden z ważniejszych rodów Północy, który ma siedzibę najbliżej Muru, w Ostatnim Domostwie.  O jego lordzie, Jonie Umberze, Ned Stark powiedział kiedyś, że nie zna bardziej nieustraszonego człowieka. Greatjona cechuje nie tylko wielka postura, ale i wielki duch.

Zarówno w serialu jak i w sadze poznajemy go w chwili, kiedy Robb zwołuje chorążych do Winterfell. Doświadczony i hardy lord sprawdza, czy syn Eddarda Starka jest prawdziwym przywódcą, wartym lojalności i stanowcznym. Posuwa się nawet do groźby, że zabierze swoje siły z powrotem, jeśli Robb nie da mu miejsca w przedniej straży. Wówczas Stark zapowiada, że po wygranej wojnie zapuka do jego drzwi, wyciągnie go z domu i powiesi za zdradę. Jon chce zaatakować Robba, jednak wtedy Szary Wicher w dwóch skokach pokonuje dzielącą ich odległość i odgryza Umberowi palce lewej dłoni. Okaleczony Greatjon wybucha śmiechem.

Kiedy Hallis Mollen próbował go uspokoić, Greatjon przewrócił go na podłogę, wywrócił stół kopniakiem i wyciągnął największy i najbrzydszy miecz, jaki Bran kiedykolwiek widział. Siedzący dookoła jego synowie, bracia i zbrojni skoczyli na nogi, sięgając po broń.

Wtedy Robb tylko cicho coś powiedział i w mgnieniu oka lord Umber leżał na plecach, jego miecz trzy stopy dalej, a z jego dłoni, tam gdzie Szary Wicher odgryzł dwa palce, płynęła krew.

– Pan ojciec uczył mnie zawsze, że należy karać śmiercią tego, kto wyciągnie miecz przeciwko swojemu lordowi. – powiedział Robb – Ale ja myślę, że ty chciałeś tylko pokroić moje mięso. 

Bran o mało nie zwymiotował, patrząc na Greatjona, który próbował się podnieść, ssąc okaleczoną dłoń… lecz olbrzym zupełnie niespodziewanie roześmiał się.

– Twoje mięso – ryknął – jest cholernie twarde.

 

gret

Od tamtego czasu staje się  najzagorzalszym stronnikiem Robba, wielkim orędownikiem króla Północy i wiernie mu służy – aż do Krwawych Godów. Tam w sadze zostaje pojmany i jest przetrzymywany przez Freyów w Bliźniakach jako więzień, co ma zapewnić Boltonom wymuszone poparcie rodu Umberów. Najstarszy syn lorda, zwany Smalljonem, zostaje z kolei zabity podczas owej uczty weselnej. Twórcy serialu postąpili z postaciami nieco inaczej – Greatjon nie jest obecny na Krwawych Godach i nie wiemy co się z nim teraz dzieje, a właśnie Smalljon jest prawdopodobnie tym Umberem, który przywozi Ramsayowi dar. Umberowie z sagi od wieków są lojalni wobec Starków i darzą przyjaźnią Nocną Straż, a nienawidzą dzikich, jako że niejedna kobieta z tej rodziny została porwana za Mur.


Co zatem będzie podarunkiem dla Ramsaya?

Stannis Baratheon

Oficjalnie martwy król ma już nigdy nie powrócić do serialu. Jednak jest to wersja producentów, którzy to samo mówili w kwestii Jona. Scena w której Brienne zamachuje się mieczem na Baratheona, została ukazana w sposób, który nie wyklucza, że wbiła ostrze w drzewo. Zemsta ją napędzała, jednak jej rycerska natura mogłaby kazać jej oszczędzić kogoś bezbronnego. Tymczasem odcinek nosi tytuł “Krzywoprzysiężca”, a pojawienie się żywego Stannisa świadczyłoby o złamaniu przysięgi przez Brienne. W odcinku “Dom” Roose Bolton wspomina o tym, że nagrodziliby zabójcę Baratheona – przyprowadzenie jeńca jest jeszcze większą zasługą. Gdyby Stannis miał powrócić, to najlepsza okazja na jego pojawienie się.

st

Dodatkowo internauci stworzyli teorię o tym, że jedna z twarzy widocznych w tle drugiego zwiastuna 6. sezonu, należy właśnie do króla.

stannis


Rickon Stark

Najmłodszego Starka widzieliśmy po raz ostatni, kiedy Bran odesłał go wraz z Oshą do Ostatniego Domostwa. Rickon pozostawał pod opieką Umberów od długiego czasu, bezpieczny u oddanych chorążych. Natalia Tena (Osha) i Art Parkinson zostali zauważeni w ubiegłym roku na planie w Belfaście.

rickon

Maisie Williams potwierdza powrót swojego serialowego brata. W rozmowie z BBC Radio 1 na pytanie o to, czy o nim usłyszymy w tym sezonie, bardzo jednoznacznie odpowiada:

Tak.

Rickon nie pojawia się w zwiastunach, co może wskazywać, że twórcy chcą go pokazać w okolicznościach, które zaskoczą widzów. Chłopiec byłby ogromnym zagrożeniem dla Ramsaya, a widzieliśmy, co Bolton zrobił z własną rodziną dla uzyskania pozycji namiestnika Północy. Gdyby Smalljon zdecydował się oddać Starka w jego ręce, to byłby niemal pewny wyrok tortur i śmierci. Rickon w najlepszym przypadku pozostałby nienaruszony, aby wykorzystać go przeciw Sansie, może też zechcieć zaszantażować Jona, który dowodzi Nocną Strażą.

Z drugiej strony Jon Umber, w sadze niewiele ustępujący ojcu, może mieć przeciw Boltonowi jakiś plan.

Niektórzy biorą pod uwagę również, że darem może być schwytany Theon. Ten jednak teraz chce odłączyć się od Sansy i wrócić na Żelazne Wyspy, a ponowne tortury u Ramsaya stanowiłyby już pewne nadużycie fabularne.

Jak sądzicie, co otrzyma lord Bolton?

zdjęcia: HBO