Theon Greyjoy

Najmłodszy syn Lorda Balona Greyjoya, władcy Żelaznych Wysp. Od małego dorastał w Winterfell pod okiem Starków, z którymi utrzymywał dobre stosunki.

Theon urodził się na Pyke. Jest czwartym dzieckiem Balon'a i Alannys Greyjoy obok Rodrika, Marona i Yary.

Dwaj bracia Theona zginęli podczas rebelii rozpoczętej przez ich ojca. Balon Greyjoy został zmiażdżony przez wojska Roberta Baratheona i Eddarda Starka i był zmuszony się poddać. Pozwolono mu zachować pozycję Lorda Żelaznych Wysp pod warunkiem, że odda swojego ostatniego syna Theona, jako zakładnika do Winterfell.

Komentarze (21)

 • iwa27
  iwa27 07/03/2015 23:04
  On i Cate mogli by dla mnie być uśmierceni w pierwszej części. Nie lubię jego fałszywego usmiechu.
  • Mtih 13/03/2015 15:51
   On i Cat, mieli najgorszy los z całej sagi. Naprawdę bardzo kibicowałam, żeby wreszcie się poszczęściło szczególnie gdy był Fetorem. Cat też, kurde szkoda że ją ożywili tworząc tym samym jeszcze gorszy los, jakiś akt łaski dla Pani Kamienne Serce, bo aż żal patrzyć (no ale niech dalej wybija co gorszych z rodu Frey'ów)
   • Mneh 05/06/2015 12:39
    Czy możecie nie spojlerować, albo chociaż to oznaczać? -.-
    Wyobraź sobie, że są ludzie, którzy nie przeczytali wszystkich książek...
 • Nati 30/04/2015 09:23
  Yara czy Asha?
  • KSI
   KSI 30/04/2015 10:16
   W kśiążce siostra Theona nazywa się Asha ,a w serialu zmienili jej imię na Yara
 • Baobhan-Sith 19/05/2015 17:51
  wg schematu umieszczonego na stronie (drzewo genealogiczne) Theon jest sam swoim ojcem ...
 • Sansa 31/05/2015 20:17
  Szkoda mi go ! To okropne so mu zrobił Ramsey
  • Bob 31/05/2015 20:42
   A to co on zrobił w Winterfell nie było okropne? Łupieżca i ofiara losu. Północ upomina się o zdrajców. Najpierw Theon, a lady Stoneheart zajmie się Freyami i Boltonami.
 • anon 31/07/2015 08:40
  Czy tylko ja uważam, że twórcy serialu wybrali aktora i dali mu rolę kompletnie nie pod Theona? Theon z książek z początku był przystojnym, uśmiechniętym i grającym pewnego siebie fircykiem - i tym bolesniejsza była jego przemiana w Fetora, że widać było, jak Ramsay go musiał ciężko wymęczyć, by się załamał i odrzucił dumę, której tak rozpaczliwie bronił (m. in. z jej powodu zaszturmował Winterfell i trzymał się go jak tonący brzytwy). W serialu mamy natomiast od samego początku takiego pół-fetora, wypłoszowatego tchórza bez charakteru, który nawet nie próbuje być twardy. Jest za to bardziej podatny na wpływy i skłonny służyć - Robbowi, ojcu czy komu bądź.
  • Klara 31/07/2015 10:28
   A ja uważam, że gra Alfiego Allena jest super! Jest przystojny, ale w mniej oczywisty spsób niż np. gładcy Kit Harington czy Rob Stark/Richard Madden.
   Od początki wzbudza ciekawe emocje - wszędzie nie do końca jest na swoim miejscu: w Winterfell czasem traktowany na równi ze Starkami, innym razem wypominano mu rebelię ojca i ubliżano. Po powrocie na Wyspy jego rodzony ojciec potraktował go strasznie.
   I to wszystko widać w grze Allena - ta ambiwalencja charakteru. Gra człowieka od początku nadłamanego przez fatum, ktory przy większej liczbie dobrych doradców-mentorów mógł wyrosnąć na szlachetnego i walecznego rycerza Westeros.
   W alternatywnej wersji - skoro nigdzie nie byl do końca na swoim miejscu, ani w Winterfell, ani na Wyspach, mógł założyć własny ród (jesli byłby wierny Robowi, a ten by wygrał rebelię na pólnocy i dał mu w przyszłości jakiś zamek).
   Co o tym sądzicie?
  • ... 31/07/2015 10:43
   "Jest za to bardziej podatny na wpływy i skłonny służyć – Robbowi, ojcu czy komu bądź"

   Tak wyglądało społeczeństwo feudalne - wszyscy służuli takiemu czy innemu lordowi, a lord królowi.
   Theon był wychowankiem lorda Winterfell, otrzymał tę samą edukację, co jego synowie.
   Robowi zaczął służyć jak ten został lordem Winterfell i królem Północy - nie dowodzi to slabości charakteru Theona.
   Zabił z łuku dzikiego w obronie Brana, bral udział w bitwach Roba, mógl się wyrobić.
   Szkoda chłopaka, napotkał na kiepskich doradców w życiu (takich jak Balon G.).
   • anon 31/07/2015 14:24
    Nie mówię, że gra aktorska Allena jest słaba - po prostu nie oddaje książkowego Theona. Postać serialowego Theona niby tak samo jak książkowego pragnie akceptacji i przynależności - jednak od początku nie jest pewna siebie, nie towarzyszy jej stale drwiący uśmiech, nie jest arogancka. Brakuje mi tego. W upokorzeniu książkowego Theona urzekające jest to złamanie wszystkich wspaniałych iluzji, które o sobie żywił - wpierw przez ojca, kiedy to dumny Theon przybywa do Pyke i od początku jest gnojony za coś, co brał za swój atut (wygląd i strój), potem gdy w Winterfell nosi brzydką koronę i stara się robić dobrą minę do złej gry, w końcu pod koniec, gdy musi stawiać absurdalne warunki lordom mającym setki razy więcej ludzi niż on, w środku umierając ze strachu.

    Książkowy Theon nie chce "po prostu" uznania ze strony ojca czy też Robba, jak jego potulny serialowy odpowiednik. Chce się widzieć jako bohatera, jako niepokonanego wojownika z Żelaznych Wysp - i tym więcej współczucia do niego mam, że widać, że jest po prostu za młody i za głupi, żeby to osiągnąć. Mimo to nie dopuszcza tej myśli do siebie, i systematycznie strzela sobie w stopy, aż do samego konca, gdy jest już za późno.
 • Dawid Forrester 27/10/2015 20:31
  W Tańcach ze smokami rozdziały o Theonie (fetorze) są moje ulubione.najlepszy był rozdział kiedy uratował Pool
  • ... 08/11/2015 18:02
   a w serialu fajna scena - uratowanie Sansy przed kalectwem i ucieczka z Winterfell, brawo Theon! zobaczymy, czy przestaniesz już być Fetorem;
   mam nadzieję, że Sansa wykastruje Ramsaya, a Theon go potem oskóruje ;)
   na koniec Jon Snow może go ściąć
 • Jaqb 09/12/2015 17:05
  W 6 sezonie dołączy do nieskalanych jako ze przez ostatnie lata doświadczył duszenia szczeniaków i zabijania dzieci a.największy jak i teraz najmniejszy argument trzyma w spodniach :-D
  • Areo Hotah 05/01/2016 12:51
   W książce nie wiadomo do końca czy pozbawiono go męskości.
 • Anonim 27/02/2016 23:04
  http://content.hardcorowo.pl/8QmAYMJQS41X/1.jpg xD
 • kylo67
  kylo67 02/03/2016 11:59
  pedalski wąsik, ciotowate rude włosy ale...... nie ma kutasa
 • Euron "zwycięskie oko" Greyjoy 01/05/2016 14:37
  Greyjoy to mój ulubiony ród. Według mnie najlepsza rodzinka. Jedynie Balon mi się nie podoba, zwłaszcza jego upór. Theona, Eurona, Victariona uważam za niesamowicie napisane postacie. Theon jest zresztą moim ulubionym bohaterem. Nieważne, czy jest uśmiechniętym fircykiem, czy złamanym fetorem, czy też podnoszącym się z kolan człowiekiem po przejściach. Żadna postać PLiO tyle nie wycierpiała co on i jestem pewien, że przez te cierpienie stanie się naprawdę żelaznym człowiekiem.
 • Anonim 21/07/2016 19:42
  Jedna z mojch najbardziej znienawidzonych postaci. Od samego początku kiedy zobaczyłam Theona w 1 sezonie od razu mi się nie spodobał, od razu wydał mi się fałszywy i tak z czasem się to potwierdziło. Theon to fałszywa menda jest, jest też zdrajcom, zdradził Robba, zdradził Starków, zdobył Winterfell i dopuścił się tam strasznych czynów. Spotkał go za to odpowiedni los w ogóle nie jest mi go żal, cieszy mnie bardzo los jaki zgotował mu Ramsay żałuje tylko że go nie zdołał zabić i Theon sobie dalej żyje stanowczo za długo.
 • pela 18/03/2018 18:44
  gamoń sam nie wiedział za kim się opowiedzieć . . . . . .a w decyzjach nie miał jaj . . .. jak je miał

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeśli planujesz dodać komentarz zawierający spoilery, użyj tagów (spoiler) treść (/spoiler)