“Uczta dla wron” jest uważana przez wielu fanów za najnudniejszy tom “Pieśni Lodu i Ognia”. Jednak to właśnie w tej książce znajduje się coś, co odkrywa przed nam przeszłość i rzutuje na przyszłość Cersei Lannister.

Cersei jako młoda dziewczyna postanowiła wybrać się do miejscowej czarownicy. Pochodząca ze wschodu wiedźma tytułowała się maegi, ale wszyscy mówili na nią Maggy Żaba. Maegi potrafiła leczyć, rzucać klątwy i miłosne czary. Połowa Lannisportu zaopatrywała się u niej w amulety i eliksiry. Jednak słodkiej Cersei i jej przyjaciółkom zależało na wróżbie.

Cersei, gruba Jeyne Farman i ładna, choć piegowata Melara Hetherspoon pewnej nocy udały się do namiotu wiedźmy. Przepowiedni doczekały jednak tylko dwie z dziewcząt, gdyż strachliwa Jeyne uciekła na widok staruchy.

Maggy przepowiadała przyszłość z krwi, a według Qyburna:

– Magia krwi jest najmroczniejszą postacią czarów. Niektórzy powiadają, że również najpotężniejszą.

Czarownica nacięła sztyletem kciuki Cersei i Melary, a następnie wyssała z palców krew. Dziewczęta mogły teraz zadać po trzy pytania. Melara bardzo chciała wiedzieć, czy wyjdzie za Jaime’a, jednak maegi wywróżyła jej śmierć. Śmierć, która nadeszła szybko, bo jeszcze tej samej nocy dziewczyna wpadła do studni i utopiła się. Fani spekulują, że to sama Cersei, wściekła i zazdrosna o Jaime’a, zamordowała przyjaciółkę, czego może dowodzić fakt, iż wiedźma powiedziała, że śmierć Melary jest z nią tutaj, w tym miejscu, zaś sama Lwica wspomina wiele lat później, że jej przyjaciółka krzyczała, gdy wpadła do studni.

Magia krwi zadziałała i przepowiednia spełniła się. Co zatem usłyszała Cersei?

Lord Tywin Lannister obiecał córce ożenek z Rhaegarem Targaryenem, więc pierwsze pytanie młodej Lwicy dotyczyło właśnie jej przyszłości z wymarzonym księciem.

– Kiedy wyjdę za księcia? – zapytała.
– Nigdy. Wyjdziesz za króla.
Zdziwiona dziewczynka zmarszczyła czoło. Przez długie lata uważała, że te słowa znaczyły, iż poślubi Rhaegara dopiero po śmierci jego ojca, Aerysa.
– Ale będę królową? – zapytała jej młodsza wersja.
– Tak. – W żółtych oczach Maggy pojawił się błysk złośliwości. – Królową będziesz… dopóki nie nadejdzie inna, młodsza i piękniejsza, która cię obali i odbierze ci wszystko, co dla ciebie drogie.
– Jeśli spróbuje, każę mojemu bratu ją zabić.
Była jednak upartym dzieckiem i nawet w owej chwili nie chciała się zatrzymać. Zostało jej jeszcze jedno pytanie, jedna szansa ujrzenia przyszłego życia.
– Czy król i ja będziemy mieli dzieci? – zapytała.
– Och, tak. Szesnaścioro dla niego, troje dla ciebie.
Cersei nie widziała w tym sensu. Czuła w skaleczonym kciuku pulsujący ból, a jej krew skapywała na dywan. „Jak to możliwe?” – chciała zapytać, ale nie miała już więcej pytań.
Jednakże starucha jeszcze z nią nie skończyła.
– Złote będą ich korony i złote ich całuny – rzekła. – A kiedy już utoniesz we łzach, valonqar zaciśnie dłonie na twojej białej szyi i wyciśnie z ciebie życie.

Jak wiemy, Cersei faktycznie została królową, poślubiając Roberta Baratheona. Maegi trafnie też przepowiedziała ilość dzieci królewskiej pary. Cersei urodziła trójkę – Joffreya, Myrcellę i Tommena. A Robert spłodził szesnaścioro bękartów. Przepowiednia zaczęła się spełniać, a królowa zapałała obsesyjną chęcią jej udaremnienia.

Bezpieczeństwo złotowłosych dzieci Lwicy znalazło się na pierwszym planie. Jednak Joffrey, koronowany na króla po śmierci Roberta, zmarł na swoim weselu. Czy w takim razie słodki i niewinny Tommen będzie następny w kolejce do okrycia pogrzebowym całunem? Wszystko na to wskazuje, gdyż proroctwo jasno sugeruje, że wszystkie dzieci Cersei założą koronę i wszystkie zginą przed nią.

A co z „młodszą i piękniejszą” królową? Tutaj fani wymieniają Daenerys Targaryen, Sansę Stark, Arianne Martell, a nawet Jeyne Westerling. Jednak najbardziej prawdopodobną kandydatką, którą typuje również sama Cersei, jest Margaery Tyrell. Różyczka jest piękna, poprzez małżeństwo z Joffem została królową i tym samym poniekąd odebrała Cersei syna.

Został tajemniczy valonqar. Słowo to w jezyku valyriańskim oznacza małego (młodszego) brata. Pierwsza myśl to oczywiście Tyrion. Cala nienawiść Cersei do brata ma właśnie podłoże w przepowiedni Maggy Żaby. Królowa obawia się o swoje życie i wini Tyriona o całe zło, które ją spotyka. W tym paranoicznym myśleniu ucieka jej fakt, że Jaime też jest od niej młodszy – nawet jeśli tylko o kilka minut. A wszyscy ci, którzy przeczytali dostępne tomy sagi, mogą potwierdzić, że Królobójca ostatnimi czasy nie pała już wielką miłością do swojej słodkiej siostry.

Zapraszam do dyskusji


Autor: Ola Trybek

1. Teoria została stworzona przez fandom/fanów PLiO.

2. Pomimo tego, że jestem autorką tekstu, niekoniecznie muszę utożsamiać się z jego przesłaniem/treścią.

3. Wszelkie cytaty pochodzą z „Uczty dla wron” George’a R. R. Martina w przekładzie Michała Jakuszewskiego.