Celtigar

 • Siedziba rodu:
  Szczypcowa Wyspa
 • Herb:
  Czerwone kraby na białym tle

Ród Celtigarów ma swoją siedzibę na Szczypcowej Wyspie na Wąskim Morzu, leżącej niedaleko Smoczej Skały, której są wasalami. Według pogłosek w skarbcu Celtigarów znajdują się niezmierzone bogactwa.

Celtigarowie szczycą się rodowodem sięgających zamierzchłych czasów i krwią Valyrii płynącą w ich żyłach. Jeszcze podczas rządów Aegona I Targaryena lord Crispian Celtigar został mianowany starszym nad monetą w królewskiej radzie. Natomiast podczas Tańca ze Smokami lord Bartimos Celtigar zasiadał w czarnej radzie królowej Rhaenyry Targaryen.

Podczas Wojny Pięciu Królów Celtigarowie, dowodzeni przez głowę rodu - lorda Ardriana Celtigara - przyłączają się do Stannisa Baratheona. Podczas bitwy nad Czarnym Nurtem lord Ardrian trafia do niewoli, a następnie składa przysięgę wierności Joffreyowi Baratheonowi i pozostaje w stolicy. Ser Axell Florent namawia Stannisa do złupienia Szczypcowej Wyspy w odwecie za zdradę lorda Ardriana, lecz Davos odwodzi króla od tego zamiaru.

Komentarze (4)

 • Stannis II Baratheon
  Stannis II Baratheon 24/12/2015 08:43
  Herb nie przywodzi jakichś specjalnych skojarzeń z Valyrią. Pamiętam, że Celtigarowie mieli mieć podobno topór z valyriańskiej stali.
 • Areo Hotah 30/12/2015 20:15
  Właściwie to jak miałby wyglądać "valyriański herb"? Velaryonowie mają trytona, Targaryenowie smoka a Celtigarowie kraby, byłoby nudno gdyby wszyscy mieli smoka
  • Horn 03/10/2016 09:35
   Velaryonowie za herb obrali sobie konika morskiego tryton jest zaś herbem rodu Manderlych z białego portu wcześniej zaś z Reach, z tych stron zresztą pochodzi tytuł " Wielkich marszałków Manderu " którego używają do dzisiaj. Smoczy lordowie w dawnej Valyri nie posiadali żadnych herbów wystarczały im nazwiska . Herby to czysto Westerroski wynalazek jeszcze z czasów przed przybyciem Andalów. Po za tym Aegon I wymyślił swój herb tylko po to by lordowie Westerros łatwiej go zaakceptowali . Celtigarowie osiedlili się na Szczypcowej Wyspie z tond ich herb. Tylko Targaryenowie byli arystokracją Valyriańską aczkolwiek stanowili pomniejszy ród , co do Velaryonów i Celtigarów to byli zwykłymi kupcami którzy osiedli u wybrzeży Westerros jeszcze przed zagładą Valyri.
 • Anonim 02/08/2016 13:17
  Jakie jest zawołanie?

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeśli planujesz dodać komentarz zawierający spoilery, użyj tagów (spoiler) treść (/spoiler)