Tully

"Rodzina, Obowiązek, Honor"

Informacje

Ziemie:Dorzecze (Riverlands)
Siedziba rodu:Riverrun
Dewiza:
Rodzina, Obowiązek, Honor | polski
Family, Duty, Honor | angielski
Herb:Skaczący pstrąg, srebrny na polu pokrytym czerwono-niebieskimi falami
Zaprzysiężone rody
  • Frey
  • Blackwood
  • Darry
  • Bracken
  • Mallister
  • Mooton
  • Piper

Opis

Ród Tullych jest jednym z siedmiu wielkich rodów Westeros. Lord Hoster Tully rządzi Dorzeczem z siedziby swojego rodu - Riverrun.

Ród ten jest starym szlacheckim rodem pochodzącym jeszcze z czasów Ery Herosów, od Pierwszych Ludzi. Ser Edmure Tully i jego synowie byli sprzymierzeńcami Króla Rzek i Wzgórz - Tristifara IV Mudda, jednak po jego śmierci rodzina Tullych ugięła się przed andalskim zdobywcą - Armisteadem Vancem. Syn Edmure'a - Axel Tully, otrzymał ziemie na skrzyżowaniu rzek Czerwonych Wideł oraz Tumblestone i właśnie tam zbudował Riverrun.

W przeciwieństwie do innych wielkich rodów ród Tullych nigdy nie rządził jako królowie, jednak przez tysiąc lat służyli jako dzielni wasale. Często bronili Tridentu przed królami Skały. Lord Elson Tylly zginął popierając lorda Rodericka Blackwooda przeciwko królowi Humfeyowi I Teague'owi. Lord Tommen Tully nadaremnie poparł lady Agnes Blackwood przeciwko królowi Harwynowi Hoare'owi, wtedy też bękarci syn Tommena - Samwell Rivers, zginął pod Tumblestone.

Ród umocnił swoją pozycję podczas Podboju Aegona, kiedy to lord Edmyn Tully poprowadził zbuntowanych lordów Dorzecza, którzy uciekli od króla Harrena Czarnego i razem dołączyli do Aegona Zdobywcy. Po spaleniu Harrenhall Edmure awansował na Lorda Dorzecza i od tamtej pory ród Tullych rządzi ową krainą. Córka Edmyna wyszła za mąż za lorda Quentona Qoherysa z Harrenhal, a sam Edmyn służył przez dwa lata lata jako namiestnik króla Aegona I. Król Aerys I Targaryen polegał na wierności Tullych podczas rebelii Harrena Czerwonego. Król Maegar I Targaryen został poparty przez Tullych i Harrowayów przeciwko księciu Aegonowi Targaryenowi w bitwie pod Okiem Boga. W późniejszych czasach rodzina Tullych poparła księcia Jaeharysa Targaryena przeciwko Maegarowi.

Podczas Tańca ze Smokami rodzinna Tullych rządziła w imieniu niezgodnych lordów Dorzecza. Wiekowy już lord Glover Tully chciał poprzeć Zielonych, jednak jego wnuk Elmo Tully oraz prawnuk Kermit Tully poparli Czarnych. Kermit pokonał lorda Borosa Baratheona w bitwie pod królewskim traktem.

Podczas rebelii Blackfyre'ów ród Tullych pozostał wierny Targaryenom. Lord Medgar Tully brał udział w turnieju w Ashford, jednak już w pierwszym pojedynku został pokonany przez ser Humfreya Hardynga.

Drzewo rodu