Umber

 • Siedziba rodu:
  Ostatnie Domostwo
 • Herb:
  Ryczący olbrzym

Ród z siedzibą w Ostatnim Domostwie na Północy, zaprzysiężony i lojalny Starkom z Winterfell. Głową rodu jest lord Jon Umber, zwany Greatjonem. Umberowie są zaprawionymi w bojach wojownikami, władającymi ziemiami położonymi nad Zatoką Fok na południe od Nowego Daru i na zachód aż do królewskiego traktu, który wyznacza granicę ziem Umberów na przestrzeni trzystu mil.

Za czasów Pierwszych Ludzi Umberowie rządzili północnymi ziemiami jako królowie. Z biegiem czasu stali się jednak wasalami Starków, którzy obwoływali się niegdyś Królami Zimy.

Bliskość Muru sprawia, że ziemie Umberów często stają się przedmiotem ataków dzikich; siły zbrojne rodu były też często wzywane przez Starków do odpierania wrogów zza Muru. Ród jest też częściowo owiany złą sławą - według niektórych podań Nocny Król - Lord Dowódca Nocnej straży, który legł z Inną i zwrócił się przeciwko Północy - wywodził się z rodu Umberów. Plotki głoszą również, że mimo zakazania takich praktyk Umberowie nadal wykorzystują prawo pierwszej nocy wobec kobiet mających wyjść za mąż.

Podczas rebelii Roberta Baratheona Umberowie wyruszyli wraz z siłami Eddarda Starka na południe. Podczas bitwy pod Tridentem Mors Umber - wuj lorda Jona - stracił swoich dwóch synów. Z kolei po aresztowaniu Eddarda w Królewskiej Przystani i wybuchu Wojny Pięciu Królów Umberowie przystępują do konfliktu po stronie Robba Starka, obwołując go ostatecznie Królem na Północy. Siły dowodzone przez Greatjona biorą udział w szeregu bitew z wojskami Lannisterów, lecz większość z nich zostaje wyrżnięta podczas Krwawych Godów, lord Umber dostaje się do niewoli, a jego syn Smalljon zostaje zamordowany. Po tym fakcie władzę w Ostatnim Domostwie przejmuje Mors Umber.

Po Krwawych Godach wśród sił Umberów następuje podział - lord Hother prowadzi część sił, by wspomóc działania Boltonów, z kolei Mors Umber dołącza do Stannisa Baratheona.

Komentarze (4)

 • zwiadowca 20/07/2015 15:48
  Ostatnie Domostwo jest siedzibą Umberów, powyżej napisane jest że ziemie rodu znajdują się na zachód od królewskiego traktu i południe od muru, na mapie jest ono jednak zaznaczone na wschód o traktu, jak to możliwe?
  • przedrzeźniacz z ukrycia 26/04/2016 13:57
   "od Nowego Daru na zachód aż do królewskiego traktu" AŻ DO czyli jeżeli na zachód od ziem umberów jest trakt to znaczy że ostatnie domostwo leży na wschód od traktu. Nie ma błędu czytaj uważnie :-)
 • Dragon94331
  Dragon94331 21/02/2016 23:11
  Powinno się zmienić Hother Kurwistrach dołączył do Ramseya Snowa tylko dlatego że Freyowie mają Greatjona
 • Bartek 16/09/2017 21:08
  Z inną pokładał się Stark ,jak mówiła opiekunka dzieci Starków prawdo podobnie składał ofiary innym jak Craster

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeśli planujesz dodać komentarz zawierający spoilery, użyj tagów (spoiler) treść (/spoiler)

Odliczamy

Premiera finałowego sezonu

dni
godz
min
sek

Świat