Mamy opis, mamy zdjęcia, mamy zwiastun (a nawet dwa), więc czas rozpocząć cotygodniową analizę i spekulacje.

Zaczynamy od najbardziej oczekiwanej sceny nadchodzącego odcinka. Oczekiwanej od bardzo dawna. Niektórzy czekali na nią już od pierwszego sezonu. Mianowicie, chodzi o pokazanie w serialu Casterly Rock. Co innego może być ważniejsze?

Ted_Nasmith_A_Song_of_Ice_and_Fire_Casterly_Rock

Casterly Rock, autor – Ted Nasmith

Casterly Rock to stolica Krain Zachodu i siedziba rodu Lannisterów. Forteca ta, zbudowana na kamiennym wzgórzu nad Morzem Zachodzącego Słońca, słynie z dwóch rzeczy – są pod nią duże zasoby złota i za czasów Lannisterów nigdy nie została zdobyta (polecam przeczytać legendę o Lannie Sprytnym). Wiemy, że Tyrion planuje zaatakować twierdzę, a zwiastuny jasno sugerują, że stanie się to w odcinku 7×03. Tylko jak uda mu się dokonać niemożliwego? Tu przychodzi z pomocą drugi trailer sezonu i wiedza książkowa. U podstawy wzgórza jest wiele wydrążonych przez morze jaskiń. Oddział Nieskalanych wpłynie przez jedną z nich do wnętrza skały, przejdzie przez kopalnie złota do zamku i otworzy bramy dla reszty armii. Bardzo ciekawi mnie, jak eunuchowie, walczący przede wszystkim bronią długą, poradzą sobie w korytarzach twierdzy. Na szczęście dla nich, opór obrońców nie powinien być duży, gdyż w zwiastunie odcinka widzimy prawdopodobną większość armii Lannisterów wyruszającą gdzieś. Ich celem będzie zapewne Wysogród (kolejna ważna forteca, której jeszcze w serialu nie widzieliśmy) lub sama Smocza Skała.

Screenshot_2017-07-28-21-12-41

Tymczasem w Królewskiej Przystani Jaime, jak podaje opis, “uczy się na błędach”. Najwyższy na to czas, biorąc pod uwagę zachowanie Cersei. Sytuacja między nią a bratem pogorszy się jeszcze bardziej przez triumfalny powrót Eurona do Czerwonej Twierdzy. Według opisu “Cersei odwzajemnia podarunek”. Podarunkiem są oczywiście jeńcy – Ellaria, Tyenne i Yara. A odwzajemnienie? Przytoczymy tutaj pewien znany cytat z Nawałnicy Mieczy:

Pierdoliła się z Lancelem, Osmundem Kettleblackiem, a całkiem możliwe, że również z Księżycowym Chłopcem.

Reakcja Jaime’a na “odwzajemnienie” jest łatwa do przewidzenia, chyba że wcześniej wyruszy na wyprawę wojenną. Osobiście myślę, że spełnienie się przepowiedni o valonqarze jest już blisko.

A skoro już o Cersei mowa, to trzeba przeanalizować tytuł odcinka. W Westeros mamy w tym momencie trzy królowe. Trzy, bo Sansa, podczas nieobecności Jona, pełni obowiązki Króla Północy. W kontekście Cersei, sprawiedliwość może dotyczyć wynagrodzenia Eurona za jego dar lub “wynagrodzenia” Ellarii za zamordowanie Myrcelli. U Sansy może odnosić się do jej zachowania wobec Littlefingera, który groźbami Snowa się zbytnio nie przejął i dalej będzie manipulował córką Catelyn. Jeśli chodzi o Daenerys, sprawiedliwość oznacza zapewne jej decyzję odnośnie pomocy Jonowi i jego miejsca w jej królestwie lub może dotyczyć losu Theona. Wprawdzie nie ma podstaw do wyciągania konsekwencji za jego ucieczkę ze statku w ostatnim odcinku, ale zdobycie Winterfell oraz uwięzienie i ściganie Brana i Rickona to już inna sprawa. Screenshot_2017-07-28-21-11-12Jeśli Snow spotka na Smoczej Skale Greyjoya, to na pewno będzie żądał od Daenerys kary dla niego. Można się zastanawiać, w jaki sposób Theonowi dryfującemu na desce uda się bezpiecznie dotrzeć na ląd, ale musimy pamiętać, że to serial, a w serialach często stosowane są uproszczenia. Podobnie było ostatnio z szarą łuszczycą i podobnie będzie ze zdobyciem nieosiągalnego Casterly Rock.

À propos choroby, w odcinku zobaczymy również Sama, który – po zapewne udanej próbie wyleczenia Joraha – zmierzy się z konsekwencjami niesubordynacji lub też uda mu się utrzymać swój czyn w sekrecie i dalej będzie kontynuował naukę. Możliwe, że podczas pracy w bibliotece natrafi na dokumenty potwierdzające prawdziwe pochodzenie Jona i wyśle list z informacją o tym znalezisku na Północ. Sam Snow oczywiście dalej nic nie będzie wiedział, gdyż akurat będzie na południu.

Na koniec wypada jeszcze wspomnieć o spotkaniu Daenerys z Jonem. Tak jak bardzo nieprzewidywalny był serial (i książki) na początku, tak teraz jest przewidywalny aż nadto, i oczywistym jest, że Matka Smoków zgodzi się użyczyć swoich dzieci oraz obsydianu w walce z Innymi w zamian za lojalność.