Jedną z najważniejszych bitew „Wichrów zimy” będzie z pewnością bitwa o Winterfell, czyli starcie wojsk pretendenta do Żelaznego Tronu Stannisa Baratheona z oddziałami nowego namiestnika Północy Roose’a Boltona. Od wyniku tej walki zależy nie tylko przyszłość całej Północy i rodu Starków, ale również los Muru, a w konsekwencji całego Westeros!

1. Siły

Po odbiciu Deepwood Motte z rąk żelaznych ludzi, Stannis Baratehon maszeruje na Winterfell, by je wyzwolić lub zginąć.

1476293

Jego armia to:

Siły ze Smoczej Skały – na Mur popłynęło 1500 żołnierzy, w większości Florentów, ale również Velaryonowie, Caronowie, ludzie z Reach i krain burzy. Po stratach odniesionych w bitwie pod Murem, w Deepwood Motte oraz podczas wyczerpującego marszu na Winterfell siły te stopniały do ok. 1000 – 1200 ludzi, w tym stracono niemal wszystkie rumaki bojowe. Dowódcy: ser Richard Horpe, ser Godrey Farring zwany Olbrzymobójcą, lord Robin Peasebury, ser Clayton Suggs, ser Corliss Penny.

Górskie klany – Wullowie, Liddle’owie, Norreyowie i Flintowie zwerbowani podczas marszu na Deepwood Motte, ok. 2000 – 3000 ludzi, w większości pieszych, tylko wodzowie i wielcy wojownicy dosiadają koni. Posiadane przez nich pancerze i uzbrojenie są w dużej mierze stare i zużyte. Dowódcy: Hugo Wull zwany Wiadrowym, Artos Flint, Morgan Liddle zwany Średnim Liddle’em, Brandon Norrey.

Pozostałe siły z Północy – Mormontowie, Gloverowie, resztki rozbitego oddziału Rodrika Cassela (m.in. Hornwoodowie, Cerewynowie, Tallhartowie, mieszkańcy Winterfell i zimowego miasta) oraz zwykli ludzie z północy – zagrodnicy, pasterze i rybacy. Dokładna liczba nieznana, choć wnioskując z listu Stannisa do Jona Snow, można przypuszcza, że jest ich około ok. 1000 – 1500. Dowódcy: Mormontami dowodzi Alysane Mormont, zwana Niedźwiedzicą; brak informacji o innych.

Karstarkowie – 400 włóczników, 40 łuczników i 12 rycerzy. Zgodnie z planem Roose’a Boltona i Arnolfa Karstarka, oddział ten miał zdradzić Stannisa w trakcie bitwy, tym samym niemal z pewnością doprowadzając do jego porażki. Dowódcy: kasztelan Karholdu Arnolf Karstark, jego syn Arthor i trzej wnukowie.


Spoiler z Wichrów Zimy!

Przybycie Theona Greyjoya wraz z fałszywą Aryą Stark  do obozu Stannisa pozwoliło królowi dowiedzieć się o planowanej zdradzie i zapobiec jej poprzez uwięzienie Karstarków. Dowodzeni przez nich ludzie również zostali uwięzieni, chociaż jest możliwe, że ostatecznie będą walczyć dla Stannisa.


Umberowie – oddział zielonych chłopaków i garść na wpół kalekich sierżantów, liczba nieznana, choć prawdopodobne, że jest ich ok. 400, podobnie jak w drugim oddziale Umberów, stacjonującym w Winterfell. Dowódca: kasztelan Ostatniego Domostwa Mors Umber, zwany Wronojadem.

Razem: ok. 4500 – 5500 ludzi, niemal wszyscy piesi. Armia, głównie ludzie z południa, poniosła znaczne straty wskutek forsownego marszu do Winterfell, szalejącej zamieci i wyczerpujących się zapasów. Lojalność niemal wszystkich oddziałów jest prawie pewna.

VS

W Winterfell stacjonuje popierany przez Żelazny Tron (co w tym momencie oznacza w praktyce Lannisterów i Tyrellów) Namiestnik Północy i lord Dreadfort, Roose Bolton.

house_bolton_by_juan026-d56cv42

Towarzyszą mu następujące siły:

Boltonowie – ok. 600 ludzi Ramsaya Boltona, w większości jazda, i dwie dziesiąte armii Robba Starka (mniej więcej 4000, w tym ok. 500 konnych) która wróciła na Północ pod dowództwem Roose’a – w większości ludzie z Dreadfort, reszta prawdopodobnie z Karholdu. Dowódcy: Namiestnik Północy Roose Bolton oraz lord Winterfell i Hornwood, Ramsay Bolton.

Freyowie – 1500 – 2000 ludzi (z czego 1000 – 1500 to „łucznicy, włócznicy, chłopi uzbrojeni w kosy i zaostrzone pale, wolni jeźdźcy i konni łucznicy”, a 500 to rycerze). Dowódcy: ser Hosteen Frey, głupi, lecz potężny rycerz oraz ser Aenys Frey – inteligentny dowódca.


Spoiler z Wichrów Zimy!

Wskutek wjechania konno w doły wykopane przed bramami Winterfell przez oddział Morsa Umbera, Aenys spada z konia i łamie kark. Dowództwo nad Freyami przechodzi w ręce ser Hosteena, co nie zwiastuje dla nich nic dobrego.


Manderly’owie – 300 ludzi, w tym 100 rycerzy. Oddział o wątpliwej lojalności ze względu na niemal otwartą wrogość lorda Białego Portu wobec Boltonów i Freyów. Dowódca: lord Wyman Manderly.

Umberowie – 400 starych mężczyzn, w tym 300 włóczników i 100 łuczników. Są w Winterfell jedynie dlatego, że Freyowie trzymają Greatjona jako zakładnika. Dowódca: kasztelan Ostatniego Domostwa Hother Umber, zwany Kurwistrachem.

Dustinowie – pospolite ruszenie z Barrowton. Biorąc pod uwagę, ze jest to jedno z nielicznych na Północy miasteczek, jest to siła raczej znacząca, choć niestety nie znamy żadnych liczb. Towarzyszą im również siły Stoutów, ich wasali. Dowódcy: lady Barbrey Dustin i lord Harwood Stout.

Ryswellowie – nieznana liczba żołnierzy ze Strumieniska. Dowódcy: lord Rodrik Ryswell i jego synowie – Roger, Rickard i Roose.

Locke’owie – nieznana liczba żołnierzy ze Starego Zamku. Prawdopodobnie sprzymierzeni z lordem Manderly’m. Dowódca: lord Ondrew Locke.

Flintowie z Wdowiej Strażnicy – nieznana liczba żołnierzy z Wdowiej Strażnicy. Prawdopodobnie sprzymierzeni z lordem Manderly’m.

Hornwoodowie, Cerwynowie, Tallhartowie, Flintowie z Palca Flinta, Slate’owie – nieznana liczba żołnierzy, choć prawdopodobnie niezbyt znacząca. Dowódcy nieznani, ze względu na straty poniesione w trakcie wojny.

Razem: ok. 6000 – 7000 ludzi, w tym co najmniej 1500 – 2000 to jazda. Zamkowe zapasy wciąż pozwalają wyżywić liczny zastęp, żołnierze są również dobrze uzbrojeni. Wierność wielu, w tym przede wszystkim Manderly’ch i Umberów, jest bardzo wątpliwa ze względu na Krwawe Gody, zorganizowane przez Freyów we współpracy z Boltonami.

2. Dotychczasowy przebieg bitwy

Siły Stannisa skupione są w wiosce między zamarzniętymi jeziorami, jedynie oddział Morsa Umbera stacjonuje naprzeciwko bram Winterfell. Wskutek walki między Freyami i Manderly’mi w zamku, Roose Bolton postanawia wysłać ich do walki, mając również na uwadze ograniczoną liczbę zapasów w twierdzy i chęć osłabienia, każdego potencjalnego przeciwnika, który mógłby zagrozić mu w przyszłości. Do bitwy mają ruszyć w trzech falach – najpierw ludzie Freyów potem Manderly’ch i Ramsaya. Daje to Stannisowi ogromną przewagę, ponieważ przewyższa liczebnie każdy nadciągający oddział, mało prawdopodobne wydaje się też, ze dojdzie do bezpośredniego ataku rycerzy z Białego Portu na jego siły.


Spoiler z Wichrów Zimy!

Stannis prawdopodobnie nie planuje opuszczać wioski, woląc zaczekać w niej na nadciągające wrogie siły. Być może chce wciągnąć przeciwników w pułapkę, zwabiając ich na zmarznięte jeziora, na których lód został już uszkodzony wieloma otworami do połowu ryb. Pękniecie pokrywy lodowej mogłoby zniszczyć wtedy znaczną cześć wrogich sił.


3. Niewiadome

Istnieje kilka niewiadomych, które z pewnością będą miały wpływ na wynik bitwy, a co do których nie posiadamy wielu informacji, bądź w ogóle pozostają one w sferze domysłów:

  • Pozostałe wojska Manderly’ch – W rozmowie z Davosem Seaworthem lord Białego Portu zaznaczał, że wciąż posiada najliczniejszą ciężką jazdę na Północy oraz nową flotę (co najmniej 23 galery wojenne, choć z niedoświadczonymi załogami). Do oddziałów Manderly’ch rekrutowano również każdego chłopca i mężczyznę zdolnego utrzymać włócznię. Gdzie są te wojska? Czy pod dowództwem Robetta Glovera zmierzają do Winterfell, by włączyć się do walki w odpowiednim momencie? Jaki ma plan lord Wyman Manderly? Opowie się po stronie Stannisa czy wykorzysta swoje siły, by pozbyć się zarówno jego, jak i Boltonów?
  • Ewentualny powrót Rickona Starka – Czy misja zlecona Davosowi Seaworthowi przez Wymana Manderly’ego zakończyła się sukcesem? Jeśli tak, to powrót najmłodszego syna Eddarda Starka oraz jego wilkora, Kudłacza, mógłby w jednej chwili zebrać niemal wszystkie północne siły pod jednym sztandarem, prawie na pewno przypieczętowując ostateczny koniec Boltonów i Freyów, a być może również Stannisa.
  • Słynny różowy list

Twój fałszywy król nie żyje, bękarcie. Rozbito go w siedmiodniowej bitwie razem z całym zastępem. Mam jego magiczny miecz. Powiedz jego czerwonej kurwie.

Przyjaciele twojego fałszywego króla nie żyją. Ich głowy zatknięto na murach Winterfell. Przybądź je zobaczyć, bękarcie. Twój fałszywy król kłamał i ty także. Powiedziałeś światu, że spaliłeś króla za Murem, ale wysłałeś go do Winterfell, by ukradł moją żonę.

Chcę ją odzyskać. Jeśli pragniesz dostać Mance’a Raydera, przybądź po niego. Zawiesiłem go w klatce, by cala północ mogła ujrzeć dowód twoich kłamstw. W klatce jest zimno, ale zrobiłem mu płaszcz ze skór sześciu kurew, które przybyły z nim do Winterfell.

Chcę dostać moją żonę. Chcę dostać królową fałszywego króla. Jego córkę i jego czerwoną wiedźmę. Chcę dostać jego dziką księżniczkę. Chcę dostać jego małego księcia, dziecko dzikiego. Chcę też mojego Fetora. Przyślij mi ich, bękarcie, a nie będę więcej niepokoił ciebie ani twoich czarnych wron. Jeśli ich zatrzymasz, wytnę twoje bękarcie serce i zjem je.

Podpis brzmiał:

Ramsay Bolton, Prawowity lord Winterfell

Czy zawarte w nim informacje są prawdziwe? Jeśli tak, znamy wynik nadchodzącej bitwy, czyli porażkę sił Stannisa i zwycięstwo Boltonów. Jeśli jednak potwierdzi się któraś z licznych teorii, a niemal każda zakłada, że autorem listu nie jest Ramsay Bolton, wynik starcia wciąż pozostaje zagadką.


Autor: Tomasz Brylant

Wykorzystany cytat pochodzi z “Tańca ze Smokami” George`a R.R. Martina