Jako że rok 2016 coraz bardziej przybliża nas do premiery "Wichrów zimy", postanowiliśmy zebrać wszystkie wieści, które pojawiały w ostatnich latach na temat nowego tomu "Pieśni" i przedstawić je w chronologicznej kolejności.


13 kwietnia 2011
George R.R. Martin praktycznie kończy “Taniec ze smokami” (wydawnictwo otrzymało manuskrypt dwa tygodnie później, 27 kwietnia). W jednym z wywiadów informuje, że “pisanie dwóch ostatnich tomów powinno pójść szybciej niż tego” (“Taniec ze smokami” został wydany sześć lat po “Uczcie dla wron”).

11 lipca 2011
W przeddzień wydania “Tańca ze smokami” autor stwierdza, że nie chce podawać już dat premier, mówiąc, że szósty tom “będzie, kiedy będzie”.

12 lipca 2011
Wydawnictwo Bantam Spectra wydaje w Stanach Zjednoczonych “Taniec ze smokami”. Fani masowo rzucają się na nowy tom; rozpoczyna się oczekiwanie na kolejny, zatytułowany “The Winds of Winter” (“Wichry zimy”).

28 grudnia 2011
Geoge R.R. Martin publikuje rozdział Theona Greyjoya z “Wichrów zimy”. Wcześniej informuje, że w tomie zostaną zawarte już napisane przez niego wcześniej rozdziały Sansy Stark, Aryi Stark, Arianne Martell i Aerona Greyjoya
http://westeros.pl/rozdzial-z-wichrow-zimy-theon-wersja-pl/

Grudzień 2011 – Styczeń 2012
Martin nieustannie podróżuje po konwentach i innych fanowskich wydarzeniach.

21 stycznia 2012
George R.R. Martin informuje, że wznawia pisanie “Wichrów zimy”.

Styczeń – kwiecień 2012
Martin wielokrotnie odczytuje rozdziały Victariona Greyjoya oraz Tyriona Lannistera na różnych konwentach, zjazdach i fanowskich imprezach.
http://westeros.pl/rozdzial-z-wichrow-zimy-tyrion-i-wersja-pl
http://westeros.pl/rozdzial-z-wichrow-zimy-victarion-wersja-pl

1 kwietnia 2012
Podczas jednego z wywiadów Martin potwierdza, że w szóstym tomie na pewno pojawią się Inni, a czytelnik zostanie zabrany “dalej na Północ niż w poprzednich tomach”.

26 kwietnia 2012
Podczas wywiadu dla serwisu EmpireOnline.com, zapytany o długość kolejnych książek, Martin potwierdza:

Będą to dwie olbrzymie książki, po 1500 stron manuskryptu, czyli jakieś 3000 normalnych stron. Jeśli za bardzo będę naciskany, to pamiętajcie, że zawarłem w materiale czerwoną kometę. Zawsze może ona uderzyć w Westeros i wybić wszystkich i wszystko.

13 czerwca 2012
Martin przyznaje, że zdaje sobie sprawę z tego, że serial może wyprzedzić książki; jest jednak przekonany, że uda mu się ukończyć je przed zakończeniem przez HBO “Gry o tron”.

7 października 2012
Martin informuje o postępie prac i przewidywanym terminie ukończenia:

Napisałem już 400 stron, jeśli chodzi o szósty tom – z czego 200 jest w pełni gotowych, a drugie 200 wymaga solidnych poprawek. Kolejna książka na pewno nie zostanie wydana w 2012 czy 2013 roku, mam jednak nadzieję, że uda mi się tego dokonać w roku 2014. Przewidywania jednak zawsze kiepsko mi wychodziły. Chciałbym być oceniany na podstawie jakości materiału, a nie szybkości jego tworzenia.

8 stycznia 2013
Martin publikuje na swoim blogu rozdział Arianne Martell.
http://westeros.pl/rozdzial-z-wichrow-zimy-arianne-i-wersja-pl

27 stycznia 2013
Martin publikuje na swoim blogu rozdział zatytułowany “Mercy”, traktujący o Aryi Stark.
http://westeros.pl/rozdzial-z-wichrow-zimy-mercy-wersja-pl

1 kwietnia 2013
W jednym z wywiadów Martin twierdzi, że ma już napisaną jedną czwartą tomu.

29 października 2013
Rozdział z “Wichrów zimy”, którego bohaterem jest Barristan Selmy, zostaje dodany do amerykańskiego wydania ‘Tańca ze smokami”.
http://westeros.pl/rozdzial-z-wichrow-zimy-barristan-i-wersja-pl

W lutym tego samego roku na konwencie Boskone Martin odczytał drugi z rozdziałów Barristana.
http://westeros.pl/rozdzial-z-wichrow-zimy-barristan-ii-wersja-pl

24 stycznia 2014
Jane Johnson, brytyjski wydawca Martina, potwierdza na swoim Twitterze, że szósty tom “na pewno nie zostanie wydany w tym roku”.

20 marca 2014
Rozdział z “Wichrów zimy”, którego bohaterem jest Tyrion Lannister, zostaje udostępniony w aplikacji “Świat Lodu i Ognia”.
http://westeros.pl/rozdzial-z-wichrow-zimy-tyrion-ii-wersja-pl

29 maja 2014
Anne Groel – redaktor Martina:

Mogę jedynie powiedzieć, że George ciężko pracuje nad książką i zostanie ona wydana we względnie niedalekiej przyszłości. Póki co mam 168 stron, które wysłał mi w lutym 2013 roku, aby otrzymać zgodną z umową zapłatę, ale wiem, że jest ich więcej, jako że ostatnio cały czas opowiada o rozdziale, którego mi jeszcze nie wysłał. Wspomniał też o drugim, jeszcze nieopublikowanym rozdziale Tyriona.

20 września 2014
Jane Johnson potwierdza, że “Wichry zimy” nie są zaplanowane na 2015 rok.

6 stycznia 2015
Johnson raz jeszcze oficjalnie potwierdza, że nie ma planów co do wydania “Wichrów” w 2015 roku.

14 marca 2015
Martin odwołuje swój przylot na kilka zaplanowanych w tym roku wydarzeń, aby skupić się na pisaniu “Wichrów zimy” – chodzi o m.in. konwent w Saratodze oraz Comic-Con w San Diego.
http://westeros.pl/martin-czysci-swoj-grafik-aby-dokonczyc-wichry-zimy/

30 marca 2015
George Martin informuje na swoim blogu, że z powodu skupienia się na pisaniu “Wichrów” rezygnuje ze stworzenia scenariusza do jednego z odcinków 6. sezonu “Gry o tron” (wcześnie zrezygnował również z pisania odcinka w sezonie piątym).
http://westeros.pl/george-r-r-martin-bez-swojego-odcinka-rowniez-w-6-sezonie/

2 kwietnia 2015
Martin publikuje kolejny rozdział z “Wichrów zimy”, poświęcony Alayne (Sansie Stark).
http://westeros.pl/george-r-r-martin-publikuje-nowy-fragment-z-wichrow-zimy/
http://westeros.pl/rozdzial-z-wichrow-zimy-alayne/

3 kwietnia 2015
Podczas wywiadu z serwisem ew.com Martin wyraża swoje nadzieje na temat wydania książki przed premierą 6. sezonu “Gry o tron” (która nastąpi najprawdopodobniej w kwietniu 2016 roku)

Kwiecień 2015
Martin spotyka się z przedstawicielami wydawnictwa. Ustalają plan pracy, zakładający oddanie maszynopisu “Wichrów zimy” przed Halloween (ostatni dzień października).
http://westeros.pl/george-r-r-martin-informuje-o-postepie-prac-nad-wichrami-zimy/

Sierpień 2015
Na kolejnym spotkaniu z wydawcami Martin przyznaje, że nie uda mu się ukończyć powieści przed Halloween. Przedstawiciele wydawnictwa informują go, że jeśli ukończy książkę do końca roku, nadal uda się ją wydać przed premierą 6. sezonu “Gry o tron”.
http://westeros.pl/george-r-r-martin-informuje-o-postepie-prac-nad-wichrami-zimy/

2 stycznia 2016
Martin potwierdza, że “Wichry zimy” nie zostaną wydane przed premierą 6. sezonu “Gry o tron”, twierdząc, że ukończenie potrwa jeszcze “całe miesiące”.
http://westeros.pl/george-r-r-martin-informuje-o-postepie-prac-nad-wichrami-zimy/

3 stycznia 2016
Autor odpowiada fanowi na pytanie z komentarza, potwierdzając oficjalną okładkę “Wichrów zimy”.
http://westeros.pl/george-r-r-martin-potwierdza-okladke-wichrow-zimy/

20 maja 2016
Na swoim blogu Martin publikuje kolejny rozdział z “Wichrów zimy”, którego bohaterką jest Arianne Martell.
http://westeros.pl/rozdzial-z-wichrow-zimy-arianne-ii-wersja-pl/

29 maja 2016
Na konwecnie Balticon Martin odczytuje rozdział z “Wichrów zimy” zatytułowany “Porzucony”, którego bohaterem jest Aeron Greyjoy.
http://westeros.pl/rozdzial-z-wichrow-zimy-aeron-wersja-pl/

29 listopada 2016
Autor informuje na swoim blogu, że kończy udział w oficjalnych wydarzeniach w roku 2016 i że znacznie ograniczył plany na rok 2017, aby móc skupić się na pisaniu 6. tomu. Jednocześnie dodaje, że może to oznaczać wielomiesięczne oczekiwanie.
http://westeros.pl/george-martin-informuje-o-postepach-w-pracy-nad-wichrami-zimy/

A kiedy według Was zostaną opublikowane “Wichry zimy”?


źródła: ew.com / twitter.com / youtube.com / adriasnews.com / theatlantic.com / theguardian.com / empireonline.com / en.wikipedia.org / airlockalpha.com / smartertravel.com / universe.suvudu.com / grrm.livejournal.com