Bracia Clegane uważani są za najniebezpieczniejszych wojowników w Westeros. Walka Oberyna z Górą oraz starcie Berica Dondarriona z Ogarem należy wymienić jako najlepsze pojedynki, które Martin opisał na kartach sagi „Pieśń Lodu i Ognia”. Co byłoby gdyby Sandor i Gregor stanęli naprzeciw siebie? Z pewnością jest to najbardziej ekscytująca walka, jaką możemy sobie wyobrazić.

Pamiętajmy, że podczas Turnieju Namiestnika zorganizowanego przez Roberta Baratheona mieliśmy namiastkę starcia braci Clegane – po zrzuceniu Góry z siodła przez ser Lorasa Tyrella, wściekły Gregor chwycił za swój dwuręczny miecz i zaatakował Rycerza Kwiatów, uprzednio ścinając głowę własnemu koniowi. W obronie Lorasa stanął Sandor, który kilkukrotnie skrzyżował miecz z bratem, ale walka finalnie została przerwana przez króla. Potyczka między Clegane`ami podsycona byłaby płonącą nienawiścią, którą bracia darzą siebie nawzajem od najwcześniejszych lat. Jako dziecko, Gregor wsadził twarz Sandora w rozżarzone węgle w kominku – od tamtej pory Ogar boi się ognia i czuje wrogość do brata. Czy w „Wichrach Zimy” i 6. sezonie „Gry o tron” możemy spodziewać się niezwykłego widowiska?

Pewnie spytacie, jak możliwe jest, że Ogar z Górą staną do walki, skoro obydwaj nie żyją? Pamiętamy przecież moment, w którym Sandor zostaje śmiertelnie ranny, a Gregor przez długi czas kona po tym, jak został zatruty włócznią Oberyna. Już wszystko tłumaczę.

1. Ogar

Sandor-Clegane-sandor-clegane-34035067-640-960

– A jeśli to Sandora Clegane’a spotkamy, co mam wtedy zrobić?

– Modlić się i zwiewać, ile sił w nogach – pomyślał Jaime.

Losy Ogara w serialu i jego losy w książce trochę się różnią, ale łączy je koniec, czyli pozostawienie go śmiertelnie rannego przez Aryę Stark. W obydwu przypadkach nie została pokazana chwila śmierci Sandora, co daje nadzieję na to, że jednak udało mu się przeżyć.

maxresdefault (1)

W książce jest do tego kilka przesłanek. Brienne dociera do Cichej Wyspy, gdzie rozmawia ze Starszym Bratem – kapłanem Wiary w Siedmiu, którego duże zdolności medyczne są bardzo doceniane przez brata Narberta:

– Nie macie tu kobiet?

– W tej chwili nie – przyznał Narbert. – Te, które nas odwiedzają, są chore, ranne albo spodziewają się dzieci. Siedmiu pobłogosławiło naszego Starszego Brata uzdrawiającymi dłońmi. Przywrócił zdrowie wielu ludziom, których nawet maesterzy nie potrafili wyleczyć. Były wśród nich także kobiety

Starszy Brat mówi o Ogarze, którego podobno spotkał w jego ostatnich chwilach życia. Zadziwiające jest to, że posiada na jego temat tak wielką wiedzę:

Przez wiele lat był zaprzysiężoną tarczą księcia Joffreya. Nawet tutaj słyszeliśmy o jego czynach zarówno dobrych, jak i złych. Jeśli choć połowa z tego, co o nim mówiono, to prawda, był zgorzkniałą, udręczoną duszą, grzesznikiem, który drwił z bogów i ludzi. Służył, ale nie był dumny ze służby. Walczył, ale zwycięstwo nie przynosiło mu radości. Pił, by utopić swój ból w morzu wina. Nie kochał nikogo ani nikt nie kochał jego. Kierowała nim nienawiść. Choć popełnił wiele grzechów, nie prosił o wybaczenie. Inni marzą o miłości, bogactwie albo chwale, a ten Sandor Clegane marzył o tym, że zabije własnego brata. To grzech tak straszliwy, że drżę, mówiąc o nim. To jednak był chleb, którym się karmił, paliwo, dzięki któremu płonął jego ogień. Choć to haniebna myśl, nadzieja, że ujrzy krew brata na własnym mieczu, była wszystkim, co pozwalało żyć temu smutnemu, pełnemu gniewu człowiekowi… a nawet to mu odebrano, gdy książę Oberyn z Dorne dźgnął ser Gregora zatrutą włócznią.

Jeżeli Starszy Brat przyznaje, że znalazł Ogara i wiemy o jego niesamowitych zdolnościach w leczeniu, to może udało mu się go uzdrowić? Na Cichej Wyspie przebywa tajemniczy grabarz, który może być nawróconym przez Starszego Brata na Wiarę w Siedmiu Sandorem przebywającym w ukryciu.

Dowody:

  • Grabarz jest wielkiej postury – góruje nawet nad Brienne, a to pasuje do monstrualnego wzrostu Ogara.

  • Grabarz nosi chustę zasłaniającą twarz, co jest bardzo wygodnym sposobem ukrycia tożsamości, szczególnie jeśli jest się naznaczonym bliznami słynnymi na całe Siedem Królestw.

  • Grabarz leczy ranę podobną do tej, którą zadano Ogarowi w Gospodzie na Rozdrożu.

  • Grabarz zajmuje się psem, co może być podpowiedzią Martina dla czytelników.

  • Starszy Brat mówi co prawda o śmierci Sandora, ale robi to poetycko i metaforycznie. Sam stwierdza, że zginął w bitwie nad Tridentem, chociaż jest nadal żywy. Gdy mówi o tym, że Ogar umarł, może mieć więc na myśli to, że umarła jego zła natura, ponieważ został nawrócony na Wiarę.

  • Na Cichej Wyspie widzimy konia Ogara, Nieznajomego. Był to ogier bardzo trudny do opanowania i tylko Ogar mógł go ujeżdżać lub prowadzić.

Koń. Widziała ogiera, słyszała jego kopnięcia, ale nic nie zrozumiała. Bojowe rumaki uczono kopania i gryzienia. Podczas wojny były bronią, tak jak dosiadający ich ludzie. Jak Ogar.

2. Góra

Gregor Clegane zostaje zatruty włócznią przez Oberyna podczas próby walki i przez długi czas kona w jednej z sal w Czerwonej Twierdzy. Cersei rozkazuje Qyburnowi, żeby się nim zajął. Wiemy, że Qyburn nie został maestrem, ponieważ został wyrzucony z Cytadeli za mroczne eksperymenty na ciałach zmarłych ludzi, po to żeby odkryć tajemnice śmierci.

Niedoszły maester prowadzi swoje badania na ciele Góry, którego jęki rozchodzą się po salach w Czerwonej Twierdzy.

Robert-Strong

Efektem badań Qyburna najprawdopodobniej jest Robert Strong – nowy członek Gwardii Królewskiej, którego Cersei poznaje po swoim Marszu Wstydu.

maxresdefault

Robert Strong jest wysoki jak Góra, nic nie mówi, a jego twarz przez cały czas zakryta jest za hełmem – wszystko to sugeruje nam, że jest to wskrzeszony Gregor Clegane.

3. Próba Walki

Marsz Wstydu był dla Cersei wyłącznie pokutą, ale nadal będzie musiała ona udowodnić swoją niewinność przed Wielkim Wróblem. Najbardziej racjonalnym sposobem żeby to zrobić jest Próba Walki. Jeżeli doszłoby do niej, to najlepszym wyborem reprezentanta, który miałby walczyć za Cersei jest Robert Strong, czyli wskrzeszony Gregor Clegane. Kogo wybrałby Wielki Septon? Czyżby nawróconego na Wiarę w Siedmiu Sandora Clegane`a?

4. Kto wygra?

Złote będą ich korony i złote ich całuny – rzekła. – A kiedy już utoniesz we łzach, valonqar zaciśnie dłonie na twojej białej szyi i wyciśnie z ciebie życie.

Co to jest valonqar? Jakiś potwór? – Przepowiednia nie spodobała się złotowłosej dziewczynce. – Jesteś kłamczuchą, paskudną, brodawkowatą żabą i starą, śmierdzącą dzikuską. Nie wierzę w ani jedno twoje słowo. Chodź, Melaro. Nie warto jej słuchać.

Przepowiednia Maegi Żaby mówi o valonqarze – osobie, która ma zabić Cersei. Proroctwo spełniłoby się, gdyby to Sandor wygrał Próbę Walki, ponieważ jeśli to zrobi, to Wiara najprawdopodobniej wyda na Cersei wyrok śmierci.

Valonqar w języku valyriańskim oznacza młodszego brata – fani dopatrują się, że będzie nim Tyrion lub Jaime, ale słowo to może również sugerować, że będzie nim właśnie Sandor, ponieważ jest on młodszym bratem Gregora.

5. GET READY! GET HYPE! CLEGANEBOWL!

Teoria na temat walki braci Clegane jest bardzo popularna i wywołała w sieci duże zamieszanie. Na jej temat powstało wiele zabawnych filmików na youtubie oraz memów – pozwoliłem sobie je umieścić pod artykułem.

Nazwa „Cleganebowl” wywodzi się od „Bowl game”, czyli od gry w piłkę nożną, która odbywa się w Ameryce Północnej po każdym roku akademickim. Termin “Bowl” (ang. miska) pochodzi od stadionu Rose Bowl, czyli miejscu pierwszych tego typu gier w piłkę nożną. Stadion Rose Bowl z kolei bierze swoją nazwę od kształtu misy. Zwrot Cleganebowl został po raz pierwszy użyty przez youtubera Shane`a Ysaisa w 2014 roku, chociaż sama teoria na temat walki braci Clegane istniała już rok wcześniej.

W oficjalnym sklepie HBO jest nawet do kupienia miska z herbem Clegane`ów, czyli CLEGANEBOWL!

11701036_10155700702245234_6125899201768164563_n

Cleganebowl confirmed!

Zapraszam do dyskusji.


O grabarzu pisać pomógł Łukasz Kryska.

Galeria

Wideo

Enter the bowl!

Cleganebowl confirmed!

Get hype!