Tekst poświęcony jest wątkom w Meereen, Braavos, Królewskiej Przystani, Winterfell i na Murze. Na temat wydarzeń w Hardhome pisaliśmy już wcześniej (tekst można znaleźć w zakładce “Przeczytaj również”).

 

1. Meereen

W pierwszej scenie przenosimy się do sali tronowej, gdzie Daenerys Targaryen pierwszy raz rozmawia z Tyrionem Lannisterem i czeka na jego wyjaśnienia. Krasnal próbuje przekonać Matkę Smoków, że będzie jej przydatny, gdyż jak nikt inny zna Westeros, które Daenerys zamierza w przyszłości podbić. Królowa następnie zasięga jego rady w sprawie przyszłości Mormonta, który pomimo zakazu wrócił do Meereen. Tyrion doradza, aby ta nie zabijała go, a skazała ponownie na banicje. Jorah zrezygnowany opuszcza miasto i wraca do Yezzana – handlarza niewolników, którego uderzył w twarz w poprzednim odcinku. Wcześniej wygrał eliminacje na małej arenie, chce więc wziąć udział w przyszłych walkach odbywających się na Wielkiej Arenie Daznaka, aby walczyć na oczach swojej ukochanej królowej.

W kolejnej scenie widzimy Tyriona ponownie rozmawiającego z Daenerys, tym razem w mniej oficjalnej formie, przy kielichu wina.

Daenerys-and-Tyrion-and-wine-Official-HBO-850x560

Rozmowa ta dotyczy dalszej przyszłości Krasnala oraz planów podbiciu Siedmiu Królestw przez Smoczą Królową. Daenerys decyduje się pozostawić Lannistera u swego boku, aby ten służył jej radą. Karzeł stara się odwieść królową od planu podbicia Westeros i proponuje pozostać w Zatoce Niewolniczej. Wymienia też wielkie rody, które nie poprą jej sprawy w zdobyciu tronu. Pomija jednak ważny ród Martellów z Dorne. Czyżby celowo?

2. Braavos

Arya dzięki szkoleniu w Domu Czerni i Bieli zaczyna udawać kogoś innego niż jest naprawdę. Stała się teraz dziewczynką o imieniu Lanna, która objeżdża uliczki wzdłuż kanałów w Braavos, sprzedając ostrygi.

Maisie-Williams-in-Game-of-Thrones-S05E08

O spędzonym dniu opowiada Jaqenowi H’gharowi. Ten każe jej, aby zmieniła kierunek swojej stałej trasy po mieście i skręcała w prawo, do Portu Łachmaniarza. Tam „Lanna” poznaje kupca („chudego mężczyznę”), który kupuje od niej trzy ostrygi. Jest też świadkiem, kiedy kupiec odmawia pewnemu człowiekowi ubezpieczenia jego łódki, zostawiając go w rozpaczliwej sytuacji. Jaqen tłumaczy Aryi, że człowiek ten jest oszustem, gdyż po śmierci klienta nie wypłaca jego rodzinie należnym im pieniędzy, wiedząc, że są oni bezsilni. Następnie daje jej buteleczkę z trucizną, jako przyszły „dar” od Lanny dla „chudego mężczyzny”.

3. Królewska Przystań

Cersei pozostaje uwięziona w celi w sepcie Baelora. Jest dręczona przez septę Unellę, która namawia ją do wyznania swoich grzechów w zamian za łyżkę wody. Pomimo swego wycieńczenia, królowa matka pozostaje nieugięta, a po wyjściu septy z celi spija wodę wylaną na podłogę. Jakiś czas potem zostaje odwiedzona przez Qyburna. Okazuje się, że Wielki Maester Pycelle wezwał Kevana Lannistera ze Skały, aby ten wrócił do stolicy i służył jako królewski namiestnik. Informuje ją też, że wkrótce odbędzie się proces, który oskarża ją o cudzołóstwo, kazirodztwo oraz zamordowanie króla Roberta. Doradza jej również, aby wyznała swe grzechy Wielkiemu Wróblowi, dzięki czemu mogłaby zostać uwolniona. Cersei jednak kategorycznie odmawia, nie chcąc nikogo błagać o łaskę. Wychodząc Qyburn powiadamia Cersei, że nadal będzie kontynuował swoją pracę, mając zapewne na myśli Gregora Clegane’a leżącego u niego w pracowni.

4. Winterfell

Sansa ma ponową okazję spotkania się twarzą w twarz z Fetorem.

sansa-theon-season-5

Pyta go, dlaczego ją wydał i powiedział Ramsayowi o świecy. Theon twierdzi, że zrobił to dla jej dobra, ponieważ gdy bękart Boltona dowiedziałby się o ich spisku, czekałby ich gorszy los. Starkówna uważa, że Fetor zasłużył na to, co go spotkało, gdyż zdradził jej rodzinę i zabił jej dwóch małych braci. W końcu Theon przełamuje się i wyznaje prawdę, że zabił jedynie wiejskich chłopców, a jej bracia prawdopodobnie żyją. Zaraz po tych szczerych słowach przerażony ucieka z komnaty.

Kolejna scena w Winterfell pokazuje nam Boltonów wraz z doradcami, stojących nad mapą i planujących obronę zamku przed nadciągającym wojskiem Stannisa. Roose Bolton doradza cierpliwość, gdyż uważa, że jego siły są lepiej przygotowane na oblężenie. Ramsay jednak chce zaatakować obóz Baratheona od razu i prosi ojca, aby ten dał mu dwudziestu dobrych ludzi.

5. Mur

W Czarnym Zamku Samwell rozmawia z Goździk o ich ostatniej wspólnej nocy. Przerywa im niespodziewana wizyta Olly’ego, który przyszedł do Sama po radę. Kiedy zostają sami, chłopiec pyta dlaczego Jon chce ocalić dzikich z Hardhome. Jest rozgoryczony, gdyż wolni ludzie zabili jego rodzinę i zniszczyli wioskę w której mieszkał. Tarly tłumaczy mu, że przed nadchodzącą zimą każdy człowiek się liczy. Opowiada chłopcu o armii nieumarłych, którą widział na Pięści Pierwszych Ludzi i mówi mu, że Jon musi podjąć to ryzyko. Olly wychodzi z komnaty nieprzekonany.


Autor: Rafał Hampel