Im bliżej końca sezonu, tym więcej kontrowersyjnych wydarzeń. W dziewiątym odcinku na brak emocji nie mogliśmy narzekać. Po Królewskiej Przystani, Winterfell i Hardhome najważniejsze zwroty akcji dzieją się głównie w obozie Stannisa i w Meereen. Zapraszam do przeczytania tekstu.

1. Obóz Stannisa

Odcinek zaczyna się od akcji dywersyjnej, dwudziestu ludzi Boltonów nocą zakrada się do obozowiska wojsk Stannisa. Podpalają oni namioty, co skutkuje utratą zapasów żywności, broni oblężniczej i koni. Stannis wini za to wartowników i skazuje ich na śmierć. W rozmowie z Davosem stanowczo jednak stwierdza, że mimo takich strat nie zamierza rezygnować z planu ataku na Winterfell. Rozkazuje Seaworthowi udać się do Czarnego Zamku z prośbą o konie i żywność. W zamian, po skończonej wojnie i objęciu władzy, oferuje Lordowi Dowódcy najlepszych ludzi i obsadzenie wszystkich zamków. Davos na początku oponuje, w końcu jednak poddaje się woli władcy, prosząc tylko o pozwolenie zabrania ze sobą Shireen. Stannis odmawia, twierdząc, że rodzina zostaje przy nim. W związku z tym, Davos udaje się do księżniczki.

Zastaje ją czytającą „Taniec Smoków prawdziwą historię” pióra Wielkiego Maestra Munkuna. Dziewczynka opowiada Davosowi historię Byrona Swanna, który chcąc zabić smoczycę Vhagar zamierzał posłużyć się wypolerowaną tarczą jak lustrem. Smok miał ujrzeć w nim samego siebie, jednak plan spalił na panewce, bo Vhagar spaliła ser Byrona.

Shireen nie wspomina jednak o tym, że Swann nie był pomysłodawcą tej sztuczki. Pierwszy na pomysł z lustrem wpadł Serwyn od Zwierciadlanej Tarczy. Nazwany tak, właśnie na pamiątkę zabicia w ten sposób smoka Urraxa. Ukryty za tarczą Serwyn podszedł do smoka, a gdy Urrax widział tylko swoje odbicie, Serwyn wbił mi włócznię prosto w oko.

Davos dziękując dziewczynce za naukę czytania, wręcza jej prezent – własnoręcznie wyrzeźbionego drewnianego jelenia.

596

Symbol rodu Baratheonów, jeleń bez płonącego serca R’hllora, taki drobny znak mogący sugerować, że w tej rodzinie już tylko Shireen nie skalała się wiarą w Pana Światła. Davos obiecuje zrobić łanię do kompletu i żegna się z dzieckiem.

W późniejszych scenach małą księżniczkę, bawiąca się drewnianym jeleniem, odwiedza Stannis. Shireen opowiada ojcu o książce i wojnie pomiędzy Rhaenyrą I Targaryen a jej bratem Aegonem. W oparciu o tę opowieść Stannis rozmawia z córką o kwestii wyboru i o tym, jak ważne jest podążanie za przeznaczeniem bez względu na konsekwencje.

Czy Stannis nagle tak ślepo zaczął wierzyć w przepowiednie o Azhorze Ahai? Czy może posiada w sobie jakiś pierwiastek niepoczytalności niczym Szalony Król? Prawdopodobnie Orys Baratheon, jeden z najgroźniejszych dowódców Aegona I Targaryena, był też jego bękarcim bratem. Więc w Stannisie płynie krew Targaryenów.

Dziewczyna widząc, że ojca coś martwi obiecuje mu wszelką pomoc. Stannis przytula Shireen i prosi ją o wybaczenie. W kolejnej scenie Shireen w asyście rycerzy wędruje przez obozowisko, pewna, że idzie pomóc ojcu.

shireen_no_caption

Niestety, strażnicy prowadzą ją do Melisandre i przygotowanego stosu. Przywiązują dziewczynę do pala, a Czerwona Kapłanka, składając R’hllorowi ofiarę z dziecka królewskiej krwi, podpala stos. Shireen wzywa ojca i matkę, jednak Selyse i Stannis obserwują całe zdarzenie niewzruszeni. W końcu Selyse, nie mogąc znieść cierpień córki wyrywa się by ją uwolnić, jednak jest już za późno. Krzyki milkną, ogień R’hllora pochłania ofiarę.

2. Mur

Po walce z Innymi i ich upiorami Jon Snow i Tormund przyprowadzają pod Mur ocalałych wolnych ludzi i olbrzyma Wun Wuna.

01x

Ser Alliser Thorne, obserwując dłuższą chwilę przybyłych, wydaje rozkaz otwarcia bramy. Pojawienie się Dzikich w Czarnym Zamku wywołuje na twarzach braci z Nocnej Straży oznaki niedowierzania i niezadowolenia. Jon uśmiecha się na widok Olly’ego, chłopak jednak manifestuje swoją pogardę dla planu Jona i ignoruje go. Ser Alliser wyraża obawę, że przez dobre serce Jona Nocną Straż czeka śmierć. Jedynie Sam rozumie powagę sytuacji i decyzję Lorda Dowódcy.

3. Dorne

Jaime Lannister zostaje przyprowadzony przed oblicze księcia Dorana. W komnacie znajdują się również Myrcella z Trystanem, a także Ellaria Sand. Jamie tłumaczy swoje wtargnięcie do Wodnych Ogrodów troską o bezpieczeństwo siostrzenicy i opowiada o przesyłce, którą dostała Cersei, czyli naszyjniku księżniczki w paszczy żmii. Doran domyślając się, że to sprawka Ellarii i Żmijowych Bękarcic, opowiada się za pokojem z Lannisterami i wznosi toast za króla Tommena. Ellaria jako jedyna sprzeciwia się i ostentacyjnie wylewa zawartość swojego kielicha, ściągając tym na siebie gniew Martella. Trystane postanawia uwolnić Bronna z celi, nie może jednak darować byłemu najemnikowi uderzenia w twarz, stawia więc warunek. Przysłowiowe oko za oko, lecz wyprowadzającym cios jest Areo Hotah. Żmijowe Bękarcice również zostają uwolnione z celi, jednak Doran jasno komunikuje Ellarii, że kolejna próba rebelii z jej strony będzie ukarana śmiercią. Kobieta wreszcie korzy się i ze łzami w oczach klęka przed księciem, uznając jego władzę. W ostatniej scenie w Dorne, Ellaria rozmawia z Jaimem, sugerując mu, że rozumie jego miłość do Cersei, a także, że nie obwinia Myrcelli za śmierć Oberyna.

4. Braavos

Arya jako Lanna sprzedająca ostrygi, znowu pojawia się w Porcie Łachmaniarza.

Maisie-Williams-in-Game-of-Thrones-S05E08

Tym razem wraz z owocami morza ma zaaplikować „chudemu mężczyźnie” truciznę. Jej zlecenie przerywa jednak łódź przybijająca do nadbrzeża. Do Braavos przybywa Mace Tyrell w asyście gwardzistów, w tym Meryna Tranta. To właśnie Trant skupia na sobie uwagę Aryi. Chyba nie trzeba nikomu przypominać, że Meryn Trant zajmował zaszczytne miejsce w wyliczance Aryi.

Mace Tyrell witany jest przez reprezentanta Żelaznego Banku, Tycho Nestorisa (bankiera gra Mark Gatiss – aktor, który znany jest m. in. z serialu o Sherlocku Holmesie). Po kurtuazyjnej rozmowie o winie, a następnie o lichwie, Tyrell raczy Nestorisa piosenką. Arya rezygnując ze swojej misji, podąża w ślad za przybyłymi. Kiedy Ser Meryn wraz z gwardzistami udaje się do burdelu, Arya, pod pretekstem sprzedaży ostryg, również się tam pojawia. Odkrywa, że Tranta podniecają bardzo młode dziewczyny, wręcz dzieci. Kiedy Arya zostaje wyrzucona z burdelu, wraca do Domu Czerni i Bieli. Okłamuje Jaqena H’ghara w kwestii nie wykonania zlecenia i obiecuje zająć się tym następnego dnia.

5. Meereen

W Meereen zostaje otwarta Wielka Arena Daznaka. Daenerys, jak na królową przystało, w towarzystwie Missandei, Tyriona, Daario i Hizdahra zo Loraq’a, zasiada na głównej trybunie. Instruowana przez Hizdahra, chcąc nie chcąc, klaśnięciem w dłonie rozpoczyna pierwszą walkę. Podczas rozmowy o obstawianiu zwycięzcy i szansach przeciwników Daario, a następnie sama Daenerys, kpią z Hizdahra i okazują mu swoją pogardę. Ten, nieco zbity z tropu, wypytuje Tyriona o słuszność zabijania i okrucieństwa w obliczu sprawowania władzy. Tyrion wysłuchując poglądów Loraqa, uznaje, że ten spodobałby się jego nieżyjącemu ojcu. Pierwszy pojedynek kończy dekapitacja jednego z przeciwników. Druga walka wywołuje szok na twarzy Daenerys, na arenę wychodzi bowiem Jorah Mormont. Raz jeszcze królowa klaszcze w dłonie.

Mormont walczy z kilkoma przeciwnikami większość pokonuje, aż trafia na kogoś, kto stylem walki, a także bronią (rapierem) przypomina Wodnych Tancerzy z Braavos. Gdy Jorah jest już bliski przegranej, ktoś inny wbija Wodnemu Tancerzowi włócznię w plecy. Chwilę później Mormont podnosi miecz i przebija nim swojego wcześniejszego wybawcę. Po wszystkim spogląda na Daenerys, po czym wyszarpuje włócznię z leżącego ciała przeciwnika i rzuca ją w stronę królowej – jak się okazuje ratując jej życie.

Włócznia dosięga jednego z Synów Harpii, którzy korzystając z okazji postanowili wzniecić bunt, zabić królową i przejąć kontrolę nad miastem. Dopiero teraz Wielka Arena doświadcza tego, po co została zbudowana. Synowie Harpii pojawiają się wszędzie, atakując nawet bezbronnych i niewinnych obywateli. Ich ataki odpierają ludzie królowej.

Hizdahr zo Loraq ginie pchnięty kilka razy nożem przez jednego ze swoich byłych sprzymierzeńców. Motyw zdrady i pchnięcia nożami wszystkim fanom PLiO powinien być dobrze znany.

Tyrion udowadnia swoje męstwo zabijając jednego z przeciwników i tym samym ratując Missandei. Jorah za wszelką cenę chce zapewnić bezpieczeństwo Daenerys. Kiedy staje przed nią i podaje jej rękę nie myśli o tym, że może w ten sposób zarazić królową szarą łuszczycą. Dany wreszcie spogląda na Mormonta przychylnym wzrokiem i pozwala się sprowadzić na arenę. Tam Dany, Missandei, Jorah, Tyrion, Daario i grupka Nieskalanych zostają otoczeni przez Synów Harpii. Gdy wszystko wydaje się być przesądzone, Daenerys instynktownie zamyka oczy, a po chwili na arenę spada z nieba Drogon.

Drogon-almost-bites-off-the-head-of-Daenerys-Official-HBO-810x456

Nie wiemy czy Daenerys ściągnęła smoka myślami, czy może posiada zdolności warga. A może to Drogon połączony jakimiś więzami ze swoją „matką” poczuł grożące jej niebezpieczeństwo.

Smok zaczyna palić Synów Harpii, jednak ci nie poddają się łatwo, miotają włóczniami w bestię. Daenerys, nie mogąc znieść ataków na Drogona, podchodzi do niego, ostrożnie wdrapuje się na jego grzbiet i odlatuje, tak jak dawni władcy Valyrii. Królowa i jej smok.


Autor: Ola Trybek