Nowy odcinek "Gry o tron" to preludium do mocnych wydarzeń, za które tak bardzo lubimy ten serial i które z pewnością nadejdą w zbliżających się trzech ostatnich odcinkach sezonu. Zapraszam do przeczytania mojego tekstu na temat nowego epizodu.

1. Nocna Straż

Odcinek zaczyna się od sceny wyjazdu części braci z Nocnej Straży do Hardhome, wioski wolnych ludzi.

v3(© HBO)

Dowódcami wyprawy są Jon Snow i Tormund, którego razem z resztą więzionych dzikich bękart z Winterfell zdecydował się uwolnić. Wyraźnie widać, że nastroje w Czarnym Zamku są podzielone – wielu nie podoba się pomysł Lorda Dowódcy dotyczący uwolnienia wolnych ludzi, ale są również takie osoby jak Sam, które popierają rozwiązanie Jona. Rozłam w Nocnej Straży obrazują również słowa ser Allisera Thorne’a, który mówi Tarly’emu, że ma w szeregach braci coraz mniej przyjaciół.

Kolejne wydarzenia w Czarnym Zamku przypominają nam, że Nocna Straż złożona jest z osób z nieciekawą przeszłością – dwójka z braci próbuje zgwałcić Goździk. Na jej ratunek rusza “Sam Zabójca”, który bez pomocy wilkora Jona, Ducha, zbyt wiele by nie zdziałał. Dzika z Twierdzy Crastera w podziękowaniu za jego interwencję opiekuje się nim i opatruje rany, których Sam doznał w starciu w jej obronie. “Ser Świnka” łamie z Goździk przysięgę.

W wieku 102 lat umiera maester Aemon, który był jednym z dwóch znanych nam żyjących Targaryenów. W ostatnich chwilach przed śmiercią często wspominał swojego brata Aegona V, który ze względu na swoją łysinę był nazywany “Jajem”. Na jego temat możemy przeczytać w książce “Rycerz Siedmiu Królestw”, która jest zbiorem trzech opowiadań o Dunku i Jaju. Jej wydarzenia rozgrywają się w czasach, kiedy wspominany przez maestera Aemona Aegon był młody – miał zaledwie 9 lat (wydarzenia, o których mowa, rozgrywały się około 90 lat przed rozpoczęciem wątków z “Gry o tron”).

2. Dorne

Jaime spotyka się ze swoją córką Myrcellą, która oznajmia, że nie chce wrócić do Królewskiej Przystani. Perspektywa pozostania w Wodnych Ogrodach i wyjścia za mąż za księcia Trystane’a Martella najwyraźniej bardzo jej się podoba.

Zgodnie z przypuszczeniami sztylet Tyene Sand, którym raniła ser Bronna w ramię, był zatruty. Bękarcia córka Oberyna obdarowała jednak swoją ofiarę antidotum, dzięki któremu będzie mógł przeżyć.

3. Winterfell i Stannis

Sansa Stark nocami jest bita i gwałcona przez Ramsaya, a w trakcie dnia zostaje zamykana w swojej komnacie. Jej nadzieją jest Theon, któremu powierza zapalenie świecy w oknie, gdzie sama nie ma dostępu. Światło w wieży w Winterfell miało być ustalonym znakiem, informującym, że Sansa potrzebuje pomocy. O tym sposobie ratunku poinformowała ją starsza kobieta, która powiedziała, że w stolicy Północy nadal są ludzie lojalni Starkom. Theon wydaje jednak Sansę Ramsayowi, który karze starszą kobietę zgodnie z jego rodową tradycją, obdzierając ją ze skóry. Wybawieniem dla Sansy mogą okazać się Brienne i Pod, którzy w dalszym ciągu są nieopodal Winterfell.

Większą nadzieją może być zmierzający z armią na Winterfell Stannis Baratheon.

v5(© HBO)

Jego oddziały topnieją, ponieważ dotknął ich początek srogiej zimy, a Wrony Burzy – kompania najemników z Wolnych Miast – postanowiła go opuścić. Ser Davos zaleca wycofanie się na Mur, ale Stannis zamierza atakować. Melisandre potrzebuje królewskiej krwi, która według niej ma potężną moc i może zostać użyta do kolejnego magicznego rytuału, który z pewnością pomógłby im wygrać nadchodzącą bitwę. W tym celu sugeruje Stannisowi, żeby poświęcił swoją córkę, Shireen Baratheon. Ten jednak odmawia.

4. Dar

Tyrion i Jorah zostają sprzedani przez handlarzy niewolnikami i docierają ze swoim nowym panem do Meereen. Stara tradycja walk na arenie zostaje przywrócona przez Daenerys, która osobiście pojawia się jako obserwatorka podczas pierwszego starcia. W trakcie walk niespodziewanie wybiega Jorah, który pokonuje kolejnych wojowników na arenie, starając się jednak ich nie zabijać. Dawny doradca Khaleesi staje przed nią i ponownie zostaje odtrącony. Na szczęście dla niego przywiózł jej tytułowy “dar”, którym okazuje się Tyrion Lannister. Jeżeli Daenerys będzie kiedykolwiek chciała zaatakować Królewską Przystań, to bardzo możliwe, że jej obroną będzie dowodził Jaime lub Kevan Lannister, a nikt nie zna ich taktyk i strategii tak dobrze jak Krasnal.

W stolicy Westeros Cersei odwiedza Margaery w celi. Jesteśmy świadkami wspominanego w wywiadzie przez Natalie Dormer pierwszego wybuchu emocji granej przez nią postaci. Królowa matka jest zadowolona ze swojej wizyty, ponieważ udaje jej się skutecznie dogryźć żonie jej syna, nie zdając sobie jeszcze sprawy, co jest w stanie zrobić Olenna Tyrell w obronie Lorasa i Margaery.

v8(© HBO)

Królowa Cierni spotyka się z Petyrem Baelishem, który przekazuje jej niewygodne informacje na temat Cersei – mówi, że spała ona z Lancelem Lannisterem. Olenna wykorzystuje tą wiadomość i przekazuję ją Wielkiemu Wróblowi, który więzi Cersei Lannister za jej grzechy.