Szósty odcinek wzniecił wiele emocji fanów – to, co działo się w Winterfell, było do tej pory najmocniejszym punktem w sezonie. Scena zhańbienia Sansy wzbudziła dużo kontrowersji, ale mogliśmy spodziewać się, że oddanie jej w ręce psychopatycznego sadysty nie przyniesie nic dobrego. Zapraszam do przeczytania tekstu na temat nowego epizodu “Gry o tron”.

1. Arya

Arya Stark w dalszym ciągu przebywa w Domu Czerni i Bieli. Jej lekcje trwają nadal, ale widać, że robi postępy – do tej pory jej głównym zajęciem było mycie ciał zmarłych i sprzątanie, ale to wkrótce się zmieni. Arya nauczyła się kłamać, co pomogło jej w spełnieniu woli mężczyzny, który chciał zakończyć cierpienie swojej ciężko chorej córki, oddając ją w ręce Boga Śmierci. Mężczyzna, którego poznaliśmy jako Jaqen H’ghar, dostrzega progres swojej adeptki i zaprowadza ją do wielkiej sali, w której przechowywane są twarze zmarłych osób.

GOT506_111014_HS__DSC49881 (1)Arya była ciekawa, co z ciałami zmarłych robią w świątyni Boga o Wielu Twarzach i w końcu miała okazję się dowiedzieć. Jej mentor w najbliższym czasie przewiduje dla niej bardziej ambitne od sprzątania sal świątyni zadanie. Jest to wyłącznie mój domysł, ale następny odcinek będzie zatytułowany “Dar”, a jak wiemy do Braavos podróżuje ser Meryn Trant, który jest na liście osób, które Arya chce zabić. Czy tytułowy “dar” to łaska Boga Śmierci, którą Arya obdarzy ser Meryna?

Ciekawym momentem była również scena, w której Jaqen próbuje uświadomić Aryi, że nie czuła ona do Ogara nienawiści – myślę, że wszyscy dostrzegli, że Sandor i najmłodsza córka Eddarda trochę zżyli się ze sobą podczas ich podróży po Dorzeczu.

2. Dorne

Jaime i Bronn docierają do Wodnych Ogrodów, w których przebywa Myrcella. Bronn umila podróż swoim śpiewem, wykonując “Żonę Dornijczyka” (Jerome Flynn, aktor odgrywający jego postać, jest znanym piosenkarzem – każdy z pewnością słyszał “Pretty Woman” w jego wykonaniu).

Żona Dornijczyka przy kąpieli śpiewała,

głosem słodkim jak owoc południa.

Ale miecz Dornijczyka miał swą własną piosenkę, 

a jego dotyk był zimny jak studnia.

Na pomysł porwania córki Cersei wpadają również Żmijowe Bękarcice, które docierają do Wodnych Ogrodów w tym samym czasie co wysłannicy z Królewskiej Przystani. Dochodzi do walki, którą przerywa Areo Hotah i jego żołnierze – zostali oni wysłani przez księcia Dorana Martella, który domyślał się takiego rozwoju sytuacji.

x2

Obara, Tyene, Nymeria, Ellaria, Bronn i Jaime zostają pojmani, a Myrcella i Trystane nadal pozostają pod władzą Dorana. Ciekawe czy Bronn, który został zraniony sztyletem przez Tyene, ujdzie z życiem – pamiętajmy, że Żmijowe Bękarcice są córkami Oberyna, który był jednym z najlepszych trucicieli w Dorne.

3. Królewska Przystań

Na wieść o pojmaniu ser Lorasa Tyrella przez Wiarę Wojującą do stolicy przybywa Olenna Tyrell. Spotyka się ona z Cersei i grozi zerwaniem sojuszu, który jest dla Lannisterów bardzo ważny. Królowa Matka zapewnia Olennę, że jej wnuk zostanie wypuszczony po procesie przeprowadzonym przez Wielkiego Wróbla. Tak jednak się nie staje – w trakcie rozprawy dochodzi do pojmania Lorasa i Margaery. W tej sytuacji król Tommen znowu pokazuje swoją bezsilność.

Przed tym ruchem Cersei musiała mieć pewność, że w przypadku wojny z Tyrellami Dolina stanęłaby po stronie Lannisterów. W tym celu wezwała do Królewskiej Przystani Littlefingera, który ma duży wpływ na lorda Orlego Gniazda – Robina Arryna. Petyr potwierdza swoją lojalność wobec korony i informuje Cersei o pobycie Sansy w Winterfell. Ta kolejna intryga Baelisha pokazuje, że jest osobą, której nie można zaufać. Jego głównym celem jest zdobycie władzy, a środkiem do jego osiągnięcia staje się Sansa. Jest ona przynętą i argumentem dla którego Littlefinger chce zebrać armię Doliny i ruszyć na Winterfell. Wie o nadchodzącej bitwie między Boltonami a Stannisem i chce wykorzystać osłabione siły osoby, która okaże się zwycięzcą. Jeśli mu się uda, zostanie namiestnikiem Północy.

4. Valyria

Tyrion i Jorah dalej podróżują do Meereen.

x5

Szara łuszczyca jak na razie nie daje się we znaki Jorah, ale to może wkrótce się zmienić. Tyrion opowiada mu o losie jego ojca, Jeora Mormonta, który był Lordem Dowódcą Nocnej Straży i zginął z rąk własnych ludzi w twierdzy Crastera. Podróż Karła nie przebiega najlepiej, ponieważ razem z Mormontem wpadają w ręce handlarzy niewolników. Dzięki sprytowi Tyriona udaje im się jednak ujść z życiem, ale nadal są w wielkim niebezpieczeństwie. Jorah będzie musiał stanąć do walki na arenie i udowodnić swoją wartość.

5. Ramsay i Sansa

W Winterfell dochodzi do ślubu Sansy i Ramsaya, który jest legitymizacją rządów Boltonów na Północy. Po ceremonii w bożym gaju dochodzi do sceny, która wywołuje bardzo wiele emocji – Ramsay Bolton postanawia skonsumować związek z małżonką wbrew jej woli. Wszystkiemu przygląda się Theon, który wyraźnie przeżywa cierpienie Sansy. Warto docenić wspaniałą grę aktorską Alfiego Allena.

Przed rozpoczęciem 3. sezonu “Gry o tron” pisałem, że osoby, które nie czytały sagi “Pieśń Lodu i Ognia”, poznają wkrótce postać, która jest bardziej okrutna od Joffreya. Sam Martin w trakcie trwania 5. sezonu “Breaking Bad” powiedział, że Walter White jest według niego największym czarnym charakterem, jakiego poznał. Chyba mocno się nie doceniał, ponieważ Ramsay Bolton wydaje mi się większym nikczemnikiem, a po dzisiejszym odcinku myślę, że wiele osób przyzna mi rację.

Zapraszam do dyskusji.


Wykorzystany cytat pochodzi z sagi “Pieśń Lodu i Ognia”.