Czwarty odcinek “Gry o tron” zawierał pierwszy w piątym sezonie mocny punkt, a mianowicie walkę ser Barristana, Szarego Robaka i grupy Nieskalanych na ulicach Meereen. Poza nim ciekawy jest narastający konflikt między Cersei a Tyrellami w stolicy. W końcu pojawiają się też Żmijowe Bękacice. Zapraszam do przeczytania tekstu.

1. Cersei Lannister przywraca Wiarę Wojującą

Historia powstania Wiary Wojującej sięga 37 roku o.P.. Po śmierci Aegona I Targaryena septoni mieli zastrzeżenia w kwestii ukoronowania jego następcy – Aenysa. Był on owocem kazirodztwa, co było niezgodne z główną religią wyznawaną w Westeros. Kiedy Aenys objął tron, powstało więc zbrojne ramię Wiary w Siedmiu  – Wiara Wojująca. Rozpoczęło się powstanie w obliczu którego król Aenys I okazał się nieskuteczny.  Odpowiedzialność prowadzenia wojny została przekazana na jego przyrodniego brata i następcę – Maegora I. Powstanie trwało przez panowanie Aenysa i Maegora, a ostatecznie zostało krwawo stłumione przez tego drugiego, za sprawą czego zyskał on miano „Okrutny”. Po śmierci Maegora w 48 roku o.P, król Jaehaerys I Targaryen przywrócił wiarę w Siedmiu jako oficjalną religię Westeros, przez co zyskał miano „Rozjemcy”. W czasach pokoju Wiara Wojująca została rozwiązana.

Cersei Lannister po ponad 200 latach od tych wydarzeń przywraca Wiarę Wojującą, wykorzystując do tego Wielkiego Wróbla. Głównym celem królowej matki w ponownym powołaniu tej starej organizacji jest uwięzienie Lorasa Tyrella. Zostaje on pojmany, ponieważ jego orientacja seksualna jest sprzeczna z Wiarą. Cersei w ten sposób mści się na Margaery i próbuje ograniczyć wpływy Tyrellów w Królewskiej Przystani. Młody król Tommen okazuje się w tej sytuacji bezsilny, ponieważ nie jest w stanie nic zrobić, kiedy jego żona prosi go o interwencję. Dopiero wtedy zdaje on sobie sprawę z konfliktu między jego żoną, a jej teściową.

Bez tytułu121

Cersei knuje wiele intryg jednocześnie – wykorzystuje ona sprawę długu zaciągniętego w Żelaznym Banku do pozbycia się kolejnego Tyrella ze stolicy. Starszy nad monetą, którym jest Mace Tyrell, musi wypłynąć do Braavos. Jego towarzyszem podróży będzie Meryn Trant – osoba, na której chce zemścić się Arya Stark. Miejmy nadzieję, że teraz będzie miała do tego okazję.

2. Żmijowe Bękarcice

Obara, Nymeria i Tyene to córki Oberyna Martella, które mają różne matki. Czerwona Żmija znany był z tego, że lubił odwiedzać zamtuzy w całym Westeros. Ellaria Sand, którą mieliśmy okazję poznać już wcześniej, jest matką jednej z nich – Tyene.

GOT504_080714_HS_DSC_27811

Razem próbują wywołać wojnę przeciwko Lannisterom, których obwiniają za śmierć Oberyna. W tym celu chcą wykorzystać przebywającą w Wodnych Ogrodach córkę Cersei.

Żmijowym Bękarcicom udaje się pojmać kapitana statku od którego dowiadują się, że do Dorne przybył Jaime Lannister. Jego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa Myrcelli, ale już na samym początku swojej wizyty w Dorne, napotyka trudności. Staje w szranki z czterema żołnierzami z którymi udaje się wygrać jedynie dzięki pomocy Bronna.

3. R+L=J?

W odcinku można było zobaczyć kilka nawiązań do słynnej teorii, że Jon Snow jest synem Rhaegara Targaryena i Lyanny. W krypcie w Winterfell Littlefinger opowiada Sansie o turnieju w Harrenhal, podczas którego Rhaegar porwał Lyannę, a następnie zgwałcił. Z wersji Barristana dowiadujemy się jednak, że Rhaegar nie był typem człowieka, który był zdolny do gwałtu – był on wrażliwą osobą, której zamiłowaniem była muzyka. W wątku Stannisa dowiadujemy się, że uważa on, że zdrada nie jest w stylu Eddarda – był on bardzo honorowy i nigdy nie dopuściłby się takiego czynu. Wszystko to nakierowuje nas do najbardziej znanej teorii na temat pochodzenia Jona.

 4. Atak Synów Harpii

Wystawienie Nieskalanych przez Daenerys do patrolowania ulic Meereen jednak nie pomogło. Synowie Harpii dopuścili się największego dotychczas ataku.284A41A300000578-3066877-Fanatics_Death_struck_hard_on_Game_Of_Thrones_thanks_to_multiple-m-162_1430717576716

Żyjąca legenda, najlepszy miecz Westeros i wojownik, który brał udział w bitwie nad Tridentem, stanął do walki w imię Daenerys Targaryen. O jego umiejętnościach można było przekonać się już wcześniej.

Dowódca Straży Miejskiej stawił mi czoło, ośmielony moją pustą pochwą, ale towarzyszyło mu tylko trzech ludzi, a ja nadal miałem nóż.

Ser Barristan Selmy

Udowodnił, że opowieści na jego temat są prawdziwe – walczył z honorem, pokonując wielu Synów Harpii. Niestety, ser Barristan razem z Szarym Robakiem musieli ulec znacznej przewadze liczebnej przeciwnika. Daenerys będzie miała kogo opłakiwać.