Mimo że dopiero co pożegnaliśmy 5. sezon "Gry o tron", zdjęcia do kolejnego ruszają już w lipcu. Macedońskie serwisy informacyjne donoszą, że członkowie ekipy serialu odwiedzili już ten kraj, aby wybadać kilka możliwych lokacji, które mielibyśmy ujrzeć w 6. serii.

Źródła wspominają o trzech badanych lokacjach: miastach Prilep i Ochryda oraz w Krivolaku – regionie w środkowo-wschodniej części kraju, na terenie którego znajduje się potężna baza wojskowa macedońskiej armii. Co możemy znaleźć w tych miejscach?


PRILEP


mac

W okolicach Prilepu (czwartego największego miasta w Macedonii, liczącego 66 tysięcy mieszkańców) można wyróżnić następujące atrakcje turystyczne i inne miejsca potencjalnie nadające się do kręcenia zdjęć:

  • Monaster Treskawec (na zdjęciu powyżej) – położony w górach (na wysokości ponad 1400 metrów n.p.m.) prawosławny klasztor pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Bożej,
  • Ruiny Markovi Kuli (Wież Marka) – znajdujące się na wzgórzach ruiny systemu fortyfikacji z XIII wieku,
  • Monaster Varosh – szereg budynków kościelnych, położonych na wzgórzach niedaleko Prilepu,
  • Kościół św. Mikołaja z XIII wieku.

OCHRYDA


ohr

Ochryda leży w górzystej, południowo-zachodniej Macedonii i niedaleko miasta znajduje się też spore jezioro i całkiem sporo zabytków oraz innych atrakcji turystycznych, co czyni miasto i jego okolice dość uzasadnionym miejscem do kręcenia zdjęć do takiego serialu jak “Gra o tron”. Oto kilka z możliwych lokacji:

  • Cerkiew św. Jana Teologa z Kaneo z XIV lub XV wieku (na zdjęciu),
  • Twierdza cara Samuela – warownia z widokiem na miasto oraz jezioro,
  • Starożytny Teatr – teatr z 200 roku p.n.e., bardzo dobrze zachowany,
  • Cerkiew św. Pantelejmona – k0lejna spora i dobrze zachowana świątynia z XIV wieku.

KRIVOLAK


mac3

Krivolak to niemal niezamieszkany teren w środkowo-wschodniej części kraju, na którym znajduje się wiele wojskowych poligonów oraz największa baza macedońskiej armii. Jest to górzysty i zalesiony region, w którym brak atrakcji turystycznych, więc najprawdopodobniej mógłby zostać użyty do kręcenia zdjęć w plenerach.


Informacje na temat kręcenia scen do “Gry o tron” w Macedonii nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone przez HBO, ale z racji zbliżającego się rozpoczęcia zdjęć (ruszają one w lipcu) niebawem powinniśmy mieć potwierdzenie.

źródła:
allovermacedonia.com
travel2macedonia.com.mk

Galeria