Dopiero co zakończył się piąty sezon "Gry o tron", a do premiery kolejnego pozostało wiele miesięcy, lecz już teraz dysponujemy kilkoma informacjami na jego temat. Zapraszamy do zapoznania się z nimi oraz do dzielenia się własnymi uwagami i przypuszczeniami.

Od autora: O większości z wymienionych poniżej rzeczy już pisaliśmy, ale postanowiliśmy zebrać dla Was w jednym miejscu wszystkie informacje dotyczące szóstego sezonu “Gry o tron”, który zadebiutuje wiosną przyszłego roku. Tekst zawiera spoilery z wszystkich pięciu sezonów “Gry o tron” i będzie na bieżąco aktualizowany. Zakryty w punkcie #5 spoiler dotyczy wydarzenia z “Uczty dla wron”. Oczywiście ostrzegamy przed potencjalnymi spoilerami z 6. sezonu!

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015


#1. George R.R. Martin znów nie napisze scenariusza do żadnego z odcinków

s61(zdjęcie: simplethingcalledlife.com)

Autor “Pieśni Lodu i Ognia” oświadczył jakiś czas temu na swoim blogu, że skupia się na pisaniu “Wichrów zimy” i przez to – podobnie jak w sezonie piątym – nie będzie tworzył scenariusza do jednego z epizodów.

Więcej informacji:
http://westeros.pl/george-r-r-martin-bez-swojego-odcinka-rowniez-w-6-sezonie/


#2. Kolejny sezon znów będzie liczył 10 odcinków i zadebiutuje wiosną 2016 roku, zdjęcia ruszają już w lipcu

s62

Już kilka sezonów temu twórcy serialu mówili o tym, że ze względu na ilość pracy i kwestie budżetowe sezony niemal na pewno będą miały po 10 godzinnych odcinków. Być może HBO zrobi ukłon w stronę widzów i zamówili większą ilość przy którejś z kolejnych serii, ale nie należałoby się tego spodziewać przed finałowym sezonem. Na chwilę obecną oficjalnie zamówiony jest tylko sezon 6 i – według samego Martina – informacja o zamówieniu kolejnego (lub kolejnych) pojawi się dopiero wiosną w okolicach premiery nowego sezonu. Produkcja i zdjęcia ruszają już za miesiąc, w lipcu.


#3. W 6. sezonie powrócą Bran, Hodor i Meera Reed

s63(© HBO)

Wątek Brana Starka został w czwartym sezonie wyczerpany, jeśli chodzi o dostępny materiał książkowy, więc twórcy zdecydowali się nie kontynuować go w piątej serii, a zamiast tego przenieść do szóstej. Nie wiadomo jednak, czy George R.R. Martin “wyrobi się” do tego czasu z wydaniem “Wichrów zimy” – gdyby tak się nie stało, widzowie, którzy czytali książkę, będą narażeni na spoilery z szóstego tomu “Pieśni”. Nie wiadomo natomiast, czy zobaczymy Oshę i Rickona Starka.

Więcej informacji:
http://westeros.pl/tworcy-serialu-o-nieobecnosci-brana-i-hodora-w-5-sezonie/
http://westeros.pl/isaac-hempstead-wright-potwierdza-ze-w-6-sezonie-gry-o-tron-ponownie-zobaczymy-go-w-roli-brana-starka/


#4. Ekipa “Gry o tron” pozostaje na szósty sezon w Chorwacji, Irlandii Północnej, Islandii, Szkocji i Hiszpanii

s64(zdjęcie: roughguides.com)

Jakiś czas temu pojawiły się nieoficjalne informacje dotyczące kontynuowania zdjęć w Hiszpanii, które szybko zostały potwierdzone przez HBO. Jednocześnie stacja podpisała umowę z chorwackim rządem dotyczącą spędzenia kolejnych dwóch lat w tym kraju. Pozostałe kraje wydają się oczywiste – na Islandii kręcono sceny na Murze i poza nim, a nawet jeśli nie zobaczymy w kolejnym sezonie akcji w Czarnym Zamku, to zawsze pozostaje Bran, który powraca po rocznej przerwie. W Belfaście z kolei znajduje się główne studio do kręcenia scen rozgrywających się we wnętrzach budynków. W Szkocji mamy plan skupiający się na wydarzeniach w Winterfell. Oczywiście przy rozpoczęciu produkcji mogą pojawić się informacje o nowych lokacjach. Najnowsze doniesienia mówią też o Macedonii.

Więcej informacji:
http://westeros.pl/ekipa-gry-o-tron-na-pewno-powroci-do-hiszpanii-w-6-sezonie-zdjecia/
http://westeros.pl/gra-o-tron-pozostaje-w-chorwacji-na-szosty-i-siodmy-sezon/
http://westeros.pl/macedonia-kolejnym-krajem-w-ktorym-bedzie-krecona-gra-o-tron-zdjecia/


#5. Pierwsze informacje o castingach zdają się potwierdzać wprowadzenie m.in. Eurona Greyjoya, Arthura Dayne’a, czerwonej kapłanki i wielu innych postaci

s65(autor: Mathia Arkoniel)

Wielu fanów nie było zadowolonych z faktu, że również w piątym sezonie nie podjęto wątku Żelaznych Wysp, który w książkach jest całkiem poważnie rozwinięty. Pierwsze doniesienia o nowych rolach zdają się jednak potwierdzać, że w końcu zobaczymy wuja Theona – Eurona, który w książkach [spoiler]zostaje władcą Żelaznych Wysp po śmierci swojego brata, Balona Greyjoya.[/spoiler] Mimo z pozoru wiarygodnych informacji (które wyszły od agencji reprezentującej aktorkę) w 5. serii nie pojawiła się Yara (w książkach Asha), siostra Theona, więc możliwe, że ją również zobaczymy w nadchodzącym sezonie.

Więcej informacji:
http://westeros.pl/gra-o-tron-pierwsze-castingi-do-6-sezonu-czy-za-rok-w-koncu-zobaczymy-m-in-eurona-greyjoya/
http://westeros.pl/gra-o-tron-6-sezon-nowe-castingi-wyciek-sesji-nagraniowej-do-roli-kolejnej-czerwonej-kaplanki/
http://westeros.pl/gra-o-tron-sezon-6-ujawniony-opis-kolejnej-roli/
http://westeros.pl/opisy-trzech-kolejnych-rol-z-6-sezonu-gry-o-tron/
http://westeros.pl/gra-o-tron-tworcy-poszukuja-grupy-teatralnej-do-6-sezonu/
http://westeros.pl/6-sezon-nowe-informacje-dotyczace-watku-macea-tyrella-oraz-castingu-iana-mcshanea-spoilery-s06/
http://westeros.pl/pilou-asbaek-o-roli-eurona-grejoya-w-6-sezonie-gry-o-tron/


#6. W szóstym sezonie nie zobaczymy Kita Haringtona

s66(© HBO)

Aktor w udzielonym tuż po finale wywiadzie potwierdził, że jego postać nie żyje i nie zobaczymy go za rok w “Grze o tron”. Część fanów uważa jednak, że być może Harington celowo wprowadza widzów w błąd i powróci na przykład w sezonie siódmym albo też “wwarguje się” w swojego wilkora i będziemy oglądać go w nieco innej formie. Inna teoria z kolei zakłada, że Jon może zostać wskrzeszony przez przebywającą na Murze Melisandre za pomocą jej magii, a następnie przeniesiony do innego ciała.

Jednak z biegiem czasu zaczęły się pojawiać zdjęcia Kita Haringtona w Blefaście, w którym kręcone są zdjęcia, i to w dodatku w towarzystwie członków obsady, więc znaczna część fanów podejrzewa, że wypowiedzi aktora i innych osób związanych z serialem mają na celu wprowadzić widzów w błąd.

Więcej informacji:
http://westeros.pl/kit-harington-o-wydarzeniach-na-murze-z-finalu-5-sezonu-gry-o-tron/
http://westeros.pl/maisie-williams-o-losie-jona-spoilery-s05-tzs/
http://westeros.pl/kolejne-zdjecia-kita-haringtona-w-belfascie/


#7. Znamy wszystkich reżyserów 6. sezonu; są to Miguel Sapochnik, Jeremy Podeswa, Jack Bender, Mark Mylod i Daniel Sackheim

s67(© HBO)

Sapochnik rozpoczął swoją przygodę z “Grą o tron” od piątego sezonu i nakręcił wysoko oceniane odcinki “The Gift” (5×07) oraz “Hardhome” (5×08). Ostatnio na swoim Twitterze potwierdził, że powróci – wiemy więc na pewno, że wyreżyseruje przynajmniej jeden odcinek. Przynajmniej jeden epizod stworzy też Jeremy Podeswa, odpowiedzialny za epizody 5×05 i 5×06, a nowym nabytkiem jest Jack Bender, który wyreżyseruje dwa epizody. O pozostałych przeczytacie również poniżej.

Więcej informacji:
http://westeros.pl/rezyser-hardhome-i-the-gift-powroci-w-6-sezonie/
http://westeros.pl/jeremy-podeswa-kolejnym-rezyserem-6-sezonu-gry-o-tron/
http://westeros.pl/rezyser-zagubionych-dolacza-do-6-sezonu-gry-o-tron-i-potwierdza-ze-wiekszosc-scenariuszy-jest-juz-gotowa/
http://westeros.pl/gra-o-tron-znamy-wszystkich-rezyserow-6-sezonu/
http://westeros.pl/emilia-clarke-o-6-sezonie-gry-o-tron-akcja-nie-bedzie-zwalniac/
http://westeros.pl/emilia-clarke-zachwycona-scenariuszami-6-sezonu-gry-o-tron/


#8. W kolejnym sezonie możliwe są występy cameo Eda Sheerana i księcia Harry’ego z brytyjskiej rodziny królewskiej

ed(zdjęcia: tumblr.com / express.co.uk)

O ile informacje dotyczące zaproponowania księciu Harry’emu roli w kolejnym sezonie nie zostały oficjalnie potwierdzone, to Ed Sheeran otwarcie informuje, że już wcześniej próbował “załapać się” do krótkiej roli w 6. serii, jednak do tej pory nie pozwalał mu napięty grafik. Muzyk ma jednak nadzieję pojawić się za rok na naszych ekranach.

Więcej informacji:
http://westeros.pl/ed-sheeran-chce-zagrac-w-6-sezonie-gry-o-tron/
http://westeros.pl/ksiaze-harry-z-brytyjskiej-rodziny-krolewskiej-otrzymal-propozycje-zagrania-w-6-sezonie-grze-o-tron/


#9. Przy nowym sezonie nie będzie pracował dotychczasowy kostiumograf

mich(zdjęcie: fastcompany.com)

Pracę przy serialu zakończyła Michele Clapton, która odpowiadała za projektowanie strojów podczas produkowania wszystkich dotychczasowych sezonów. Aktorka motywowała swoją decyzję tym, że spełniła się już przy “Grze o tron” i chce skupić się na innych projektach. Zastąpi ją inna uznana artystka, April Ferry.

Więcej informacji:
http://westeros.pl/kostiumograf-michele-clapton-konczy-prace-przy-grze-o-tron-zdjecia/
http://westeros.pl/nowy-kostiumograf-w-szostym-sezonie/


#10. Znów nie zabraknie poważnych różnic w stosunku do książek

z(© HBO)

W piątym sezonie serial bardzo odbiegł od książek w porównaniu do poprzednich serii i możemy się spodziewać, że tendencja ta się utrzyma i będzie tylko pogłębiać. Potwierdzają to zarówno scenarzyści jak i sam Martin.

Więcej informacji:
http://westeros.pl/dd-o-serialu-wyprzedzajacym-ksiazki-i-roznych-zakonczeniach/
http://westeros.pl/weiss-i-benioff-o-tym-dlaczego-w-serialu-zabraklo-ls-i-nie-tylko/
http://westeros.pl/george-r-r-martin-zabiera-glos-w-sprawie-rosnacej-krytyki-roznic-miedzy-ksiazkami-a-serialem/


#11. Smoki będą jeszcze większe

smog(© HBO)

Joe Bauer, czuwający nad efektami specjalnymi w serialu, potwierdził w wywiadzie z serwisem Yahoo, że w kolejnym sezonie smoki Daenerys dalej będą rosnąć:

W kolejnym sezonie smoki będą dwukrotnie większe, co stwarza nowe wyzwania. Gdy były małe, mieliśmy ich gumowe odpowiedniki i łatwo mogliśmy je przenosić. W czwartym sezonie używaliśmy tylko dużej głowy na kiju. Nie wiem jeszcze, jak rozwiążemy to w kolejnym.

źródło: yahoo.com

Więcej informacji:
http://westeros.pl/tworzenie-smokow-w-4-sezonie-gry-o-tron/
http://westeros.pl/czy-w-6-sezonie-gry-o-tron-czeka-nas-kolejna-bitwa-z-innymi-i-upiorami-spoilery-s06/


#12. Stannis Baratheon jest oficjalnie martwy (w serialu)

stan

Podczas panelu serialu na tegorocznym Comic-Conie w San Diego David Nutter, który zajmował się reżyserią finałowego odcinka 5. sezonu, potwierdził, że mimo faktu, iż nie pokazano tego bezpośrednio, Stannis Baratheon został zabity.

Więcej informacji:
http://westeros.pl/sdcc-rezyser-finalu-5-sezonu-gry-o-tron-potwierdza-los-jednej-z-kluczowych-postaci/


#13. Potwierdzono powrót kilku aktorów, w tym także tych związanych z wątkiem na Murze – można więc bezpiecznie założyć, że będzie on kontynuowany nawet bez Jona Snowa

ali3

Wiemy,  że powrócą: Owen Teale (ser Alliser Throne), Ben Crompton (Edd Cierpiętnik) i Brenock O’Connor (Olly).

Więcej informacji:
http://westeros.pl/owen-teale-potwierdza-ze-pojawi-sie-w-6-sezonie-gry-o-tron/
http://westeros.pl/gra-o-tron-6-sezon-ruszyly-zdjecia-na-planie-czarnego-zamku/

http://westeros.pl/zdjecia-z-hiszpanskiej-girony-potwierdzaja-powrot-faye-marsay/
http://westeros.pl/mozliwe-powroty-w-6-sezonie-kogo-jeszcze-widziano-w-belfascie/
http://westeros.pl/david-bradley-zauwazony-w-belfascie/
http://westeros.pl/david-bradley-potwierdza-ze-w-grze-o-tron-zobaczymy-jeszcze-waldera-freya/
http://westeros.pl/deobia-oparei-potwierdza-ze-powroci-w-6-sezonie-gry-o-tron/


#14. W 6. sezonie akcja powróci do Doliny Arrynów

royce2

Jednym z pierwszych aktorów, których obecność w 6. sezonie “Gry o tron” została potwierdzona, był Rupert Vansittart, wcielający się w postać Yohna Royce’a. Aktora mogliśmy zobaczyć w piątym sezonie w kilku scenach z udziałem Littlefingera, Sansy i młodego lorda Robina (w książkach Roberta).

Więcej informacji:
http://westeros.pl/rupert-vansittart-potwierdza-ze-w-6-sezonie-gry-o-tron-zobaczymy-yohna-roycea/


#15. Następny sezon nie będzie przedostatnim, tak jak często zakładano

mich2

Podczas spotkania z dziennikarzami Michael Lombardo, dyrektor programowy HBO, oświadczył, że obecnie twórcy planują co najmniej 8 sezonów.

Więcej informacji:
http://westeros.pl/dyrektor-programowy-hbo-informuje-o-planach-na-8-sezonow-gry-o-tron/


#16. Wśród nowych aktorów w 6. sezonie zobaczymy między innymi Iana McShane’a i Maxa von Sydowa

max0

Aktorzy w odstępie kilku dni dołączyli do produkcji HBO. O ile wiadomo, że von Sydow wcieli się w rolę “trójokiej wrony”, to nadal pozostaje zagadką, kogo zagra Ian McShane. Wraz z tym drugim do obsady dołączył także irlandzki aktor Eddie Jackson.

Obsadzono także kolejne nowe role – między innymi Eurona Greyjoya i Dickona Tarly’ego.

Więcej informacji:
http://westeros.pl/dwaj-nowi-aktorzy-w-obsadzie-6-sezonu/
http://westeros.pl/max-von-sydow-dolacza-do-obsady-6-sezonu-gry-o-tron-w-roli-trojokiej-wrony/
http://westeros.pl/gra-o-tron-6-sezon-obsadzono-eurona-greyjoya/
http://westeros.pl/freddie-stroma-jako-dickon-tarly-w-6-sezonie-gry-o-tron/
http://westeros.pl/nowy-aktor-w-6-sezonie-gry-o-tron/
http://westeros.pl/brytyjski-aktor-richard-e-grant-dolacza-do-obsady-6-sezonu-gry-o-tron/
http://westeros.pl/ross-anderson-w-obsadzie-6-sezonu-gry-o-tron/
http://westeros.pl/kolejnych-dwoch-aktorow-w-obsadzie-6-sezonu-gry-o-tron/


#17. Plany dotyczące kręcenia zdjęć w Irlandii Północnej sugerują powrót wątku Greyjoyów

theo

Ekipa serialu ma powrócić na przełomie sierpnia i września do przystani Ballintoy, w której kręcono zdjęcia do trzeciego odcinka 2. sezonu, w którym mogliśmy oglądać powrót Theona na Żelazne Wyspy.

Więcej informacji:
http://westeros.pl/ekipa-gry-o-tron-powraca-do-przystani-ballintoy-w-ktorej-krecono-sceny-na-zelaznych-wyspach/
http://westeros.pl/gra-o-tron-6-sezon-plan-zdjeciowy-ze-statkiem-i-zamkiem-zauwazony-w-polnocnoirlandzkim-banbridge/
http://westeros.pl/alfie-allen-rowniez-zmierza-do-przystani-ballintoy-zelazne-wyspy/
http://westeros.pl/w-6-sezonie-gry-o-tron-zobaczymy-rowniez-aerona-greyjoya/
http://westeros.pl/gra-o-tron-6-sezon-obsadzono-eurona-greyjoya/


#18. Za rok najprawdopodobniej zobaczymy również Żmijowe Bękarcice

hen2

W jednym z wywiadów wcielająca się postać Nymerii Sand Jessica Henwick sugeruje powrót córek Oberyna (a przynajmniej Nymerii) w 6. sezonie “Gry o tron”.

Więcej informacji:
http://westeros.pl/jessica-henwick-sugeruje-powrot-zmijowych-bekarcic-w-6-sezonie-gry-o-tron/


#19. W następnym sezonie będzie kontynuowany wątek Innych, choć na chwilę obecną HBO nie potwierdziło tej informacji

hard9

Jeden z serwisów internetowych, powołując się na własne źródła, twierdzi, że w 6. sezonie zobaczymy sceny z białymi wędrowcami, które przyćmią wydarzenia z Hardhome w ósmym odcinku 5. sezonu.

Więcej informacji:
http://westeros.pl/czy-w-6-sezonie-gry-o-tron-czeka-nas-kolejna-bitwa-z-innymi-i-upiorami-spoilery-s06/
http://westeros.pl/ekipa-serialu-przygotowuje-sie-do-krecenia-bitwy-w-irlandii-polnocnej/


#20. W 6. sezonie czekają nas kolejne retrospekcje

tower

Castingi do ról młodego Neda Starka, a także prawdopodobnie Arthura Dayne’a zdają się potwierdzać, że w kolejnym sezonie zobaczymy wydarzenia z Wieży Radości.

Więcej informacji:
http://westeros.pl/gra-o-tron-sezon-6-obsadzono-mlodego-neda-starka/
http://westeros.pl/w-6-sezonie-gry-o-tron-zobaczymy-wydarzenia-z-wiezy-radosci/
http://westeros.pl/gra-o-tron-6-sezon-znamy-szczegoly-jednej-z-retrospekcji-spoilery-s06/


#21. 6. sezon to też nowe lokacje

3

W nowej serii akcja przeniesie się do wielu nowych miejsc.

Więcej informacji:
http://westeros.pl/w-6-sezonie-gry-o-tron-zobaczymy-wydarzenia-z-wiezy-radosci/
http://westeros.pl/katalonski-zamek-santa-florentina-posluzy-za-siedzibe-rodu-tarlych-w-6-sezonie-gry-o-tron-zdjecia-wideo/

Czego spodziewacie się w szóstym sezonie?