George R.R. Martin w swojej twórczości prezentuje nam całą galerię charakterów kobiecych. Bez względu na ich urodzenie, wiek, przypisany temperament czy inteligencję, zwykle łączy je jedno - siła. Z okazji Dnia Matki przybliżamy Wam te bohaterki, które łączy macierzyństwo, a dzieli bardzo wiele.

 

Catelyn Stark

Przykład wzorowej matki. Catelyn Stark z domu Tully dochowała się piątki dzieci, a każde z nich otaczała miłością i troską. Nie jest zaślepiona, cieszy się zdrowym spojrzeniem na nie i ich wychowanie. Przez kolejne etapy wykazywała się ogromną siłą, najpierw godząc się na rozstanie z córkami, potem przeżywając tragedię wypadku syna, wspomagając pierworodnego w kampanii wojskowej, naznaczona kolejną tragedią śmierci dwójki pozostawionej w Winterfell, świadek zamordowania kolejnego dziecka. Nieustannie skazywana na podejmowanie trudnych decyzji, dokonywała niełatwych wyborów, jak choćby o uwolnieniu znienawidzonego Jaime’a Lannistera, wszystko w wierze o działaniu dla dobra swoich dzieci. Jeszcze jako młoda dziewczyna, darząc nienawiścią bękarta swojego męża modliła się o śmierć niemowlęcia – później sama poczuła się tym przerażona, składała modły o jego przeżycie i przez pewien czas próbowała je pokochać, prosząc męża, aby zalegalizował syna i uczynił go równym a nawet wyższym niż jej Robb.

Cersei Lannister

Lwica z Casterly Rock ma nieco skomplikowane poczucie macierzyństwa. Z jednej strony jest ogromnie przywiązana, i nieco ślepa w kwestii trójki posiadanych już lwiątek. Z drugiej, pamiętajmy, że usuwała dzieci swoje i Roberta, jeszcze zanim miały okazję wyjrzeć z jej łona na świat, i nie poniosła z tego punktu uszczerbku na psychice, nie czuła wyrzutów sumienia. Nie żywi też żadnych uczuć w stosunku do dzieci jako takich, nie miała skrupułów co do wydania wyroku śmierci na potomstwo Roberta. Miejscami można odnieść nawet wrażenie, że dziecko jest dla niej produktem, na który mogła sobie pozwolić i którego też potrzebowała, natomiast przywiązanie przyszło w efekcie.

mother1

Lysa Arryn

Model matki zupełnie odmienny od dwóch powyższych. Przez lata nie było jej dane posiadać dzieci – na początku nakazano jej usunąć nieślubny efekt uczucia jej do Petyra, co musiało uszkodzić łono, ponieważ kolejne płody albo rodziły się martwe, albo dochodziło do poronienia. Wreszcie urodził się słabowity chłopiec, na punkcie którego Lysa jest zupełnie zaślepiona, nie potrafi na niego patrzeć obiektywnie, wszystko podporządkowuje jego bezpieczeństwu i za wszelką cenę nie pozwala go sobie odebrać, pomysły posłania go do protektora kończą się morderstwem. Kiedy Robert odbiera chłopcu tytuł Namiestnika Wschodu, Lysa nie toleruje odmawiania mu tego tytułu.

mother9

Daenerys Targaryen

Matka nietypowa, ponieważ bezpłodna. Lichą egzystencję męża poprzez magię krwi opłaciła trudną śmiercią – śmiercią syna w jej łonie, i jego obumarciem, tak, że wedle słów Mirri już nigdy nie powije żywego potomka. Prędko jednak znalazła na to sposób, doprowadzając do wyklucia się smoków i otoczywszy je matczyną opieką związała się z nimi nieprawdopodobnie silną więzią. Nie dostrzegała w nich bestii, a swoje dzieciątka, zasługujące na miłość.

mother2

Goździk

Proste dziewczę, jedna z córek i żon Dzikiego Crastera. Już w ciąży czuła się dość związana z potomkiem, żeby w obliczu groźby jego utraty sięgnąć po skrajne rozwiązanie, wymagające wiele odwagi, mimo że równie dobrze mogła pozostać bierna jak pozostałe członkinie rodziny, zaakceptować sytuację. Podobnie jak pozostałe matki, ją również spotyka tragedia, przedstawiona w dalszych tomach, o czym dowiadujemy się z myśli Sama.

mother8

Melisandre

Matka cieni. W nieco kontrowersyjnym spojrzeniu, owoc jej połogu to dziecko mocy, dziecko jej powołania, bardzo mroczne i przynoszące śmierć. Nie jest to potomstwo, ani rodzicielka, z jakimi chcielibyśmy mieć do czynienia.

mother5

Olenna Tyrell

Seniorka rodu i wzorowa intrygantka. Swoje wysoce rozwinięte talenty wykorzystuje przede wszystkim do prowadzenia szeroko zakrojonych działań na rzecz syna i jego krew. Ciekawe połączenie zdrowego podejścia, poczucia odpowiedzialności a zarazem wyzutej ze skrupułów osobowości. Nikt nie zadba o swoje potomstwo lepiej niż taka matka.

mother10

Lyanna Stark

Mało kto jeszcze chowa wątpliwości co do faktu, że młoda Starkówna w Wieży Radości powiła dziecko. Może w tym wypadku symbolizować wszystkie nie-poznane nam bohaterki, które poród opłaciły swoją śmiercią, jak Joanna Lannister przy narodzinach Tyriona czy Rhaella Targaryen, rodzicielka Daenerys.

Lady Westerling

Kobieta, która okrutnie potraktowała własną córkę, współpracując z Lannisterami i współuczestnicząc w działaniu przeciw jej ewentualnej ciąży. Z drugiej strony robi to wszystko przekonana o tym, że działa dla dobra dziecka.

.

Która z tych matek zasługuje na największy podziw bądź zrozumienie?