Trzeci odcinek obfitował w wydarzenia, które mogą być krokiem milowym w życiu niektórych bohaterów. Jedno z nich było dosyć niepozorne, jednak kryje w sobie pewną ciekawostkę, na którą zwórcił uwagę Kacper Kempski - jeden z wytrwałych Obrońców Siedmiu Królestw.

Pod koniec odcinka “Krzywoprzysiężca” mogliśmy obserwować postępujące szkolenie Aryi. Twórcy pokazali nam rozmowę Starkówny z nauczycielką, podczas której miała kłamać tak, żeby starsza uczennica nie wyczuła oszustwa. Kolejne etapy rozmowy były ilustrowane scenami z treningu walki.

Część spostrzegawczych widzów wyczuła w tych scenach pewne tajemnicze wzmianki. Zwróćmy uwagę na moment, w którym Arya zaczyna mówić o swojej rodzinie. Chwilę wcześniej, jeszcze zanim zaczęła opowiadać o swoim życiu przed przybyciem do Domu Czerni i Bieli pokazano, jak zebrała dwa przypadkowe ciosy. Dziewczynka mówi, że miała jedną siostrę i czterech braci – na to otrzymuje cios rózgą. Sugestia, że jeden z braci nie jest bratem, na przykład przyrodni brat – Jon? Może tak i może nie – nauczycielka mogła zwyczajnie wyczuć kłamstwo.

arya2

Jednak kiedy chwilę później się poprawia, wymienia każdego ze swoich braci z imienia, każde z imion zostało zilustrowane sceną, w której otrzymuje inny cios. Przy “Robb” otrzymuje cios w pierś w kierunku lewego barku, podczas gdy Robb zginął od sztyletu, który wbił mu w serce Roose Bolton. Przy “Bran” starsza uczennica rozstrzyga walkę uderzeniem w dół pleców – a złamany kręgosłup po upadku z wieży zdecydował o niepełnosprawności jej młodszego brata. Przy imieniu “Rickon” nauczycielka powala Aryę ciosem w nogę – najmłodszy ze Starków ma obie nogi sprawne, jednak właśnie trafił pod opiekę Ramsaya Boltona. Jeśli zaufamy tej scenie, grozi mu okulawienie lub utrata prawej nogi.

giphy

Kiedy wspomina o przyrodnim bracie, Jonie, nie pokazano żadnego uderzenia. Nauczycielka mogła nie wyczuć kłamstwa – z punktu widzenia Aryi to nie było kłamstwo. Mimo to, zastanawia fakt, że niemal wyłączono go z szeregu braci.

Z kolei kiedy dziewczyna ma opowiedzieć o Ogarze, mówi, że jest martwy. Ta scena została zilustrowana Aryą, która upada po ciosie w głowę.  Spada przy tym z podestu. Sandor Clegane zginął po walce z Brienne, po tym jak uderzyła go kilkukrotnie w głowę, następnie spadł z klifu. W sadze Ogar prawdopodobnie przeżył i pokutował wśród ludzi Wiary. Według jednej z fanowskich teorii ma reprezentować Wiarę Wojującą w próbie walki, która ma rozstrzygnąć winy Cersei. Reprezentantem Cersei jest brat Sandora, Gregor Clegane.

sandor

Cała sekwencja scen bardzo dobrze zgrała się zdotychczasowymi wydarzeniami – z wyjątkiem urazu w nogę. Kryją w sobie też inne, potencjalne nawiązania, jednak już nie tak wyraźne. Jeśli zaufamy tej teorii, możemy się spodziewać wkrótce ciekawych wydarzeń w życiu jednego lub dwóch z braci Aryi.


Jak sądzicie, co jeszcze czeka Starków?

zdjęcia: HBO